دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال شاخه ای تخصصی از دندانپزشکی است که به طور تخصصی در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان و نوجوانان فعالیت می کند. پزشکانی که در این زمینه تخصص دارند یک دوره تخصصی سه ساله در دندانپزشکی کودکان می گذرانند تا مهارت های مورد نیاز برای درمان مشکلات دهان و دندان کودکان را بیاموزند. موسسات مشهور جهانی مانند آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) توصیه می کنند که اولین ویزیت دندانپزشکی نوزاد شش ماه پس از رویش اولین دندان یا در سن یک سالگی توسط دندانپزشک اطفال انجام شود. دندانپزشکان اطفال در مورد نحوه تمیز کردن دندان های شیری، مسواک زدن و نخ دندان به والدین آموزش می دهند. آنها همچنین به والدین توصیه هایی در مورد تغذیه خوب و استفاده از برخی داروها مانند قطره آهن و توصیه هایی در مورد عادات کودک مانند استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت می دهند. برای اطلاع از نیاز به مشاوره با دندانپزشک اطفال و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می کنیم مقاله دندانپزشکی کودکان را مطالعه کنید.

خدمات دندانپزشکی کودکان

درمان های ارائه شده توسط دندانپزشک اطفال دندانپزشکان متخصص در این زمینه طیف وسیعی از خدمات و درمان ها از جمله دندان شیری، دندان دائمی، لثه و دهان کودکان را به بیماران خود ارائه می دهند. آموزش بهداشت دهان و دندان دندانپزشکان اطفال با بیمارانی سروکار دارند که دندان هایشان به تازگی روییده است، بنابراین هدف اصلی آنها ارائه آموزش های لازم برای بهداشت دهان و دندان است. این خدمات آموزشی نه تنها به کودکان، بلکه به والدین آنها نیز برای حفظ هر چه بهتر سلامت دهان و دندان ارائه می شود. هدف از این آموزش ها ایجاد عادات سالم در کودکان در دوران رشد از دوران نوزادی تا نوجوانی و سنین بعدی است.

آموزش بهداشت دهان و دندان توسط دندانپزشک اطفال در کرج

به عنوان مثال، دندانپزشک اطفال به بیماران در مورد روش های صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن توصیه می کند. همچنین توصیه هایی در مورد تغذیه و رژیم غذایی مناسب می دهد. تشخیص و پیشگیری کودکان اغلب مستعد پوسیدگی هستند زیرا تمیز کردن دندان در کودکان خردسال دشوار است. در این راستا دندانپزشک اطفال در کرج خدمات پیشگیرانه اولیه مانند تمیز کردن دندان را ارائه می دهد. او همچنین می تواند خدمات تخصصی مانند فیشور سیلانت یا فلوراید تراپی را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ارائه دهد. همچنین مشکلاتی که ممکن است بیمار در آینده با آن مواجه شود را شناسایی کرده و راه حل های درمانی مناسب را ارائه می دهد.

درمان های تخصصی دندانپزشک

درمان های تخصصی  دندانپزشک اطفال در کرج : درمان های مناسبی را برای طیف وسیعی از مشکلات و بیماری های دندانی در کودکان ارائه می دهد. به عنوان مثال می توان به پر کردن دندان ها و ترمیم حفره ها، کشیدن دندان، ترمیم دندان های شکسته و درمان ریشه (پالپوتومی، پالپکتومی) اشاره کرد. وی همچنین درمان بیهوشی را در شرایط خاص برای کودکان دارای معلولیت جسمی و ذهنی یا کودکانی که به دلیل سن کم دچار ترس و اضطراب شدید هستند و با پزشک خود همکاری نمی کنند، توصیه می کند.

 پر کردن دندان و ترمیم پوسیدگی

خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان ترمیم دندان های موقت و دائمی دندان های کودکان ممکن است به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی دندان، شکستگی و عدم رشد مناسب نیاز به پر کردن داشته باشند. پرکردن دندان مخصوص دندان های دائمی نیست و برای دندان های شیری نیز قابل انجام است. سلامت دندان های شیری به اندازه دندان های دائمی اهمیت دارد. وجود درد یا عفونت در دندان شیری باعث می شود کودک از خوردن یا جویدن غذا امتناع کند و باعث سوزش سر دل شود. در این صورت غذا به طور کامل جذب نمی شود و باعث رشد و ضعف کودک می شود.

 

فلوراید تراپی

(فلوراید تراپی) فلوراید یکی از عناصر طبیعت است که توانایی خاصی در تقویت مینای دندان دارد. قرار گرفتن در معرض مینای دندان فلوراید جایگزین مواد مغذی از دست رفته در طول زمان می شود و از پوسیدگی جلوگیری می کند. فلورایدتراپی استحکام دندان ها را افزایش می دهد و از پوسیدگی دندان در کودکان جلوگیری می کند.

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما