در میان بن بست سیاسی و قطع برق، معترضان به ساختمان پارلمان لیبی یورش بردند

صادر شده در:

رسانه های لیبیایی گزارش دادند که معترضان روز جمعه در اعتراض به وخامت اوضاع معیشتی و بن بست سیاسی به ساختمان پارلمان لیبی در شهر طبرق در شرق لیبی یورش بردند.

چندین شبکه تلویزیونی گفتند که تظاهرکنندگان توانستند به داخل ساختمان نفوذ کنند و دست به اقدامات خرابکارانه بزنند، در حالی که رسانه ها تصاویر ستون های غلیظی از دود سیاه را نشان دادند که از اطراف آن بلند شده بود، در حالی که تظاهرکنندگان جوان خشمگین در حال آتش زدن لاستیک بودند.

گزارش های دیگر رسانه ها می گویند بخشی از ساختمان در آتش سوخت.

ساختمان پارلمان تا جمعه، آخر هفته در لیبی خالی بود.

مقر پارلمان لیبی یا مجلس نمایندگان در طبرق واقع در صدها کیلومتری شرق طرابلس، پایتخت، از زمان شکاف بین شرق و غرب در سال 2014 پس از انقلابی که سه سال پیش از آن معمر قذافی دیکتاتور سرنگون شد، قرار دارد.

در طرابلس یک نهاد رقابتی وجود دارد که رسما به عنوان شورای عالی دولتی شناخته می شود.

تصاویر روز جمعه نشان داد که یک معترض که با بولدوزر رانندگی می‌کرد، توانست بخشی از دروازه را شکسته و به سایر معترضان اجازه ورود راحت‌تر را داد، در حالی که خودروهای مقامات به آتش کشیده شد.

برخی دیگر از معترضان که برخی از آنها پرچم سبز رژیم قذافی را برافراشتند، اسناد اداری را به هوا پرتاب کردند.

لیبی چندین روز دچار قطعی برق شد که با محاصره چندین تاسیسات نفتی در پس زمینه رقابت های سیاسی تشدید شد.

تظاهرکنندگان شعار می دادند: “ما می خواهیم چراغ ها کار کنند.”

بلخیر الشعب، نماینده پارلمان به تلویزیون الاحرار گفت: «ما باید شکست خود را بپذیریم و فورا از صحنه سیاسی کناره گیری کنیم.

مذاکرات برای حل بن بست شکست خورده است

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که در ابتدا برای دسامبر سال گذشته برنامه ریزی شده بود، قرار بود پس از پایان آخرین دور عمده خشونت ها در سال 2020، به روند صلح به رهبری سازمان ملل پایان دهد.

اما به دلیل نامزدی های فراوان و اختلاف نظرهای عمیق بر سر مبنای قانونی انتخابات بین مراکز قدرت رقیب در شرق و غرب، رای گیری هرگز برگزار نشد.

>> دلایل تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری “غیر ممکن” در لیبی

سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد که مذاکرات بین دو نهاد رقیب لیبی با هدف خروج از بن بست نتوانسته اختلافات کلیدی را حل کند.

آگیله صالح، رئیس پارلمان و خالد المشری، رئیس شورای عالی دولتی، برای گفتگوهای سه روزه در مقر سازمان ملل در ژنو دیدار کردند تا در مورد پیش نویس چارچوب قانون اساسی برای انتخابات بحث کنند.

استفانی ویلیامز، فرستاده ارشد سازمان ملل در لیبی، که مذاکرات را تسهیل کرد، گفت که اگرچه پیشرفت هایی حاصل شده است، اما برای پیشبرد به سمت انتخابات کافی نیست، زیرا دو طرف همچنان در مورد اینکه چه کسی می تواند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، اختلاف نظر دارند.

دورنمای انتخابات به همان اندازه دور به نظر می رسد که از زمانی که مجلس نمایندگان در سال 2014 انتخاب شد، دولت رقیب را به جای نخست وزیر موقت عبدالحمید دبیبه منصوب کرد، با این استدلال که دوره او به پایان رسیده است.

هفته‌های اخیر شاهد درگیری‌های مکرر بین گروه‌های مسلح در طرابلس بوده‌ایم که نگرانی‌ها از بازگشت به درگیری‌های گسترده را افزایش داده است.

شرکت ملی نفت لیبی روز دوشنبه گفت که محاصره تاسیسات نفتی در منطقه ساحلی مرکزی سرت به این معنی است که ممکن است فورس ماژور را اعلام کند، اقدامی که به دلیل شرایط خارج از کنترلش، آن را از تعهدات قراردادی معاف می کند.

محاصره دو پایانه اصلی صادرات نفت و چندین میدان نفتی در ماه آوریل و پس از انتصاب فتحی بشاغا وزیر کشور سابق توسط مجلس شرقی به عنوان نخست وزیر آغاز شد.

(AFP)

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما