درآمد سه ماهه فورد نسبت به سال گذشته نزدیک به 20 درصد افزایش یافته است.

خودروسازان شاهد بهبود در عرضه تراشه های کامپیوتری هستند، اما کمبود همچنان تولید را مختل می کند.

آخرین گزارش در مورد این وضعیت از سوی شرکت فورد موتور منتشر شده است که روز چهارشنبه اعلام کرد سود سه ماهه دوم این شرکت نسبت به سال قبل، زمانی که کمبود جهانی چیپ لطمه سنگینی بر عملیات آن وارد کرد، تقریباً 20 درصد افزایش یافته است.

این خودروساز 667 میلیون دلار سود داشت که نسبت به 561 میلیون دلار در سال گذشته افزایش داشت. درآمد آن از 26.8 میلیارد دلار به طور قابل توجهی به 40.2 میلیارد دلار افزایش یافت که این امر به لطف فروش بیشتر خودرو و قیمت های بالاتر است.

در سطح جهانی، فورد در سه ماهه گذشته کمی بیش از 1 میلیون دستگاه خودرو فروخت که نسبت به 764000 دستگاه در دوره 2021 افزایش چشمگیری داشته است.

جان لاولر، مدیر ارشد مالی فورد، در یک کنفرانس تلفنی گفت: «ما شاهد کاهش تقاضا هستیم و فروشندگان ما خودروها را با سرعتی که می‌توانیم تولید کنیم، می‌فروشند.

اما بیشتر این اعداد هنوز کمتر از آن چیزی هستند که می توان آن را عادی دانست. قبل از همه‌گیری، در سال‌های 2018 و 2019، فروش فورد در سه ماهه دوم از 1.4 میلیون دستگاه فراتر رفت – حتی با مدل ضعیف‌تر از مدل فعلی.

در دو سال گذشته، فورد پیکاپ F-150 را بازطراحی کرده و چندین وسیله نقلیه را اضافه کرده است که سروصدا ایجاد می کنند، از جمله شاسی بلند جدید Bronco، موستانگ Mach E الکتریکی و F-150 Lightning. همچنین تولید خودرو برای بازار ایالات متحده را متوقف کرد، به استثنای موستانگ کوپه.

در روز سه‌شنبه، جنرال موتورز نیز درآمد بالاتری را گزارش کرد که با افزایش عرضه تراشه همراه بود. اما همچنین به همان اندازه که می‌خواهد تراشه دریافت نمی‌کند و این باعث می‌شود که شرکت نتواند به تعداد خودروهایی که مشتریان می‌خواهند بخرند بفروشد.

جنرال موتورز در این ماه اعلام کرد که 95000 خودرو را بدون قطعات الکترونیکی خاص که تحت تأثیر کمبود تراشه قرار دارند، نگه می دارد. این شرکت انتظار دارد تا پایان سال آنها را تکمیل و به نمایندگی ها ارسال کند.

فورد روز چهارشنبه اعلام کرد که 53000 وسیله نقلیه دارد که منتظر ارسال قطعات الکترونیکی نهایی قبل از ارسال هستند.

فورد، جنرال موتورز و دیگر خودروسازان از قیمت های بالاتر برای خودروهای جدید سود می برند. این یکی از دلایل جهش نزدیک به 50 درصدی در درآمد سه ماهه دوم فورد بود. با این حال، در عین حال، تورم منجر به افزایش قیمت تمام شده مواد اولیه و قطعات نیز می شود. فورد گفت که انتظار دارد در سال جاری 4 میلیارد دلار در هزینه مواد افزایش یابد.

جنرال موتورز گفت که هزینه های آن نزدیک به 5 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. سود سه ماهه دوم این شرکت 40 درصد کاهش یافت و به 1.7 میلیارد دلار رسید که عمدتاً به دلیل هزینه های بالاتر بود.

لاولر، مدیر ارشد مالی فورد، گفت که اگر اقتصاد وارد رکود شود، شرکت او به خوبی آماده خواهد شد. او گفت که او پول نقد فراوان دارد، سهام فروشنده کم است و بانک تقاضای زیادی برای Broncos و سایر وسایل نقلیه دارد.

لاولر افزود: “ما در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم و نسبت به هر زمان دیگری که فکرش را می کنم به سمت رکود احتمالی می رویم.”

او همچنین گفت که فورد تقریباً تمام جنبه های شرکت را تغییر می دهد. وی با بیان اینکه امکان کاهش مشاغل وجود دارد، گفت: “ما امروز رقابتی در زمینه هزینه نداریم.”

او گفت: «از آنجایی که مهارت‌های جدید مورد نیاز است، دیگر به مهارت‌های قدیمی نیازی نیست و ممکن است تغییراتی در انواع مهارت‌های ما در شرکت ایجاد شود.»

امسال فورد عملیات خود را به دو بخش تقسیم کرد. یکی روی وسایل نقلیه الکتریکی تمرکز می کند و انتظار می رود به سرعت رشد کند و نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در فناوری ها و کارخانه های جدید داشته باشد. دیگری بر ساخت مدل‌های بنزینی تمرکز خواهد کرد و بر کنترل هزینه و تولید سود تأکید می‌کند.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما