در برخورد با چک شکارچی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به دستور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، به منظور افزایش آگاهی مشتریان بانک از رویه های مربوط به قانون جدید چک و جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری و سوء استفاده، موارد زیر به اطلاع مشتریان گرامی می رسد:

به گزارش پولب بازار به نقل از روابط عمومی بانک ایران زمین، برای جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری و سوء استفاده به موارد زیر توجه فرمایید:

1- در انجام معاملات خود دقت کنید که صادرکننده چک های صیاد را در سامانه صیاد به ثبت رسانده باشد و در صورت عدم ثبت یا مغایرت اطلاعات ثبت شده در این سامانه و اطلاعات مندرج در برگه چک، از پذیرش کامل خودداری نمایید. آی تی. دسترسی به سامانه صیاد از طریق اینترنت بانک، موبایل بانک، موبایل بانک، شعب بانک، خودپرداز یا سامانه پیامکی 4040701701 امکان پذیر است.

2- رفع آثار سوء چک‌های برگشتی به اشخاص فقط از طریق شعب بانک‌ها و شرکت‌های وابسته به آنها و یکی از روش‌های زیر واریز کسری مبلغ چک به حساب جاری نزد بانک گیرنده و ارائه درخواست رزرو برای یک فقره چک می‌باشد. سال ارائه جسد چک برگشتی ارائه رضایت محضری سردفتر به دارنده چک به بانک ارائه نامه رسمی از مرجع قضایی یا ثبتی ذیصلاح مبنی بر اتمام مراحل اجرایی چک تسلیم رای دادگاه مبنی بر برائت صاحب حساب از چک سه سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت مشروط بر عدم طرح دعوای حقوقی یا کیفری دارنده چک نسبت به چک.

3- طبق قانون جدید، در صورت برگشت چک، صاحب حساب و امضاکننده چک برگشتی از بسیاری از خدمات بانکی محروم می‌شوند: نمی‌توانند هیچ حسابی افتتاح کنند و کارت بانکی جدید صادر کنند. کلیه حسابها و کارتهای بانکی آنها به میزان کسری چک مسدود می شود و همچنین تسهیلات، ضمانت نامه ها و اعتبارات اسنادی به صورت ارزی یا ریالی پرداخت نمی شود، پس از بازگشت اولین چک، امکان ثبت نام وجود ندارد. چک جدید در سیستم ماهیگیر.

4- در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به درخواست دارنده چک، بانک مکلف است مبلغ موجود در حساب را به دارنده چک پرداخت کند. در صورت ناکافی بودن موجودی حساب جاری، بانک موظف است وجه چک را از سایر حساب های شخصی که در اختیار دارد پرداخت کند و در صورت ناکافی بودن مجموع این مبالغ، گواهی عدم پرداخت در بانک صادر می شود. درخواست دارنده وجه چک

مشتریان گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قانون جدید چک به لینک زیر مراجعه فرمایید:

https://www.cbi.ir/page/20914.aspx

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما