دشمن آمریکا در نفتا: کانادا، نه مکزیک

نفتا توضیح داد

آمریکا و کانادا یکی از بزرگترین روابط تجاری در جهان را دارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه برای اولین بار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا دیدار کرد.

ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما یک رابطه تجاری بسیار ویژه با کانادا داریم.

اما روابط تجاری بین ایالات متحده و کانادا در طول این سال ها آنقدر که شما فکر می کنید صاف نبوده است. جنگ های تجاری، تلافی جویانه، اتهامات دامپینگ و از دست دادن مشاغل وجود داشت.

استوارت تریو، سردبیر مرکز کانادایی سیاست های جایگزین، یک گروه تحقیقاتی در اتاوا، پایتخت کانادا، می گوید: «روابط تجاری ما به وضوح قوی است… اما با وجود توافقاتی که انجام داده ایم، روابط تیره شده است.

ترامپ اغلب از مکزیک و توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) بین ایالات متحده، مکزیک و کانادا انتقاد کرده است. اما به ندرت از کانادا نام برده می شود.

با این حال، ادعاهای اختلافی علیه کانادا – عمدتاً توسط شرکت های آمریکایی – بیشتر از مکزیک بود. حتی امروز، کانادا تعرفه های سختگیرانه ای را بر ایالات متحده اعمال می کند و دو طرف اخیراً اختلافات تلخی را بر سر گوشت حل کرده اند.

اکثر رهبران و کارشناسان تأیید می کنند که روابط تجاری بین دو کشور قوی و عمدتاً مثبت است. اما کانادا و آمریکا در این مسیر نبردهای زیادی با هم داشتند.

اکنون ترامپ می خواهد دوباره درباره نفتا مذاکره کند که در دستور کار دیدار او با ترودو قرار دارد.

1. کانادا مشکلات نفتا بیشتری نسبت به مکزیک دارد

با گوش دادن به ترامپ، ممکن است فکر کنید مکزیک بازیگر بد نفتا است. اما از زمان ایجاد نفتا در سال 1994، 39 شکایت علیه کانادا ثبت شده است که بیشتر آنها از شرکت های آمریکایی بوده است. این روش که در این صنعت به عنوان حل و فصل اختلافات دولتی سرمایه گذار شناخته می شود، به شرکت ها اجازه می دهد تا به جای دادگاه های محلی در مکزیک، کانادا یا ایالات متحده، پرونده ها را تحت هیئت ویژه ای از قضات نفتا حل و فصل کنند.

فقط 23 شکایت علیه مکزیک وجود داشت. (برای مقایسه، شرکت هایی از مکزیک و کانادا در مجموع 21 شکایت علیه ایالات متحده ثبت کرده اند)

کانادا به طور فزاینده ای هدف شکایات آمریکایی ها قرار گرفته است. به گفته شرکت تحقیقاتی کانادایی CCPA، از سال 2005، کانادا در معرض 70 درصد دعاوی اختلافات نفتا بوده است.

2. مبارزه چوب بین ایالات متحده و کانادا

نفتا تنها منطقه دردناک نیست. در سال 2002، ایالات متحده تعرفه ای تقریباً 30 درصدی بر روی الوارهای اره شده کانادایی وضع کرد و مدعی شد که کانادا در حال “داپینگ” چوب خود در بازار ایالات متحده است. کانادا این ادعا را رد کرد و استدلال کرد که تعرفه ها برای شرکت های چوبی 30000 شغل به همراه دارد.

تام فلک، استاد اقتصاد در دانشگاه مک گیل در مونترال می گوید: «این یک نقطه بسیار مهم در روابط کانادا و آمریکا برای مدت طولانی بوده است.

منشأ اختلافات به دهه 1980 برمی گردد، زمانی که شرکت های چوب آمریکایی گفتند همتایان کانادایی آنها صادق نیستند.

اینکه آیا کانادا واقعاً قوانین را نقض کرده است یا خیر، محل بحث است.

مقامات کانادایی یارانه دادن دولت به شرکت های چوب نرم در کانادا را رد می کنند. شرکت‌های چوب ایالات متحده هنوز هم ادعای انجام این کار را دارند، و گزارش وزارت بازرگانی ایالات متحده نشان داد که کانادا در سال 2004 به شرکت‌های چوب منتشر شده یارانه پرداخت می‌کند.

بر اساس این ادعاها، کانادا به شرکت های چوب یارانه پرداخت کرده است، زیرا دولت مالک بسیاری از زمین هایی است که چوب از آن می آید. این یارانه – علاوه بر عرضه انبوه چوب کانادا – به کانادا این امکان را داد که چوب خود را کمتر از آنچه شرکت های آمریکایی می توانند دریافت کنند، قیمت گذاری کند.

WTO در نهایت با کانادا طرف شد، ادعای آمریکا را رد کرد و دو طرف در سال 2006 به توافقی برای پایان دادن به تعرفه ها دست یافتند.

اما این توافق و مهلت متعاقب آن در ماه اکتبر به پایان رسید و دو طرف دوباره به آن بازگشتند. دولت اوباما و ترودو قبل از ترک اوباما نتوانستند به مصالحه برسند و موضوع تجاری بحث برانگیز همچنان با شرکت‌های الوار آمریکایی درخواست شده است که تعرفه وضع کنند.

موضوعات مرتبط: “بدون نفتا” بیکار می شدیم

3. اسموت هاولی جرقه جنگ تجاری بین ایالات متحده و کانادا را به راه انداخت

اوضاع در دوران رکود بزرگ بدتر شد. در سال 1930، کنگره می خواست از مشاغل آمریکایی در برابر تجارت جهانی محافظت کند. بنابراین، ایالات متحده تعرفه هایی را برای همه کشورهایی که کالاها را به آمریکا ارسال می کنند، در تلاش برای محافظت از کارگران اعمال کرد.

این قانون اسموت هاولی نام داشت. امروزه به طور گسترده پذیرفته شده است که این قانون رکود بزرگ را بدتر از آنچه بود، کرد.

کانادا خشمگین بود و بیش از هر کشور دیگری علیه ایالات متحده تلافی کرد و جنگ تجاری را به راه انداخت.

داگ ایروین، استاد دارتموث و نویسنده کتاب “حفاظت از دستفروشی: اسموت هاولی و رکود بزرگ” گفت که کانادا آنقدر عصبانی بود که … تعرفه های خود را بر برخی محصولات افزایش داد تا با تعرفه های جدید ایالات متحده مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال، ایالات متحده تعرفه تخم مرغ را از 8 سنت به 10 سنت افزایش داد (اینها قیمت های دهه 1930 هستند). کانادا نیز با افزایش تعرفه از 3 سنت به 10 سنت – افزایش سه برابری – پاسخ داد.

صادرات به شدت کاهش یافت: در سال 1929، ایالات متحده تقریباً 920 هزار تخم مرغ به کانادا صادر کرد. به گفته ایروین، سه سال بعد، تنها حدود 14000 تخم مرغ ارسال کرده است.

مطالب مرتبط: به یاد اسموت هاولی: آخرین جنگ تجاری بزرگ آمریکا

4. تعرفه های بالای کانادا بر تخم مرغ، مرغ و شیر در ایالات متحده

سریع به جلو به امروز. اسموت هاولی مدت هاست که از بین رفته است، اما کانادا همچنان به اعمال تعرفه های گزاف بر واردات تخم مرغ، مرغ و شیر آمریکا ادامه می دهد.

به عنوان مثال، برخی از تعرفه‌ها بر روی تخم‌مرغ بر اساس گزارش Agriculture Canada تا 238 درصد در هر دوجین است. برخی از واردات شیر ​​بسته به میزان چربی به 292 درصد می رسد.

ویلک می گوید: “این آنقدر استرس زا است که نمی توانید آن را وارد کنید. هیچ تخم مرغ آمریکایی در کبک وجود ندارد.”

به گفته سفارت کانادا در ایالات متحده، واقعیت بسیار متفاوت است. مقامات این کشور می گویند که با وجود برخی تعرفه های سخت، کانادا یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی شیر، مرغ و تخم مرغ ایالات متحده است.

ایالات متحده برای برخی از کالاهایی که از همه کشورها می آیند تعرفه دارد، اما به اندازه کانادا نیست.

کارشناسان می گویند این تعرفه ها همچنان خشم برخی از کشاورزان لبنیات و طیور ایالات متحده را برانگیخته است که فروش برخی از آنها در بازار کانادا چالش برانگیز است. اما آنها گمان می‌کنند که از آنجایی که تعرفه‌ها برای چندین دهه اعمال شده‌اند، چیزهای زیادی تغییر خواهد کرد.

مرتبط: آن تعرفه های ریگان که ترامپ دوست دارد درباره آنها صحبت کند

5. سرهای خنک‌تر و آینده نفتا

با وجود همه این اختلافات، کارشناسان معتقدند که این روابط تجاری هنوز یکی از بهترین روابط تجاری در جهان است.

در واقع، اکنون دو کشور به قدری به هم پیوسته اند که وقتی گاهی اختلافات تجاری به وجود می آید، شرکت های آمریکایی در کنار شرکت های کانادایی و در مقابل قانونگذاران آمریکایی خواهند ایستاد.

به عنوان مثال، تولیدکنندگان گوشت کانادایی با قانون ایالات متحده مخالفت کرده اند که آنها را ملزم می کند محل تولد، پرورش و ذبح گاو را نام ببرند. کانادایی ها گفتند که این قانون در مورد فروش گوشت آنها در ایالات متحده تبعیض قائل است و پرونده را به سازمان تجارت جهانی برد.

سازمان تجارت جهانی در کنار کانادا قرار گرفت و کنگره در دسامبر گذشته قانون برچسب گذاری کشور مبدأ را لغو کرد. تولیدکنندگان گوشت آمریکایی – که تجارت آنها با کانادا در هم تنیده است – در واقع از همتایان کانادایی خود حمایت کردند و استدلال کردند که این مقررات بسیار طاقت فرسا است.

در مورد پیشنهاد ترامپ برای پاره کردن نفتا، بسیاری از کارشناسان آمریکایی و کانادایی می گویند که ارزش مذاکره مجدد یا پایان دادن به توافق را ندارد. سه کشوری که بخشی از این توافق هستند چنان با یکدیگر درگیر هستند که از هم گسیختگی این همه یکپارچگی برای تجارت و رشد اقتصادی مضر است.

یادداشت سردبیر: این داستان در ابتدا در 11 اوت 2016 منتشر شد. ما از آن زمان آن را به روز کرده ایم.

CNN Money (نیویورک) اولین بار در 13 فوریه 2017 منتشر شد: 11:11 ET

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان