دبیر کل سازمان ملل: سورینام به جهان امید و الهام می دهد تا جنگل های بارانی ما را نجات دهد

جنگل های انبوه و زیبای سورینام که به آن اجازه می دهد ردپای کربن تقریباً منفی داشته باشد، تقریباً از همه جا به راحتی قابل مشاهده است، حتی از حومه پایتخت پاراماریبو، که به خودی خود پر از بازارهای شلوغ و مراکز فرهنگی است.

روز شنبه، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، تعهد مردم سورینام را برای حفاظت از گنجینه های طبیعی خود و شناخت اجدادشان از نزدیک دید.

“جنگل های بارانی هدیه ای گرانبها برای بشریت است. به همین دلیل است که از اینجا در سورینام، می خواهم پیامی را به جهان ارسال کنم: ما باید موهبت جنگل های بارانی را گرامی بداریم و حفظ کنیم آقای گوترش در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور چان سانتوکی در پایان اولین روز خود در این کشور به خبرنگاران گفت: «زیرا این هدیه ای نیست که همچنان داده شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز هشدار جدی داد: «اگر ما همچنان ببینیم [current] آنقدر ویرانی در سراسر جنگل های بارانی جهان، ما نه تنها دستی را که به ما غذا می دهد گاز می گیریم بلکه آن را تکه تکه می کنیم.”

آقای گوترش اسوی تاکید کرد که جنگل زدایی بی رویه و تشدید اثرات آب و هوایی باعث افزایش آتش سوزی و خشکسالی می شود.

او گفت: “این ظالمانه و شرم آور است. این خودکشی جهانی در حرکت آهسته است.” وی افزود که چنین ویرانی باید زنگ خطری جهانی برای نجات ریه های سیاره ما باشد.


دبیر کل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش (در مرکز) با اعضای تعاونی‌های کشاورزی به رهبری زنان و مردان بومی در روستای پیر کاندر-ردی دوت، در کمربند جنگل‌های گرمسیری سورینام ملاقات می‌کند.

عکس سازمان ملل/ ایوان اشنایدر

دبیر کل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش (در مرکز) با اعضای تعاونی‌های کشاورزی به رهبری زنان و مردان بومی در روستای پیر کاندر-ردی دوت، در کمربند جنگل‌های گرمسیری سورینام ملاقات می‌کند.

درخواستی از سوی مردم بومی سورینام

پیش از این، دبیرکل از روستای بومی پیر کاندر-ردی دوت، در حدود 67 کیلومتری جنوب پایتخت، که توسط 9000 هکتار جنگل احاطه شده و حدود 100 نفر در آن زندگی می کنند، بازدید کرد.

پس از رانندگی در حومه شهر غنی از آهن، که با خاک قرمز مشخص شده بود، آقای گوترش توسط کاپیتان لوید رید از مردمان کالیانا، همراه با زنان و مردان اعضای جامعه که آواز می‌خواندند و لباس‌های سنتی قرمز غالب خود را پوشیده بودند، مورد استقبال قرار گرفت.

“چالش [we face] آقای لوید با ابراز تاسف گفت که برای محافظت از مادر زمین و جنگل های بارانی آمازون مورد توجه قرار نمی گیرند و تهدیدی برای زندگی ما هستند، و افزود که مردم او – بدون تقصیر خودشان – در حال حاضر به دلیل بهره برداری از منابع طبیعی و عواقب ناشی از آن در معرض خطر هستند. تغییرات آب و هوایی مانند باران های سیل آسا و مداوم و سیل.

او گفت که آلودگی جیوه – عمدتاً ناشی از فعالیت‌های استخراج غیرقانونی – نیز زندگی و معیشت مردم بومی را تهدید می‌کند.

“در جنوب، عطارد زندگی را نابود کرد. نه ماهی، نه گوشت، نه آب تمیزی برای نوشیدن وجود دارد. سطوح بسیار بالایی از این ماده معدنی در موهای شهروندان ما یافت شده است.

دبیرکل با اشاره به نگرانی‌ها و درخواست جزئیات بیشتر از آقای لوید، قول بدهید «سخنگوی» جامعه باشید در دیدار بعدی خود با دولت.

“این دیداری برای همبستگی با جوامع بومی در سورینام و سراسر جهان است. وقتی شاهدیم که هنوز در حال شکست در نبرد تغییرات آب و هوایی هستیم، وقتی تنوع زیستی را در همه جا بیشتر و بیشتر تهدید می‌کند، وقتی آلودگی را در سراسر جهان می‌بینید، درک این نکته بسیار مهم است که جوامع مردم بومی از خود خرد، انعطاف پذیری و اراده ای برای صلح با طبیعت نشان می دهند.

آناناس برای توسعه پایدار

روستای ردی دوتی، که تا حدودی در کمربند ساوانای سورینام واقع شده است، منطقه ای از ماسه سیلیکات سفید که اغلب استریل است، کشت آناناس، میوه شور و کاساوا را مدیریت می کند که معیشت اصلی جامعه هستند.

بازدید امروز مصادف با روز جهانی تعاون است و آقای گوترش توانست از کار دو تعاونی تحت حمایت سازمان ملل متحد و آژانس های آن از جمله سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و همچنین شرکت های تعاونی دیدن کند. اتحادیه اروپا.

یکی از این تعاونی ها به رهبری زنان محلی، محصولات ارگانیک مشتق شده از آناناس مانند مربا، آب میوه و فنجان میوه تولید می کند. تعاونی دیگر با فرآیند کشت سروکار دارد که تلاش می کند محصول آناناس را به جای تولید فصلی به تولید در تمام طول سال تبدیل کند.

بر اساس برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP)، ​​مشارکت جوامع بومی و قبیله ای در رونق اقتصادی بسیار مهم است. اگرچه آنها تنها 4 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند، حقوق زمین آنها بیش از 80 درصد از زمین های سورینام را پوشش می دهد، اما آنها به طور رسمی توسط قوانین ملی به رسمیت شناخته نشده اند.

کاپیتان لوید رید قبل از ترک جامعه به دبیر کل گفت که از تاموشی توانا خواهد پرسید. [the great spirit God]و تا به او قدرت و قدرت بدهیم تا در دنیایی که در معرض تهدید تغییرات آب و هوایی و جنگ است، حرکت کند.

او دعای زیبایی را به زبان مادری خود کالینا خواند، با او خداحافظی کرد و به او گفت که امیدوار است آن را به خاطر بسپارد.

“مردم بومی در تغییرات اقلیمی سهیم نبوده اند، با این حال جزو بیشترین آسیب دیده ها هستند. در عین حال، آنها راه حل هایی دارند که جهان می تواند از آنها چیزهای زیادی بیاموزد. بعداً در یک کنفرانس مطبوعاتی، دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرد که آنها هستند. نگهبانان مفتخر برخی از تنوع زیستی که آنها برای کره زمین ضروری هستند و برای انجام این کار به حمایت نیاز دارند.


بسیاری از مناطق ساحلی سورینام پست هستند و مستعد بلایای طبیعی هستند.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد در سورینام / بلو ویدال

بسیاری از مناطق ساحلی سورینام پست هستند و مستعد بلایای طبیعی هستند.

کاشت امید با حرا

دبیرکل از جنگل راهی ساحل شد و در آنجا اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی را دید که منجر به فرسایش سواحل، سیل و افزایش سطح دریا شده است.

Weg Naar Zee، یک منطقه ساحلی به راحتی در دسترس با حدود 10000 هکتار واقع در شمال غربی پاراماریبو و بخشی از 386 کیلومتری منطقه ساحلی گل آلود سورینام، از فرسایش شدید رنج می برد که منجر به کمبود گل نرم، یک زیستگاه ترجیحی برای جستجوی غذا شده است. پرندگان ساحلی

از سال 2016، سازمان ملل متحد از تلاش‌های این کشور به رهبری دانشگاهیان و دانشجویان برای افزایش حفاظت، احیا و توانبخشی حرا حمایت کرده است. یکی از این پروژه ها که توسط دانشگاه Anton de Comune در سورینام هدایت می شود، نصب سازه های رسوب گیر در امتداد ساحل و پوشش گیاهی برای جبران خسارت است.

آقای گوترش در حالی که با آلبرت رامچاند رامدین، وزیر امور خارجه سورینام در امتداد ساحل گل آلود قدم می زدند، درخت حرا کوچکی کاشت.

راه حل های مبتنی بر طبیعت – مانند حفظ حرا، جنگل های بارانی و سایر اکوسیستم های ضروری – ضروری هستند. جهان به چنین ابتکارات بیشتری نیاز دارداو به مطبوعات گفت.

پیش از این، دبیرکل گفت که حرا برای او معنای خاصی دارد، زیرا اولین کتابی که او در کودکی خواند درباره آن درختان و درختچه های قوی و منحصر به فرد بود.

حرا نقش اساسی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی ایفا می کند، زیرا می تواند مقادیر زیادی کربن را در ریشه های خود و حتی در خاکی که در آن رشد می کند جذب و ذخیره کند.

آنها همچنین برای محیط های ساحلی، زیستگاه ها و پناهگاه های مهد کودک برای گونه های مختلف بسیار مهم هستند. آنها به دلیل نقشی که در چرخه مواد مغذی در محیط ساحلی دارند، “کلیه های ساحلی” نامیده می شوند.


جنگل ها 93 درصد از مساحت سورینام را پوشش می دهند و از نظر تنوع زیستی غنی هستند.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد در سورینام / بلو ویدال

جنگل ها 93 درصد از مساحت سورینام را پوشش می دهند و از نظر تنوع زیستی غنی هستند.

مثال استثنایی

آقای گوترش در پایان روز مطبوعاتی گفت: “آنچه در سورینام دیدم به من امید و الهام می دهد. اما آنچه در سراسر جهان می بینیم دلیلی برای شوک و خشم عمیق است.”

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که متأسفانه سورینام به عنوان یک استثنا در دنیایی که در مسیر اشتباه حرکت می کند برجسته است.

در سرتاسر جهان، ما شاهد شکست رهبری آب و هوا و گسترش اختلالات فاجعه بار آب و هوایی هستیم… برای دستیابی به هدف محدود کردن گرمایش 1.5 درجه، انتشار گازهای گلخانه ای جهانی باید تا سال 2030 تا 45 درصد کاهش یابد.با این حال، تعهدات ملی فعلی آب و هوا منجر به افزایش 14 درصدی در انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030 خواهد شد.به احتیاط

گوترش تاکید کرد که گازهای گلخانه ای اصلی مسئولیت ویژه ای بر عهده دارند و تاکید کرد که کشورهای حوزه کارائیب در خط مقدم بحران آب و هوا هستند و همواره رهبری ثابت خود را از خود نشان داده اند.

“همانطور که امروز دیدید، ما ابزار و دانش را در اختیار داریم. جهان ما به اراده سیاسی و همبستگی برای ایجاد تفاوت نیاز دارد. سورینام و دریای کارائیب راه را پیش می برند. ما باید این مسیر را دنبال کنیم – برای مردم، برای نسل های آینده، و برای سیاره ما.»

دبیرکل تا روز یکشنبه در سورینام خواهد بود تا در افتتاحیه چهل و سومین نشست عادی کنفرانس سران دولت های جامعه کارائیب (CARICOM) شرکت کند.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما