دختر صاحب حق بحر از دنیا رفت

ملک پروانه بحر دختر ملک الشعاری بحر شاعر و نویسنده شهیر ایرانی در سن 94 سالگی بر اثر کهولت سن در کالیفرنیای آمریکا دار فانی را وداع گفت.

به گزارش ایرنا از ایندیپندنت، غزل جمشیدی – خواهر ملک پروانه باهر – با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرام خود این خبر را با شعری از این نویسنده بزرگ اعلام کرد: «آن شمع گرم خانه ام رفت، من نه. مواظب باش که پروانه ام رفته است.”

باروانا بحر با نام کامل «مالک بروانا» در سال 1307 به دنیا آمد و چهارمین پسر محمدتقی بحر ملقب به پادشاه شریعت پس از مالک هوشنگ، ماه مالک و ملک دخت است. او یک برادر و خواهر کوچکتر به نام های ملک مهرداد و مالک شهرزاده دارد.

مهرداد بحر، متولد 1308، نویسنده و پژوهشگر برجسته، در آبان 1352 بر اثر ابتلا به سرطان خون درگذشت. با مرگ پروانه تنها ششمین و کوچکترین پسر مالک الشرع باقی می ماند. ملک شهرزاده ساکن تهران.

پروانی بهار سال ها پیش به آمریکا مهاجرت کرد و از او دو فرزند (باپک و سودابه) که در آمریکا زندگی می کنند به یادگار ماند. پروانی بهار تحصیلات خود را در آمریکا ادامه داد و فوق لیسانس کتابداری گرفت.

محمدتقی بحر (مالک الشرع) در سال 1265 در مشهد متولد شد و علاوه بر درخشش در عرصه شعر و ادب، از نویسندگان، روزنامه نگاران و سیاستمداران مهم دوره قاجار و پهلوی به شمار می رفت. .

دختر صاحب لوگو دریا است

ملک الشرع در سال های پایانی عمر به دلیل بیماری سل برای معالجه به لیسان سوئیس رفت و شعر «یاد وطن» را از بهترین آثار بهار می دانند که در آنجا سرود.

اما دست تقدیر با بهار ادبی ایران سازگار نبود که مدتی نماینده مجلس و وزیر فرهنگ در دولت قوت سلطان بود، آنقدر مشکلات مالی داشت که ناچار شدم درمان را رها کنم و برگردم. به ایران

در طول اقامت یک ساله ونده در سوئیس، این جوان 21 ساله در آن روزهای سخت بیماری و دوری از خانه، دوست و همراه پدرش بود.

پرفانی بهار خاطرات زندگی خود از جمله خاطرات آن روزها را در کتابی به نام «مرگ سهار: روزشمار پروانی بهار» که اولین بار در سال 2002 منتشر شد، نوشت.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما