در پی تشدید سرکوب تظاهرات توسط نیروهای امنیتی در ایران حداقل دو نفر کشته شدند | CNNCNN

نیروهای امنیتی ایران در اعتراضات تازه بعد از ظهر روز شنبه در حالی که هفته ها تظاهرات سراسری شتاب گرفت، به معترضان در شهرهای کردنشین سنندج و سقز شلیک کردند و از گاز اشک آور استفاده کردند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران «هنگاو»، در سنندج، نیروهای امنیتی به یک راننده در خودروی خود شلیک کردند و آن را کشتند، در حالی که دو معلم در یکی از مدارس سقز زخمی شدند.

هنگاو گفت که یکی دیگر از معترضان مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی سپاه به شکم قرار گرفت و جان باخت.

دانش آموزان مدارس سنندج دست به اعتراض زدند. آذین چیخی، مستقر در هنگاو، روز شنبه به CNN گفت: سپس نیروهای دولتی به یکی از مدارس سقز حمله کردند.

هنگاو گفت که اعتصابات گسترده در سقز، دیواندره، مهاباد و سنندج در حال انجام است.

سازمان حقوق بشر Hengau که در نروژ ثبت شده است، نقض حقوق بشر در منطقه کردستان ایران را رصد می کند، جایی که اعتراضات از سه هفته پیش پس از مرگ مهسا امینی، یک کرد ایرانی، در حالی که در بازداشت پلیس اخلاق بود، آغاز شد. سقز نیز زادگاه اوست.

در همین حال، اعتراضات روز شنبه در سایر نقاط کشور از جمله تهران، کرج، اصفهان، شیراز، کرمان، مشهد، تبریز و رشت ادامه یافت.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در سخنرانی در دانشگاه الزهرا، یک موسسه دخترانه در تهران، درباره ناآرامی های اخیر در سراسر کشور اظهار نظر کرد.

رئیسی در بیانیه ای که از سوی دفتر وی صادر شد، گفت: دشمن بر این باور بود که می تواند در داخل دانشگاه به دنبال خواسته های خود باشد غافل از اینکه دانشجویان و اساتید ما بیدار هستند و اجازه نمی دهند رویاهای دروغین دشمن محقق شود.

ویدئویی در شبکه های اجتماعی نشان دهنده اعتراضات در همان دانشگاه بود که در آن زنان شعار “مرگ بر ظالم چه شاه و چه رهبر” سر می دادند.

مشخص نیست که آیا این اعتراض در زمانی که رئیس جمهور در دانشگاه بود انجام شده است یا خیر.

ویدئویی که در اختیار رادیو فردا قرار گرفته است نیز نشان می‌دهد که پلیس ضدشورش یک زن جوان را در تهران کتک می‌زند.

نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان در مقابل دانشگاه تهران در روز اول اکتبر گاز اشک آور پرتاب کردند.

تلفات کلی از زمان آغاز اعتراضات از سوی دولت، گروه های مخالف، سازمان های بین المللی حقوق بشر و روزنامه نگاران محلی متفاوت است.

سازمان حقوق بشر ایران، مستقر در نروژ، تعداد کشته شدگان را از زمان آغاز اعتراضات در سراسر ایران 154 نفر شمارش کرده است. دیده بان حقوق بشر گفت که تا 31 سپتامبر، رسانه دولتی ایران تعداد کشته شدگان را 60 نفر اعلام کرده است.

سی‌ان‌ان نمی‌تواند به‌طور مستقل آمار کشته‌ها را تأیید کند – غیرممکن است که کسی خارج از حکومت ایران تایید کند – و گروه‌های مخالف، سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و روزنامه‌نگاران محلی تخمین‌های مختلفی ارائه کرده‌اند.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما