در جایی که دالی دریا را نقاشی کرد، توربین های بادی شروع به بالا آمدن کردند

پورت لگات، اسپانیا – مویزس تیبائو در سپیده دم سوار قایق چوبی کوچک خود شد و از صخره‌ای در مقابل خانه‌ای که سالوادور دالی برخی از معروف‌ترین نقاشی‌های سوررئالیستی‌اش را در آن می‌نوشت، پرتاب کرد.

آقای تیباو، یکی از ماهیگیرانی که در این نقطه از یک شهر مدیترانه ای در حدود 100 مایلی شمال بارسلونا رها شده بود، به خرچنگ دریایی، لنگوستین و عقرب ماهی امیدوار بود. اما وقتی به آرامی وارد خلیجی متروک شد، آقای تیباو با تهدید قریب‌الوقوع مدرن‌سازی درگیر شد.

مقامات دولتی قرار است با ساخت یک مزرعه بادی شناور عظیم در فراساحل موافقت کنند و شرکت های انرژی بین المللی در حال حاضر برای مهار بادهای متلاطم شمالی در منطقه معروف به La Tramuntana رقابت می کنند.

این افزایش زمانی اتفاق می‌افتد که موج گرمای مرگبار تابستانی که به دلیل تغییرات آب و هوایی تشدید شده است، تهدیدی برای شکستن رکوردهای دمایی در انگلستان و جرقه آتش‌سوزی‌های جنگلی در فرانسه، اسپانیا، پرتغال و یونان است.

ده‌ها توربین می‌توانند به زودی در افق حرکت کنند و انرژی‌های تجدیدپذیر مورد نیاز فوری را برای کاتالونیا فراهم کنند، بخشی از اسپانیا که هنوز به شدت به سوخت‌های فسیلی متکی است، اما اساساً شخصیت منطقه را تغییر می‌دهد که از زمانی که دالی قدم برداشته است تغییر چندانی نکرده است. تپه ها

پروژه بحث برانگیز در سواحل اسپانیا نمادی از فرآیند فشار و کشش است که در سراسر اروپا اتفاق می افتد زیرا مقامات برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با حذف تدریجی سوخت های فسیلی و ساخت سریع پروژه های انرژی تجدیدپذیر در مقیاس کاربردی عجله دارند. در حالی که سیاستگذاران اروپایی تلاش می‌کنند تا از وابستگی خود به نفت و گاز روسیه رهایی یابند، جنگ در اوکراین بر تلاش‌ها افزوده است.

با این حال، از سواحل اسپانیا تا رودخانه‌های آلبانی، تلاش‌ها برای استقرار پروژه‌های بزرگ بادی، خورشیدی و برق آبی با موانعی مواجه است که شامل NIMBYism، نگرانی‌های زیست‌محیطی و بوروکراسی است که مانع از اقدام سریع می‌شود.

مسائل پیچیده‌تر این واقعیت است که پروژه‌های بزرگ بادی و خورشیدی به فضای زیادی نیاز دارند – چیزی که دستیابی به آن در اروپا دشوار است، قاره‌ای که هزاران سال تاریخ فرهنگی و مصنوعات نیز دارد.

عجله برای مهار La Tramontana به عنوان آخرین نقطه اشتعال در بحث رو به رشد در مورد محل قرارگیری پروژه های انرژی تجدیدپذیر جدید در سراسر اروپا ظاهر شده است. ساکنان این گوشه خواب آلود اسپانیا می گویند که مزرعه بادی فراساحلی علاوه بر برهم زدن مناظر دیدنی در آثار هنری بزرگ مانند تداوم حافظه، منظره پارک طبیعی Cap de Creus را نیز خراب می کند و ماشین های غول پیکر را در نزدیکی یکی از بزرگترین دریاهای اروپا قرار می دهد. ذخایر، از بازدید گردشگران از شهر دیدنی Cadaqués جلوگیری می کند و زندگی روستایی آنها را برای همیشه مختل می کند.

آقای تیباو، 59 ساله، که دهه ها در آب بوده و مخالف این پروژه است، می گوید: “به عنوان یک محلی، بیشتر نگران ماهیگیری هستم، بله.” “اما همچنین در مورد روح فرهنگی Cadaques، منظره ای که الهام بخش دالی بود.”

داستان های مشابهی در سرتاسر این قاره روایت می شود. در شمال فرانسه، ماهیگیران گوش ماهی سال گذشته آتش سوزی را به راه انداختند و قایق را که در حال ساخت یکی از اولین مزارع بادی فراساحلی کشور بود متوقف کردند، و در سوئد نیز در برابر طرحی برای ساخت مزارع بادی در یک بیابان بکر مقاومت وجود دارد.

ساکنان جزیره یونان اعتراضات خشونت آمیزی را علیه مزرعه بادی بزرگی به راه انداخته اند که محلی ها می گویند جنگل های رشد قدیمی را از بین می برد و گردشگری را مختل می کند، در حالی که در ایتالیا، فرآیند پیچیده صدور مجوز توانایی شرکت ها را برای ساخت پروژه های انرژی بادی در جایی که قبلاً تأیید شده است، مختل می کند.

در جای دیگر اسپانیا، ساکنان با طرح‌هایی برای ساخت نیروگاه خورشیدی عظیم در اندلس مخالف هستند که به گفته آنها می‌تواند یک سایت حساس باستان‌شناسی را مختل کند. و در شرق اروپا، فعالان اخیراً زمانی که دولت آلبانی موافقت کرد برای تولید برق آبی، رودخانه Fjosa را سد نکند، به پیروزی بزرگی دست یافتند.

ویکتور کاتونا، تحلیلگر انرژی در شرکت تحقیقاتی Kpler، می‌گوید: «علی‌رغم اجماع گسترده مبنی بر اینکه تغییر ضروری است، اگر با مردم صحبت کنید، آنها نمی‌خواهند یک مزرعه بادی در کنارشان باشد. NIMBYism قطعا وجود دارد، اما این ترس از ناشناخته ها نیز هست و در مورد یک شیوه زندگی است.

اکثریت قریب به اتفاق اروپایی ها، از جمله کسانی که در پورت لیگات و اطراف آن هستند، از تلاش های بلندپروازانه برای افزایش انرژی های تجدیدپذیر حمایت می کنند.

جوزپ لورت، زیست شناس برجسته دریایی که در دانشگاه ژیرونا در همان نزدیکی تدریس می کند، می گوید: «وقتی برای اولین بار آن را دیدم، از آن حمایت کردم. ما به راه حل هایی برای کاهش تغییرات آب و هوایی نیاز داریم.»

اما زمانی که آقای لوریت جزئیات را بررسی کرد و شروع به بررسی تأثیرات روی اکوسیستم کرد، در مورد پروژه عصبی شد.

وی با اشاره به اینکه اخیراً اتحادیه اروپا بخش زیادی از این منطقه را به عنوان ذخیره‌گاه دریایی تعیین کرده است و در نزدیکی ساحل نیز یک ذخیره‌گاه پرندگان وجود دارد، گفت: این یکی از مهم‌ترین مناطق مدیترانه است. “این یک نقطه داغ تنوع زیستی است.”

سایر دانشمندان نیز در مورد مزرعه بادی پیشنهادی نگران هستند. در گوشه ای از بازارهای ماهی در شهر همسایه ال پورت د لا سلوا، پاتریشیا بائنا و کلودیا تراپونی، دو زیست شناس دریایی که برای دولت اسپانیا کار می کردند، مشغول بازسازی نوعی مرجان نرم بودند که اغلب در تورهای ماهیگیری صید می شدند.

آنها می گویند که در حالی که ماهیگیری در این منطقه بر صخره های مرجانی موسوم به گورگونیا تأثیر منفی می گذارد، تأثیر مزرعه بادی می تواند حتی بدتر باشد، زیرا کابل های بزرگ زیر آب که توربین ها را به کف دریا متصل می کنند در حال گل و لای هستند و اکوسیستم شکننده را مختل می کنند. زیر امواج

خانم پینا گفت: “آنها مانند درختان جنگل هستند.” اگر آنها ناپدید شوند، تمام تنوع زیستی مرتبط با آنها ناپدید خواهد شد.»

ماهیگیران تجاری نیز با این پروژه بادی مخالف هستند، زیرا می‌ترسند که ساخت و ساز و تجهیزات آن، از جمله خطوط انتقال برق، میگوی قرمز ارزشمند را به عمق دریا فشار دهد.

گیلرمو فرانسیسکو کورنیخو، 46 ساله، رئیس اتحادیه ماهیگیری ال پورت د لا سلوا، گفت که هزینه های بالای ماهیگیری، می تواند یک مزرعه بادی را که یک معیشت در حال حاضر ضعیف است، ناپایدار کند.

وی گفت: بنزین را بالا می برند و برق را بالا می برند و ما گرفتار شده ایم.

آقای لورت، زیست شناس دریایی، می گوید: «شما باید بخش هایی از دریا را قربانی کنید. اما شما باید مکان هایی را پیدا کنید که کمترین آسیب را در آن وارد کنید.

شرکت‌هایی که امیدوارند نیروگاه‌های بادی راه‌اندازی کنند، می‌گویند که پروژه‌های آنها محیط زیست را بیش از حد مختل نخواهد کرد.

کارلوس مارتین، مدیرعامل BlueFloat Energy، یک شرکت اسپانیایی که قصد دارد در اواخر سال جاری برای این پروژه مناقصه بگذارد، گفت: “یک وضعیت اضطراری آب و هوایی وجود دارد و این نوع راه حل بسیار مهم است.”

پروژه BlueFloat شامل 35 توربین است که هر کدام 856 فوت بالاتر از آب قرار می گیرند و حدود 500 مگاوات برق تولید می کنند که برای تامین برق حدود نیمی از نیاز برق در شهرستان محلی که حدود 750000 نفر جمعیت دارد کافی است. شرکت های دیگر نیز در حال آماده سازی مناقصه هستند و برخی ممکن است شامل توربین های بیشتری باشند. مقامات دولتی و شرکت‌هایی که روی این پروژه‌ها کار می‌کنند می‌گویند که به دلیل بادهای شدید ترامونتانا، موقعیت خارج از بندر لیگات بهترین مکان برای بادهای فراساحلی است.

آقای مارتین تاکید می‌کند که این واقعیت که توربین‌های بادی به جای لنگر انداختن به کف دریا، شناور خواهند بود، تاثیرات بلندمدت را کاهش می‌دهد. وی گفت: در حالی که برخی از تأثیرات بر محیط زیست اجتناب ناپذیر است، ضرورت ساخت منابع جدید انرژی پاک بیش از این نگرانی ها است.

آقای مارتین گفت: “شما همیشه می توانید تغییر را به عنوان یک تهدید ببینید.” “اما تغییر می تواند یک فرصت باشد و فرصت در اینجا عالی است.”

در حالی که جنگ در اوکراین ادامه دارد، رهبران اروپایی اقدام به محدود کردن واردات نفت و گاز روسیه کرده و متعهد شدند اجرای پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر جدید را تسریع کنند.

در سال 2020، انرژی های تجدیدپذیر 22.1 درصد از انرژی مصرف شده در اتحادیه اروپا را تشکیل می داد، در حالی که این میزان در ایالات متحده تنها 12.2 درصد بود. در ماه مه، کمیسیون اروپا از طرحی برای دو برابر کردن استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2030 رونمایی کرد.

اما با افزایش شدید قیمت انرژی در سراسر جهان به دلیل جنگ، رهبران اروپایی شروع به کنار گذاشتن اهداف آب و هوایی و تمرکز بر کاهش هزینه‌های انرژی، معکوس کردن برنامه‌ها برای توقف سوزاندن زغال سنگ و سرمایه‌گذاری میلیاردها دلار در زیرساخت‌های جدید گاز طبیعی کرده‌اند.

و حتی در حالی که دولت‌ها برای نشان دادن چراغ سبز به پروژه‌های جدید رقابت می‌کنند، در حال حاضر شکاف بزرگی بین آنچه تصویب شده و آنچه در حال ساخت است وجود دارد، زیرا اجازه می‌دهد کندی، اعتراض‌ها و بررسی‌های زیست‌محیطی باعث تأخیر شود. به گفته شرکت تحقیقاتی Energy Monitor، در سراسر اروپا، دولت‌ها حدود چهار برابر بیشتر انرژی بادی در حال ساخت را تایید کرده‌اند.

آقای کاتونا، تحلیلگر انرژی گفت: «مردم زغال سنگ، نفت و گاز را دوست ندارند، اما هیچ گزینه دیگری نمی خواهند. حوزه سیاست‌های دولت همچنان آشفته است و یافتن راه‌حل بسیار دشوار خواهد بود.»

وقتی آقای تیباو برای بازرسی تورهایی که دو روز قبل در جای خود قرار داده بود، در حالی که ماه هنوز در سپیده دم پشت سر او بود، رفت، از شبه جزیره سنگی گذشت که هنرمندانی از جمله پیکاسو، من ری و مارسل دوشان را الهام بخش کرده بود. در بالای تپه، فانوس دریایی قرار داشت که به عنوان صحنه برای فیلم کرک داگلاس در سال 1971 به نام “نور در لبه جهان” عمل کرد.

سرانجام به یک شناور رسید و قایق خود را متوقف کرد.

آقای تیبائو که به تنهایی کار می کرد، صدها متر تور را با دست حمل کرد و خیارهای دریایی محافظت شده و سخت پوستان کوچک را دور انداخت. پس از نیم ساعت کار، او یک صید مناسب به دست آورد: یک خرچنگ بزرگ، یک عقرب ماهی و یک دوجین لنگوستین.

بعداً در روز، سرآشپزهای رستوران‌های اطراف به منطقه سایه‌دار می‌آیند، جایی که آقای تیباو تورهایش را تعمیر می‌کند و صید صبحگاهی را به قیمت حدود 175 دلار می‌خرد.

این ترتیبی است که در نیم قرن گذشته تغییر چندانی نکرده است، زمانی که نسل قبلی ماهیگیران به آقای تیباو یاد دادند که چگونه در این تکه کوچک دریا کار کند.

آقای تیباو گفت: “اگر دالی امروز هنوز زنده است، قدرت پایان دادن به این پروژه را خواهد داشت.”

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما