در پی تیراندازی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، چندین نفر کشته شدند

صادر شده در:

سازمان ملل اعلام کرد بر اثر تیراندازی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جریان حادثه در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو در مرز با اوگاندا، دو نفر کشته و چندین نفر زخمی شدند.

ویدئویی از این حادثه که در شبکه‌های اجتماعی پخش شد، مردانی را نشان می‌دهد که حداقل یکی با لباس پلیس و دیگری با لباس ارتش در حال پیشروی به سمت کاروان مختل شده سازمان ملل در پشت یک مانع بسته در کاسیندی هستند. این شهر در منطقه بنی، در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، در مرز با اوگاندا واقع شده است.

پس از تبادل کلامی، به نظر می‌رسید که نیروهای حافظ صلح قبل از باز شدن دروازه در حال تیراندازی بودند و به رانندگی ادامه دادند و در حالی که مردم متفرق یا مخفی شدند به تیراندازی ادامه دادند.

مأموریت سازمان ملل در کاسیندی در بیانیه ای اعلام کرد: در جریان این حادثه، سربازان تیپ مداخله مونوسکو که از مرخصی بازگشته بودند به دلایل نامعلومی به سمت یک پاسگاه مرزی تیراندازی کردند و به زور راهی خود شدند. این تصادف شدید منجر به تلفات جانی و جراحات جدی شد.»

بارتلمی کامباله سیوا، نماینده فرماندار کیوو شمالی در کاسیندی، پیشتر گفت: «هشت نفر از جمله دو پلیس که در ایست بازرسی مشغول به کار بودند، در این حادثه به شدت مجروح شدند».

منطقه کشنده

کامپالی صفا در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه نگفت که چرا کاروان سازمان ملل از عبور از دیوار جلوگیری شد.

بیش از 120 شبه نظامی در شرق ناآرام جمهوری دموکراتیک کنگو فعالیت می کنند. سازمان ملل متحد برای اولین بار در سال 1999 یک ماموریت نظارتی را در منطقه مستقر کرد.

در سال 2010، مأموریت حافظ صلح به MONUSCO – مأموریت تثبیت سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو – با مأموریت انجام عملیات تهاجمی تبدیل شد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، 230 کشته در میان آنها وجود دارد.

هفته گذشته تظاهرات خونینی که خواستار خروج سازمان ملل متحد شده بودند در چندین شهر در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو برگزار شد.

19 نفر از جمله سه حافظ صلح کشته شدند.

خشم ناشی از این تصور است که ماموریت تثبیت سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو به اندازه کافی برای متوقف کردن حملات گروه های مسلح انجام نمی دهد.

او گفت ژان پیر لاکروا معاون دبیرکل سازمان ملل در عملیات صلح روز شنبه در این کشور آفریقای مرکزی “برای گفتگو با مقامات کنگو” حضور داشت.

وی گفت: «(آنها) راه هایی را بررسی خواهند کرد که از طریق آنها می توانیم از تکرار این حوادث تلخ جلوگیری کنیم و مهمتر از همه، برای دستیابی به اهداف خود بهتر با یکدیگر همکاری کنیم.

“ما امیدواریم که شرایط، به ویژه بازگشت اقتدار دولتی فراهم شود، تا ماموریت تثبیت سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو بتواند ماموریت خود را در اسرع وقت تکمیل کند. و راه را برای سایر اشکال بین المللی باز کند. حمایت کنید” وی افزود.

(AFP)

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما