در حالی که ایران در مورد پیشرفت هسته ای گفتگو می کند، مذاکرات با ایالات متحده را از سر می گیرد

ایران دسترسی آژانس به دوربین‌ها و سایر تجهیزات نظارتی را که برای ردیابی پیشرفت برنامه هسته‌ای‌اش در نظر گرفته شده بود، ممنوع کرده است، و این موضوع، اطلاع دقیق از میزان غنی‌سازی اورانیوم تا سطوح بالا را بسیار دشوار می‌کند. آقای گروسی گفت: «وقتی صحبت از انرژی هسته‌ای به میان می‌آید، سخنان خوب کافی نیست.» و افزود که ایران باید به بازرسان اجازه دسترسی «به تناسب» به برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را بدهد تا آژانس به طور قابل اعتمادی صلح‌آمیز بودن آن را تضمین کند. .

با توجه به پیشرفت های مداوم در دانش فنی ایران و ذخایر اورانیوم بسیار غنی شده ایران، بسیاری اکنون این کشور را “کشور آستانه” می دانند که در صورت تمایل می تواند بمب بسازد، اگرچه تهران هرگونه قصدی برای انجام این کار را رد می کند. این امر اهرم قابل توجهی را برای ایران فراهم می کند و می تواند سایر کشورها را به دنبال سلاح های هسته ای تشویق کند و عملاً معاهده 52 ساله منع گسترش سلاح های هسته ای را پاره کند.

در ماه ژوئیه، کمال خرازی، مشاور عالی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر معظم ایران، گفت که کشور اکنون ظرفیت فنی برای تولید بمب اتمی را دارد. به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس، اظهارات وی روز دوشنبه توسط محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تکرار شد.

سه هفته پیش، ریچارد مور، رئیس سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا، MI6، گفت که تردید دارد ایران تمدید توافق هسته ای را بپذیرد. وی با اشاره به آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «به اینکه رهبر معظم انقلاب به توافق بروند، شک دارم». وی افزود: در حالی که توافق روی میز است و معتقد است چین و روسیه مانع از این توافق نخواهند شد، «فکر نمی‌کنم ایرانی‌ها چنین چیزی را بخواهند».

با این حال، احتمالاً تهران و واشنگتن نمی توانند مذاکرات را پایان یافته اعلام کنند، زیرا با توجه به وعده های مکرر ایالات متحده و اسرائیل مبنی بر اینکه هر کاری را که لازم باشد برای جلوگیری از ایران انجام خواهند داد، انتخاب های پیچیده ای در مورد اقدامات بعدی ارائه خواهد شد. تصمیم گیری برای تسلیحات هسته ای در اواسط ماه ژوئیه، پرزیدنت بایدن و یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، بیانیه مشترکی را امضا کردند مبنی بر اینکه ایالات متحده از «همه عناصر قدرت ملی» استفاده خواهد کرد تا ایران را از توانایی مسلح کردن خود به سلاح هسته‌ای محروم کند.

دولت بایدن اخیرا تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال کرده است که شرکت‌های مورد استفاده شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس را هدف قرار داده است. سپس ایران اعلام کرد که در تلاش است صدها سانتریفیوژ جدید و پیشرفته را که قبلاً در یک سایت هسته ای زیرزمینی در نطنز نصب شده بودند، فعال کند.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما