در حالی که دبیر کل سازمان ملل خواستار آرامش و خویشتنداری شده است، هیئت سازمان ملل درباره “بقای شدید” دولت عراق در خطر هشدار می دهد.

در بیانیه ای که سخنگوی وی منتشر کرد، استفان دوجاریک، دبیرکل آنتونیو گوترش، گفت که او با هجوم معترضان به ساختمان‌های عمومی، رویدادها را «با نگرانی» دنبال می‌کرد.

بر اساس گزارش های خبری، ائتلاف آقای صدر در انتخابات سراسری اکتبر گذشته اکثریت کرسی ها را به دست آورد، اما معاونان وی پس از به بن بست رسیدن بلوک شیعی رقیب بر سر انتصاب نخست وزیر جدید، دسته جمعی استعفا دادند.

هواداران وی هفته ها در بیرون ساختمان مجلس اردو زده اند و پیش از این در اعتراض به بن بست سیاسی و عدم پیشرفت به ساختمان هجوم آورده اند.

و گزارش ها حاکی از کشته شدن تعدادی از آنها در جریان درگیری های روز دوشنبه پس از سرازیر شدن هوادارانشان به کاخ ریاست جمهوری بود.

تنش زدایی فوری

آقای گوترش از همه طرف‌های ذیربط خواست تا «گام‌های فوری برای کاهش تنش‌زدایی بردارند» و از خشونت‌های بیشتر اجتناب کنند.

«دبیر کل قویاً از همه طرف‌ها و بازیگران می‌خواهد که از اختلافات خود فراتر رفته و بدون تأخیر بیشتر در اجرای موارد زیر مشارکت کنند: گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز و فراگیر در مسیری سازنده. “

‘بسیار خطرناک’

پیش از این، هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای عراق (یونامی) از همه معترضان خواست فوراً منطقه بین‌المللی بغداد را ترک کنند، ساختمان‌های دولتی را تخلیه کنند و «به دولت اجازه دهند به مسئولیت‌های خود ادامه دهد یا دولت را در خدمت اداره کند. از مردم عراق.»

یونامی گفت که تحولات قابل توجه است تشدید بسیار خطرناک نهادهای دولتی باید بدون هیچ مانعی برای خدمت به مردم عراق در هر شرایط و در هر زمان تلاش کنند. اکنون مشاهده خواهد شد که احترام به نظم قانون اساسی حیاتی است.»

زنجیره غیرقابل توقف وقایع

این مأموریت از همه عراقی ها خواست تا صلح نشان دهند، با نیروهای امنیتی همکاری کنند و “از اقداماتی که می تواند به زنجیره ای غیرقابل توقف منجر شود خودداری کنند.”

هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای عراق همچنین از همه طرف‌های (سیاسی) می‌خواهد تا برای تنش‌زدایی تلاش کنند و به گفت‌وگو به عنوان تنها راه حل اختلافات متوسل شوند. عراقی ها را نمی توان گروگان یک وضعیت غیرقابل پیش بینی و ناپایدار نگه داشت. بقای دولت در خطر است. “

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما