در داستان، زندگی قرون وسطایی به عنوان تمام اشکال خشونت جنسی و کثیفی به تصویر کشیده شده است. به آن سادگی نیست

هنگامی که یک افسانه به خشونت وحشتناک یا استثمار انسان باستانی می پردازد، داستان نویسان دوست دارند چهار کلمه کوچک را به زبان بیاورند:

این تعبیری بود که سازندگان «بازی تاج و تخت» پیش درآمد «خانه اژدها» پس از نمایش برتر ارائه کردند که تنوع خونینی را ارائه داد، از جمله صحنه‌ای دردناک زایمان اجباری که در آن زنی مانند بوقلمون به امید نجات قطعه قطعه می‌شود. فرزندش به قیمت جانش (هر دو می میرند).
میگوئل ساپوشنیک، یکی از مجریان برنامه به هالیوود ریپورتر درباره این صحنه گفت: «ما احساس کردیم این یک راه جالب برای کشف این واقعیت است که زایمان برای زنان در قرون وسطی خشونت بوده است. (اچ‌بی‌او، خانه «بازی تاج و تخت» و «خانه اژدها»، شرکت مادر برادران وارنر دیسکاوری را با سی‌ان‌ان به اشتراک می‌گذارد.)

آیا خشونت جنسی و باروری از نظر تاریخی برای دوران قرون وسطی درست است؟ تا حدودی بله، همانطور که سوابق نشان می دهد. اما موارد بی‌شماری دیگر وجود دارد که به نظر می‌رسد وقتی زمان اضافه کردن اصالت است، به راحتی از استوری‌برد خارج می‌شوند.

النور جانگا، مورخ قرون وسطایی که در مدرسه اقتصاد لندن تدریس می‌کند، می‌گوید: «میل به دقیق بودن ناگهان از بین می‌رود، زمانی که در مورد رابطه جنسی نیست، چیزی که روز به روز جالب است. “اگر قلمرو (“بازی تاج و تخت”) از نظر تاریخی دقیق است، چرا هر خانه نجیب یا قلعه به طور کامل با نقاشی های دیواری عظیم، زرق و برق دار و رنگارنگ پوشیده نشده است؟ ”

مورخان دیگر خاطرنشان می کنند که مانند مرگ در سزارین خام، چنین قصابی به آن اندازه که داستان نویسان معتقد بودند رواج نداشت.

سارا مک دوگال، محقق تاریخ قرون وسطی، به اسلیت گفت: «آنها برای محافظت از مادران در برابر آسیب بسیار مراقب بودند.

متون مربوط به آن زمان نشان می‌دهد که چنین روش‌های افراطی معمولاً روی زنانی انجام می‌شد که قبلاً مرده بودند – نه مانند «خانه اژدها»، زنی که کاملاً بیدار و هوشیار بود و نمی‌دانست چه اتفاقی برایش می‌افتد.

صحنه اصلی و تکان دهنده عروسی قرمز در "بازی تاج و تخت" با الهام از وقایع واقعی
سریال اصلی «بازی تاج و تخت» به دلیل تجاوز، سوء استفاده، تحقیر جنسی، انواع ظلم در باغ و البته سقط جنین به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. جورج آر‌آر مارتین، ذهن پشت سری محبوب «آواز یخ و آتش» که «بازی تاج و تخت» و «خانه اژدها» را تولید کرد، مدت‌هاست که گفته است برای تثبیت رمان‌هایش به تاریخ روی آورده است. برای مثال رقابت بین هاوس استارکس و لنیسترها پس از جنگ افسانه ای رزها شکل گرفت. حتی عروسی قرمز مرگبار (که دارای پایان غم انگیز دیگری برای یک شخصیت باردار است) از رویدادی در تاریخ قرون وسطی اسکاتلند به نام “شام سیاه” الهام می گیرد.

جانجا اشاره می کند که در حالی که قرون وسطی مطمئناً بیش از حد به زنان یا هر کس دیگری که ثروتمند، قدرتمند و مرد نبود اهمیت نمی داد، اما این رنج کمیکی نبود که ما به دیدن آن روی صفحه نمایش عادت کرده ایم.

بازی تاج و تخت در مورد تروما به ما چه می گوید؟

او می‌گوید: «دقت» همیشه بر جنبه‌های نفرت‌انگیز جامعه تمرکز می‌کند، اما هرگز بر جنبه‌های سرگرم‌کننده تمرکز نمی‌کند. “(این) همیشه به نوعی شامل خشونت جنسی می شود و هرگز شامل مواردی مانند سیستم سه میدان یا سدهای شکار نمی شود. آنها واقعاً نشان نمی دهند که چگونه زنان غیر نجیب بخش پویایی از نیروی کار قرون وسطی هستند. تقریباً در تمام جنبه‌های تجارت قرون وسطی روی زنان یافت می‌شود: به عنوان آهنگر، مغازه‌داری، دم کردن آبجو، تولید پارچه، حمام کردن، یا در هیئت‌های تجاری که به دربار می‌آیند.»

در داستان، تاریخ همیشه قابل بحث است. آیا واقعاً نیاز داریم که مثلاً جزئیات لوله کشی قرون وسطایی را ببینیم، یا نگاهی اجمالی به سرآستین فرسوده یک بانوی نجیب داشته باشیم تا در داستانی متمرکز شویم که شامل اژدها و آتش جادویی نیز می شود؟ شاید نه جمعیت متوجه شد. اما همانطور که جانجا اشاره می کند، این بدان معناست که جزئیات مهم ممکن است بیشتر به زمان حال اشاره داشته باشد تا گذشته.

درست‌تر است که بگوییم این داستان تخیلی است، اما جامعه‌ای را نشان می‌دهد که هنر خلق می‌کند، و جامعه مملو از سواستفاده‌های جنسی است، نه اینکه بگوییم این کار باید صرفاً به نام شهادت یک موضوع انجام شود. گذشته زن ستیز که ما دیگر در آن زندگی نمی کنیم.”

آسان و شاید کمی آرامش بخش است که به چند صد سال گذشته نگاه کنیم و تصمیم بگیریم که اوضاع در کل خیلی بدتر است. در حالی که بسیاری از آن درست است، سوابق نشان می دهد که ما تصورات نادرست زیادی در مورد قرون وسطی و دوره های اطراف آن داریم که واقعیت کنونی ما را در مقابل، بسیار پیچیده تر می کند.

در حالی که ممکن است دندان‌های پوسیده و بدن‌های بدبو را تصور کنیم، اما بهداشت و نظافت دهان، در حالی که با استانداردهای امروزی محدود است، برای کسانی که به ابزار مناسب و آب تمیز (یا آب ناپاک) دسترسی داشتند، مهم بود. حتی چیزی به هولناکی مانند تجاوز جنسی، از جمله آدم ربایی و انواع رابطه جنسی خارج از ازدواج، تعریف متفاوتی دارد. بله، مردم هنوز پراکنده هستند. بله، مردم هنوز درگیر اشکال غیرقابل تصور خشونت هستند. اما بحث «دقت تاریخی» اغلب می‌تواند به جای پرداختن به شباهت‌های ناراحت‌کننده‌ای که محققان اشاره کرده‌اند، بر یافتن تفاوت‌هایی بین گذشته و حال تمرکز کند.

البته لازم به یادآوری است که داستان اصلاً نباید شبیه تاریخ باشد. اگر فرورفتگی‌های وسیع تخیل می‌توانست غول‌های یخی را ایجاد کند و مردگان را زنده کند، مطمئناً می‌توانستند جهانی را اختراع کنند که در آن ساختارهای اجتماعی با رنج همیشگی تعریف نشده باشد. و اگر باید آتش و خون وجود داشته باشد، شاید راه‌های خلاقانه‌تر – و حتی از نظر تاریخی دقیق‌تر – برای به تصویر کشیدن آن وجود داشته باشد.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما