ده سال رشد اقتصادی افغانستان، معکوس در تنها 12 ماه: UNDP

این گزارش می‌گوید که اقتصاد عادی رو به وخامت، بر خلاف بازار سیاه، پس از آگوست 2021 نزدیک به 5 میلیارد دلار از دست داده است و “در 12 ماه که 10 سال طول کشید تا انباشته شد” رو به کاهش است.

افزایش قیمت ها

این در حالی است که هزینه سبد مایحتاج مورد نیاز برای جلوگیری از فقر غذایی افزایش یافته است 35 درصد افزایش یافت، خانواده های فقیر را مجبور می کند تا برای زنده ماندن بیشتر در بدهی ها فرو روند یا دارایی ها را بفروشند.

نزدیک به 700000 شغل از بین رفته استبرنامه توسعه سازمان ملل متحد گفت که این تهدیدی برای جمعیتی است که از اثرات همه‌گیری کووید-19، درگیری، خشکسالی و جنگ در اوکراین رنج می‌برند.

مردم افغانستان بی امان تحت شرایط بسیار سختی قرار گرفته اند. آنها در 40 سال گذشته از چالش های بسیاری جان سالم به در برده اند و انعطاف پذیری فوق العاده ای از خود نشان داده انددر این گزارش با عنوان رسمی آمده است، بررسی یک ساله: افغانستان از اوت 2021.

با این حال، 12 ماه گذشته به ارمغان آورده است بحران های پی در پی: وضعیت اضطراری بشردوستانه رکود اقتصادی گسترده و اختلال در سیستم بانکی و مالی آنها علاوه بر محرومیت از تحصیلات متوسطه دختران و محدودیت در تحرک و مشارکت زنان در اقتصاد.

“پاسخ قوی” از سوی سازمان ملل متحد

آخیم اشتاینر، رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد، از “واکنش قوی و هماهنگ سازمان ملل متحد به بحران” ستایش کرد و گفت که این امر در جلوگیری از فاجعه زمستان گذشته بسیار مهم بود.

با توجه به آنچه در سال گذشته کار کرد، از جمله تلاش‌های اختصاصی در بخش‌های مختلف برای بهبود معیشت بیش از نیم میلیون نفر، وجود دارد. نیاز فوری به حمایت از اقدامات بیشتر برای جلوگیری از بحران عمیق تر. “

ما باید به افغان‌ها کمک کنیم تا با زمستان پیش رو سازگار شوند، از جمله از طریق برنامه ABADEI که هدف آن حمایت از دو میلیون نفر با معیشت و شغل در دو سال آینده است – با تمرکز بر گروه‌های آسیب‌پذیر خاص مانند زنان تاجر و جوانان.»

گسترش تماس

این گزارش تصویر مالی تیره‌ای را برای کشور ترسیم می‌کند که به بیش از یک دهه قبل از ظهور طالبان بازمی‌گردد.

با کاهش پیوسته تولید ناخالص داخلی از سال 2008، افغانستان برای حفظ اقتصاد خود به کمک های بین المللی وابسته شده است. 75 درصد از کل هزینه های دولت و حدود 40 درصد از تولید ناخالص داخلی در زمان گذار. UNDP خاطرنشان می کند که اهداکنندگان خارجی عمدتاً کمک ها را پس از دوره انتقال به حالت تعلیق درآوردند.

بدون حمایت از خارج، افغانستان اکنون باید بر عواید داخلی محدود حاصل از زراعت و صادرات زغال سنگ متکی باشد.

مقامات به دنبال رفع کسری درآمد با از بین بردن فساد در منابع کلیدی درآمد، مانند گمرکات، و از طریق ارتباط با بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی بوده اند.

در این گزارش آمده است: «دو دهه وابستگی شدید به کمک‌ها و واردات بین‌المللی، فقدان تولید و رقابت‌پذیری، تحرک و اتصال محدود بین مناطق، از جمله عوامل دیگر، حرکت رو به جلوی افغانستان را با مشکل مواجه کرده است».

هزینه حذف زنان

تحلیل UNDP این را پیش بینی می کند محدود کردن کار زنان می تواند منجر به زیان اقتصادی تا یک میلیارد دلار شود – یا تا پنج درصد تولید ناخالص داخلی کشور.

حقوق زنان و دختران برای آینده افغانستان حیاتی استکانی ویناراجا، مدیر UNDP برای آسیا و اقیانوسیه گفت. «این کار با آموزش شروع می شود و با فرصت های برابر در مورد اشتغال و پرداخت ادامه می یابد.

UNDP حمایت خود از مشاغل تحت مالکیت زنان را سرلوحه و مرکز فعالیت های حمایتی خود قرار داده است: ما از 34000 کسب و کار کوچک تحت مالکیت زنان حمایت کرده ایم. هدف این است که تا پایان سال جاری به 50000 کسب و کار تحت مالکیت زنان برسد.

عبدالله الدرداری، نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد، از 300 میلیون دلار بودجه ارائه شده برای کار UNDP در زمینه معیشت به عنوان بخشی از پاسخ کلی به بحران ابراز قدردانی کرد، “اما برای دستیابی به بهبود اقتصادی بیشتر نیاز است.”

وقت و منابع افغان ها رو به اتمام است. افغانستان برای احیای بازارهای محلی و تجارت های کوچک که ستون فقرات اقتصاد افغانستان هستند، به حمایت جامعه جهانی نیاز دارد.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما