درست مانند “آرماگدون”، فضاپیمای ناسا در اولین آزمایش دفاع سیاره ای به یک سیارک برخورد کرد

کیپ کاناورال: یک فضاپیمای ناسا روز دوشنبه در تمرینی بی‌سابقه برای روزی که یک سنگ قاتل زمین را تهدید می‌کند، با سرعت زیادی به یک سیارک برخورد کرد. بزرگترین ضربه در کهکشان بر روی یک سیارک بی ضرر در فاصله 9.6 میلیون کیلومتری رخ داد، زیرا فضاپیمایی به نام دارت با سرعت 22500 کیلومتر در ساعت به سنگ فضایی کوچک برخورد کرد. دانشمندان انتظار داشتند که برخورد باعث ایجاد یک دهانه، پرتاب نهرهای سنگ و خاک به فضا و از همه مهمتر تغییر مدار سیارک شود.

تلسکوپ ها در سرتاسر جهان و در فضا در یک نقطه از آسمان برای گرفتن منظره هدف قرار می گیرند. اگرچه این اثر بلافاصله آشکار شد، سیگنال رادیویی دارت ناگهان متوقف شد و روزها یا حتی هفته ها طول می کشد تا مشخص شود مسیر سیارک چقدر تغییر کرده است.

این ماموریت 325 میلیون دلاری اولین تلاش برای تغییر موقعیت یک سیارک یا دیگر جرم های طبیعی در فضا بود.

بیل نلسون، مدیر ناسا اوایل امروز توییت کرد: «نه، این یک طرح فیلم نیست.

او در یک ویدیوی از پیش ضبط شده گفت: «همه ما آن را در فیلم‌هایی مانند آرماگدون دیده‌ایم، اما خطرات زندگی واقعی زیاد است.

هدف دوشنبه: سیارکی به ارتفاع 160 متر به نام دمورفوس. این در واقع قمر دیدیموس، یونانی برای دوقلوها، سیارکی با سرعت چرخش پنج برابر بزرگتر از ماده تشکیل دهنده شریک کوچکتر است.

این جفت سال‌هاست که بدون تهدید زمین به دور خورشید می‌چرخند و آنها را کاندیدای ایده‌آلی برای نجات جهان می‌کند.

دارت به اندازه یک دستگاه خودکار – مخفف تست تغییر مسیر دو سیارک – که نوامبر گذشته پرتاب شد، با استفاده از فناوری جدید توسعه یافته توسط آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز، سازنده فضاپیما و مدیر مأموریت، به هدف خود رسید.

دوربین آنبورد دارت که بخش اساسی این سیستم ناوبری هوشمند است، به سختی یک ساعت قبل از برخورد، نمای Dimorphos را ثبت کرد.

النا آدامز، مهندس سیستم های ماموریت جانز هاپکینز گفت: “وو هو”. “ما دیمورفوس را می بینیم، بسیار باحال، فوق العاده.”

با تصویری که هر ثانیه دوباره زنده می‌شد، آدامز و دیگر کنترل‌کننده‌های زمین در لورل، مریلند با هیجان روزافزونی تماشا کردند که دمورفوس به همراه همراه بزرگ‌ترش بزرگ‌تر و بزرگ‌تر جلوه می‌کرد.

چند دقیقه بعد یک ماهواره کوچک دنبال شد تا از این برخورد عکس بگیرد. Cubesat ایتالیایی دو هفته پیش از دارت منتشر شد.

دانشمندان اصرار داشتند که دارت دمورفوس را نابود نخواهد کرد. این فضاپیما وزن ناچیز 570 کیلوگرمی را در مقایسه با سیارک 5 میلیارد کیلوگرمی حمل کرد. اما برای کاهش مدار 11 ساعت و 55 دقیقه ای آن به دور دیدموس، این مقدار باید زیاد باشد.

این اثر باید 10 دقیقه از آن کاهش یابد، اما تلسکوپ ها از چند روز تا نزدیک به یک ماه برای بررسی مدار جدید نیاز دارند. دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که تغییر مداری ۱ درصدی پیش‌بینی‌شده ممکن است زیاد به نظر نرسد. اما آنها تاکید کردند که این یک تغییر بزرگ در طول سال ها خواهد بود.

کارشناسان دفاع سیاره ای ترجیح می دهند یک سیارک یا دنباله دار تهدیدآمیز را با توجه به آزادی عمل کافی، به جای منفجر کردن آن و ایجاد قطعات متعددی که می توانند روی زمین ببارند، از سر راه خود خارج کنند. شوک های متعدد سنگ های فضایی بزرگ یا ترکیبی از برخورد دهنده ها و به اصطلاح تراکتورهای گرانشی، دستگاه هایی که هنوز اختراع نشده اند که از گرانش خود برای کشیدن یک سیارک به مدار ایمن تر استفاده می کنند، ممکن است مورد نیاز باشد.

کاترین کالوین، مشاور ارشد آب و هوای ناسا، با اشاره به انقراض دسته جمعی 66 میلیون سال پیش که اعتقاد بر این است که توسط 66 میلیون سال پیش آغاز شده است، گفت: دایناسورها برنامه فضایی نداشتند که به آنها کمک کند بفهمند چه چیزی در راه است، اما ما داریم. برخورد سیارکی بزرگ فوران های آتشفشانی یا هر دو.

سازمان غیرانتفاعی B612 که به محافظت از زمین در برابر حملات سیارک اختصاص دارد، از زمانی که 20 سال پیش توسط فضانوردان و فیزیکدانان تأسیس شد، به دنبال آزمایش های ضربه ای مانند دارت بوده است. مدیر عامل بنیاد، اد لو، فضانورد سابق، هشدار داد که صرف نظر از دستاورد روز دوشنبه، جهان باید کار بهتری برای شناسایی بی‌شمار سنگ‌های فضایی در کمین انجام دهد.

به گفته ناسا، کمتر از نیمی از 25000 جرم تخمین زده شده در نزدیکی زمین در فاصله مرگبار 140 متری شناسایی شده اند. کمتر از 1 درصد از میلیون‌ها سیارک کوچک‌تر که می‌توانند آسیب‌های بزرگی ایجاد کنند، شناخته شده‌اند.

لو اشاره کرد که رصدخانه ورا روبین، که در شیلی توسط بنیاد ملی علوم و وزارت انرژی ایالات متحده در حال تکمیل است، نوید ایجاد انقلابی در زمینه کشف سیارک ها را می دهد.

یافتن و ردیابی سیارک‌ها، «هنوز هم نام بازی اینجاست.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما