دلیل افزایش مداوم قیمت ها در بازار چیست؟

بعدی- مرکز آمار ایران ادامه روند تورم تیرماه را با نرخ سالانه ۴۰.۵ درصد اعلام کرد که نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد افزایش داشته است. همچنین تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) با رشد 1.5 درصدی 54 درصد گزارش شده است.

نرخ تورم نقطه ای گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نیز با 4.4 واحد درصد افزایش به 86 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با 0.1 درصد افزایش به 36.9 درصد رسید. اما وضعیت تورم ماهانه نشان می دهد که این شاخص 7.6 درصد کاهش 4.6 درصدی را ثبت کرده است. در خرداد ماه امسال تورم سالانه 39.4 درصد واحدی 52.5 درصد و ماهانه 12.2 درصد بوده است.

ریشه های افزایش تورم و افزایش مستمر قیمت کالاها در بازار استدولت چگونه قیمت کالاها را در بازار افزایش داد؟
احسان سلطانی کارشناس مسائل اقتصادی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه طبق آمار رسمی مرکز آمار در دو ماه گذشته، قیمت مواد غذایی تنها 33 درصد افزایش یافته است، گفت: دلیل این مشکل حذف ارز ترجیحی است که باعث شده بسیاری از اقلام غذایی کاهش یابد. مواجه شد. افزایش قابل توجه قیمت ها در حالی که افزایش قیمت مواد غذایی از ابتدای سال به 44 درصد رسید، شاخص بهای تمام کالاها و خدمات در تیرماه 26 درصد افزایش یافت.

وی افزود: خطای مرکز آمار در اندازه گیری تورم مربوط به نحوه محاسبه تاثیر تورم اجاره بهای مسکن در معادله تورم عمومی است در حالی که بر اساس محاسبات مرکز آمار، بخش مسکن تورم داشته است. حدود 30 درصد آنچه در جامعه وجود دارد به هیچ وجه منسجم نیست و حداقل در بخش مسکن و به خصوص بازار اجاره با تورم بالای 50 درصد مواجه هستیم و این چیزی است که مستاجران در بازار و در مواجهه با قیمت ها به خوبی آن را لمس کرده اند. .

سلطانی بیان کرد: مرکز آمار باید ضریب اهمیت حوزه مسکن را در روش محاسبه میانگین تورم اصلاح کند تا نرخ تورم اعلامی منطبق بر واقعیات باشد، بنابراین نحوه محاسبه نرخ تورم در حال حاضر دارای مشکل است. باید اصلاح شود تا این شاخص اقتصادی به واقعیت نزدیکتر باشد و رویدادهای جامعه واقعی اقتصادی را منعکس کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در واقع منشا اصلی افزایش قیمت ها در دو ماه گذشته حذف ارز ترجیحی توسط دولت بوده که باعث افزایش قیمت ها به ویژه در حوزه مواد غذایی و کالایی شده است. دست برای جبران این حمایت نقدی 300000 و 400000 تومانی. با توجه به اینکه همین تورم 33 درصدی قیمت مواد غذایی در خرداد و تیر عملاً اثر این حمایت نقدی را از بین برد و مردم مجبور شدند برای گذران زندگی خود پول بیشتری روی این پول بگذارند تا بتوانند نیازهای خود را به ویژه در زمینه تهیه غذا

وی گفت: افزایش قیمت مواد غذایی در ماه های خرداد و تیر (پس از حذف ارز ترجیحی) برای اقشار کم درآمد 37 درصد و برای گروه پردرآمد 29 درصد است. با توجه به اینکه سهم خوراک در سبد هزینه برای دهک کم درآمد 43.3 درصد و در عشر پردرآمد 17.2 درصد است، مشخص است که فشار هزینه ای با حذف ارز ترجیحی بر خانوارهای کم درآمد تحمیل شده است.

وی همچنین با اشاره به تدبیر دولت در خرید کالاها که به نوعی باعث افزایش قیمت شد، تصریح کرد: در حالی که واردات گندم در سال 1398 حدود 3 میلیون و 285 هزار تن بود، این رقم در سال 1400 به بیش از 7 رسید. . میلیون. تنی که با احتساب تولید ۷ میلیون تنی گندم در داخل کشور، عملاً حداقل ۶ ماه نیازی به واردات گندم نداشت.

سلطانی ادامه داد: در مورد دام با توجه به واردات 15 میلیون و 470 تنی در سال 1400، این میزان دو میلیون تن بیشتر از سال 1388 بوده است، از سوی دیگر در مورد نفت خام حدود 4 میلیون و 100 هزار تن تن سالانه 1400 واردات انجام شد که این میزان حدود 800 هزار تن بیشتر از حجم واردات در سال 2019 است، با احتساب ذخایر موجود در کشور، امسال تنها حدود 8 میلیارد دلار نیاز است که معادل 160 هزار میلیارد دلار است. تومان. تامین کالاهای اساسی. اما دولت در شرایطی که قیمت کالاها به دلیل جنگ اوکراین به اوج خود رسید، با مرتکب اشتباهی در حالی که دولت دارای ذخایر کافی کالا بود، با حذف ارز ترجیحی عملاً افزایشی را در کشور ایجاد کرد.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: در سه ماهه بهار خالص بدهی دولت به بانک مرکزی حدود 101 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که عامل اصلی آن حمایت های پولی بود که دولت به صورت ابطال از مردم پرداخت کرد. ارز ترجیحی از سوی دیگر با توجه به فشار بانک مرکزی بر بانک ها و استقراض دولت از شبکه بانکی، بانک ها حدود 160 هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد کردند.

وی تصریح کرد: به عبارتی در اردیبهشت ماه با توجه به افزایش قیمت کالاها در سراسر جهان تورم وارداتی در کشور رخ داد، در حالی که امروز تورم ناشی از جنگ اوکراین بر سر قیمت جهانی گندم کاهش یافته و قیمت ها نیز کاهش یافته است. بازگشت به دوران قبل از اوکراین، بنابراین تورم وارداتی خود منجر به افزایش تورم شد.

سلطانی تصریح کرد: در زمانی که کالاهای اساسی دنیا در اوج بود، دولت برای خود تعهدی برای پرداخت یارانه ایجاد کرد که این امر منجر به افزایش قیمت و همچنین ایجاد نقدینگی شد، اما اکنون قیمت های جهانی نسبت به سه ماه گذشته با آنها در معرض کاهش شدید قرار می گیرند و با ادامه این روند و حذف ارز انتخابی، تنها ظرف دو ماه غذا 33 درصد گران می شود. با موج جدید تورم (مالیات تورمی) سفره ها بیشتر خالی می شود، عوام فقیرتر می شوند و شکاف بین دارای ها و نداشته ها عمیق تر می شود. با از بین رفتن شوک جهانی قیمت مواد غذایی، لایحه جدیدی برای دولت (پرداخت مزایا تحت طرح توزیع عادلانه یارانه ها) در میراث باقی خواهد ماند.

ریشه های افزایش تورم و افزایش مستمر قیمت کالاها در بازار استریشه های اصلی تورم
علی السعدونی کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه اگر عزمی برای کاهش تورم وجود دارد، گفت: در این راستا باید افراد متخصص و متخصص در راس مدیریت اقتصادی دولت استخدام شوند تا بتوان تورم را مدیریت کرد. در این راستا در صورت استفاده از کارشناسان می توان در یک برنامه سه ساله تورم در اقتصاد ایران را به کمتر از 10 و حتی کمتر از 3 درصد کاهش داد.

وی افزود: در حالی که بودجه مصوب مجلس و با همکاری دولت بسیار تورم زا بود و با توجه به کسری بودجه حدود 1.000.000.000.000.000 تومانی افزایش تورم تعجب آور نیست، تعطیل شد اقتصاد امروز کشور به اندازه ای نبود. وضعیت تورم در کشور به این ترتیب است.

السعدونی گفت: اجرای طرح حذف سکه 4200 تومانی یکی دیگر از دلایل مهمی است که باعث افزایش تورم شد، این در حالی است که قرار بود در آبان و آذرماه 1400 سکه ترجیحی لغو شود اما به دلیل تاخیری که دولت هزینه کرد. در آن زمان، فرصت طلایی برای انجام این کار از دست رفت، زیرا در آن زمان روند دلار نزولی بوده است و دولت می تواند از این موقعیت استفاده کند.

و این کارشناس اقتصادی افزود: اما به محض افزایش قیمت دلار، دولت تصمیم به حذف 4200 تومان گرفت تا بتوان گفت این کار در بدترین زمان ممکن در چند سال گذشته انجام شد و زمان طلایی بود. برای انجام این وظیفه از دست داد. طبیعتا در چنین شرایطی با افزایش قیمت در بازار مواجه خواهیم بود.

و ادامه داد: همزمان با ابطال ارز 4200 تومانی که در زمان بسیار بدی اتفاق افتاد، دولت مجددا برای جبران کسری بودجه خود به استقراض از بانک مرکزی روی آورد که تورم را تشدید کرد در حالی که در سایر کشورها رئیس جمهور بانک مرکزی مسئول حفظ ارزش پول ملی آن کشور است. در حالی که در ایران، رئیس کل بانک مرکزی به خزانه دولت خدمت می کند و با چاپ پول به دنبال جبران کسری بودجه دولت است و اگر این کار را نکند، رئیس کل بانک مرکزی جایگاه خود را از دست می دهد و در نتیجه استقلال حفظ می شود. از ایالت بانک مرکزی در اصلاح این وضعیت از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین تا زمانی که سیاست های مالی و بودجه ای دولت با اصلاحات ساختاری مواجه نشود، تورم مهار نخواهد شد.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما