دلاری شدن بلیط هواپیما برای خارجی ها؛ مشکل چیست؟

بعدی- حسن خوشکو معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری درباره قیمت گذاری ارزی بلیت هواپیما برای اتباع و مسافران خارجی گفت: تصمیمی که در خصوص محاسبه نرخ بلیت هواپیما برای اتباع و مسافران خارجی به صورت ارزی گرفته شد. نرخ تصمیم مستقیم شرکت های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری بوده و در قیمت گذاری دخالتی ندارد زیرا طبق برنامه پنجم توسعه، این سازمان برنامه ای برای تعیین قیمت بلیت هواپیما ندارد.

به گزارش فرارو، معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری افزود: البته اگر شرکت های هواپیمایی نیاز به افزایش قیمت بلیت هواپیما به مرور زمان داشته باشند، طبق قانون باید درخواست خود را به شورای عالی اعلام کنند. حمل و نقل هوایی عمران. هوانوردی پس از بررسی و ارزیابی در هیئت مدیره، در خصوص درخواست شرکت های هواپیمایی تصمیم گیری و نتیجه نهایی اعلام شد.

کاهش قیمت بلیط هواپیما برای اتباع خارجی به دلار.  مشکل چیست؟ابعاد دلاری شدن قیمت بلیط هواپیما برای خارجی ها
آرمان بیات کارشناس صنعت هوانوردی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه اخذ نرخ بلیت هواپیما از مسافران خارجی به دلار صحیح است، گفت: در مجموع باید این موضوع انجام می شد زیرا در حوزه هوانوردی دو نوع حمایت یارانه سوخت و فرودگاهی را انجام می دهیم. یارانه خدمات: هوانوردی، این تخفیفات برای اتباع خارجی بر اساس بند (ب) ماده 161 برنامه پنجم توسعه لغو شود.

وی افزود: این موضوع در بند (ب) ماده 53 برنامه ششم نیز تایید شد و بنابراین این کاهش‌هایی که در حوزه فرودگاهی و حمایت از هوانوردی به اتباع خارجی داده می‌شود غیرقابل توجیه است و باید حذف شود که همین اتفاق هم می‌افتد. . یارانه سوخت برای مسافران داخلی کنار گذاشته شده است، این مشکل برای بخش هواپیمایی بسیار بد است و می تواند خسارات زیادی را به همراه داشته باشد.

بیات گفت: با وجود اینکه گردش قیمت پرواز برای اتباع خارجی به دلار صحیح بود، اما نیازی به حمایت مردمی از آنها نیست، بلکه روش محاسبه نرخ بلیت برای اتباع خارجی است که 100 دلار است. سفرهای کمتر از یک ساعت و 100 دلار برای سفرهای بیش از یک ساعت 150 دلار تعیین شده است که به نظر موضوعی غیرتخصصی است و چنین قیمتی بسیار بالاست.

این کارشناس صنعت حمل و نقل هوایی افزود: اگر این تخفیف ها را بر اساس محاسبات کارشناسان حذف کنیم، باید مبلغ بلیت 30 دلار تعیین شود نه 100 دلار و 150 دلار، بنابراین رقم هر صندلی هواپیما بیشتر نیست. از 30 دلار باید دید مسئولان بر چه اساسی این ارقام را تعیین می کنند چرا که پروازهای داخلی باید در بازه بیزینس کلاس که همان 30 دلار هم است قرار بگیرد.

وی ادامه داد: وقتی این قیمت برای ظرفیت خارجی پروازهای داخلی در نظر گرفته شود، قیمت بلیت نیز بر همین اساس افزایش پیدا می کند و به این دلیل تخصیص می یابد که اشاره می شود آژانس ها و سایت های فروش بلیط هواپیما ظرفیت را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند و می گویند که تنها قیمت این است که ظرفیت بلیط به دلار باز است.

بیات خزر خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی وقتی فردی برای خرید بلیت عجله دارد مجبور می شود با اینکه ایرانی است پروازی را به قیمت دلار بخرد، اما تخلفاتی از این دست وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. برای حل مشکل تا مسافران در این موضوع متحمل ضرر نشوند، در حالی که مشکل فروش بلیت به خارجی ها به صورت دلاری مشکلی است که با توجه به تحریم هایی که ایران نیز با آن مواجه است باید حل شود.

این کارشناس صنعت حمل و نقل هوایی خاطرنشان کرد: ایران در حال حاضر به سیستم مالی بین‌المللی متصل نیست و در نتیجه امکان پرداخت ارز وجود ندارد، بنابراین خارجی‌ها باید عملاً بلیت بخرند و پول را به صورت دستی پرداخت کنند. این مشکل مشکلاتی را به دنبال دارد، برای رفع این مشکل باید امکان پرداخت ریالی بلیت برای خارجی ها وجود داشته باشد که به نظر می رسد توسط مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری حل شده است.

وی تصریح کرد: این سیاست جدید که در حال حاضر اجرا می شود نباید ابزاری برای سوء استفاده برای افزایش قیمت ها و افزایش قیمت ها قرار گیرد و از سوی دیگر در این زمینه نظارت سازمان هواپیمایی کشوری برای جلوگیری از افزایش قیمت ها باید افزایش یابد. افزایش قیمت

بیات تصریح کرد: در مجموع می توان گفت که اصل اعمال این سیاست صحیح است، اما این موضوع با ابهام همراه است که باید رفع شود، ابتدا باید سازوکار مستندسازی برای مسافران خارجی تعریف شود تا شرکت ها و آژانس ها شناسایی می شوند. این بهانه قابل استفاده نیست. اینکه بلیت ها محدود است، باید مسافران را مجبور به خرید بلیت از ظرفیت اتباع خارجی به قیمت دلار کنند، در وهله دوم مکانیزم فروش بلیت به خارجی ها دلاری و ریالی باشد تا مشکلی پیش نیاید. این منطقه که نمی آید

وی افزود: ثالثاً قیمت مشخص بلیت ها که 100 دلار و 150 دلار است باید بازنگری شود، زیرا چنین موضوعی چالش مستقیم صنعت گردشگری است و منجر به کاهش ورود گردشگران به ایران می شود، بنابراین قیمت باید 30 دلاری که امتحان شده به صورت استاندارد و همچنین غیرمستقیم از نظر اقتصادی از تجار و فعالان اقتصادی خارجی که برای روابط اقتصادی به ایران می آیند با چنین نرخی استفاده شود. ممکن است هزینه ها بسیار بالا باشد. و از شرکت در این رویداد دلسرد خواهند شد، بنابراین باید منطقی در این زمینه دسته بندی شوند تا در هیچ زمینه ای به منافع کشورمان خدشه وارد نشود.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما