دوره سرکوب: سرکوب فیلمسازان توسط ایران تشدید می شود

یک سال پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محافظه کار، مقامات ایرانی سینمای این کشور را هدف قرار داده اند. دستگیری کارگردانان جعفر پناهی و محمد رسول اف در ژوئیه که هر دو نمادهای خارج از کشور هستند، نشان دهنده فشاری است که فیلمسازان و بازیگران با آن روبرو هستند.

جامعه سینمای ایران می پرسد نفر بعدی کیست؟ از زمان دستگیری پناهی و رسول اف در تیرماه در تهران.

پناهی که در سال 1389 به اتهام «تبلیغ ضد نظام» به شش سال زندان محکوم شد، یکی از مشهورترین سینماگران ایران است. او در سال ۲۰۱۵ برای فیلم «تاکسی تهران» برنده خرس طلایی برلین شد و سه سال بعد برای فیلم «۳ رخ» برنده جایزه فیلمنامه جشنواره کن شد. رسول اف به نوبه خود برنده جایزه خرس طلایی در سال 2020 برای فیلم “شیطان وجود ندارد” و جایزه بخش “بی توجه” در جشنواره کن برای فیلم “مردی با صداقت” در سال 2017 شد. دستگیری آنها اعلام شد. در خارج از کشور، اما کارگردانان دیگران نیز تحت تاثیر موج سرکوبی که در ماه های اخیر سینمای ایران را در برگرفته اند.

عسل باقری، استاد و پژوهشگر دانشگاه سرگی پاریس و متخصص سینمای ایران می گوید: «این موج دستگیری ها با پناهی و رسول اف شروع نشد. چند روز قبل از کن در ماه می، ده‌ها مستندساز از جمله مینا کشاورز و فیروزه خسروانی، دو کارگردانی که مرتباً به فرانسه دعوت می‌شوند و در جشنواره‌های بین‌المللی جوایزی دریافت می‌کنند، دستگیر شدند.

باقری می ترسد که «این تازه آغاز راه است» زیرا دیگر فیلمسازان تحت فشار قرار گرفته اند. مجید برزیگر و محسن امیرالیوسفی دو مستندساز اواخر مردادماه از قوه قضائیه احضاریه دریافت کردند.

این کارشناس سینمای ایران می گوید: ما وارد دوره سرکوبی می شویم که به ضرر فرهنگ است.

تیم پشت سر «برادران لیلا» تحت فشار است

بازیگران فیلم برادران لیلا ساخته سعید روستایی که با استقبال خوب جشنواره روبرو شد و این روزها در سینماهای فرانسه اکران می شود، پس از بازگشت از کن دچار مشکل می شوند.

این فیلم نه تنها در کشور توقیف شد، بلکه بازیگران و عوامل آن نیز اجباری شدند. نوید محمدزاده یکی از بازیگران اصلی چند نمایش را قطع کرده است.

سعید روستایی در فیلمش بسیار هوشمندانه خط قرمزها را بازی می‌کند، اما اکران فیلم در کن در شرایطی که کشور دچار بحران اجتماعی جدی می‌شود، مقامات ایرانی را در تنش قرار داده است. باقری می گوید. .


این پژوهشگر به دور از جنبه سیاسی فیلم می افزاید: «برخی رفتارها در شهری که موجب دلسردی مسئولان شد». در ایران وقتی فیلمی از نظر اخلاقی قضاوت می‌شود، نه تنها محتوای فیلم، بلکه هر اتفاقی که در اطراف آن رخ می‌دهد از جمله نگرش و اظهارات بازیگران و کارگردانان در رسانه‌ها به‌ویژه خارج از کشور را نیز شامل می‌شود.»

محمدزاده شادمانه همسرش را روی پله‌های شهر که جلوی دوربین‌ها برای دیدن همه دنیا قرار داشت، بوسید. مقامات ایرانی این نشانه محبت را غیراخلاقی می دانستند، اگرچه این دو هنرمند ازدواج کرده اند.


ترانه علیدوستی بازیگر سینما که بیشتر با بازی در چند فیلم اصغر فرهادی شناخته می شود، یکی دیگر از بازیگران «برادران لیلا» است که مورد هدف مسئولان قرار گرفته است. باقری می‌گوید: «او در ایران بسیار محبوب است، یکی از چهره‌های شاخص جنبش #MeToo در صنعت سینمای ایران است و زبان تند و تیز دارد.

لیست کارگردانان محروم

سازمان سینمایی ایران که از نهادهای زیرمجموعه وزارت فرهنگ است، ۲۵ مردادماه اعلام کرد که فهرست فیلمسازان توقیف شده به زودی برای اولین بار اعلام می شود. علیدوستی که ممکن است نامش در لیست سیاه باشد، با وجود اینکه هنوز چیزی قطعی نشده است، پیش از این در پیامی که در اینستاگرام منتشر کرده بود، خطاب به مسئولان اعلام کرده است. این بازیگر انتشار چنین فهرستی را «تاسف بار» و «غیرقانونی» خواند.

پیش از این، ممنوعیت ها به صورت موردی و بر اساس احکام دادگاه از سوی فیلمسازان و یا گاهی به صورت غیررسمی اعمال می شد. باقری می‌گوید: «اما مسئولان هرگز در مورد لیست رسمی صحبت نکرده‌اند. این یک نقطه عطف ظالمانه است.»

آمدن ابراهیم رئیسی، روحانی افراطی محافظه کار که در ژوئن 2021 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، ربط زیادی به این موضوع دارد. “جامعه فرهنگی می دانست که با تشکیل یک دولت عمیقا محافظه کار اقدامات سرکوبگرانه افزایش خواهد یافت. این ما را به یاد سیاه ترین ساعات دوران محمود احمدی نژاد (2005-2013) می اندازد که طی آن بسیاری از مستندسازان دستگیر شدند.”

بازتابی سینمایی در جامعه

روابط بین مسئولان و سینماگران ایرانی نیز تیره است زیرا کشور در حال حاضر یکی از بدترین بحران های اقتصادی تاریخ خود را با تورم بالا تجربه می کند. ایرانیان در ماه ژوئن به طور دسته جمعی تظاهرات کردند و مقامات شهر آبادان را به بی کفایتی و فساد متهم کردند که پس از ریزش یک ساختمان.

باقری می‌گوید: «جامعه ایرانی هر روز جسارت‌تر می‌شود. اما کار این موج کارگردانان که شکلی از «سینمای اجتماعی» را تشکیل می‌دهند، نشان دهنده ناخوشی‌های جامعه هستند.

فیلمسازان اکنون همبستگی خود را با معترضان نشان می دهند. حدود 100 چهره سرشناس ایرانی، از جمله پناهی، رسول اف و چند هنرمند، در ماه ژوئن نامه ای را امضا کردند که در آن از مقامات خواستند در برابر اعتراضات آبادان “اسلحه خود را زمین بگذارند”.

این یکی از دلایلی است که مقامات برای دستگیری های اخیر بیان کرده اند. باقری می گوید: «برخی افراد همچنان تحت فشار و پاسخگویی هستند. از آنها خواسته شده است که حمایت خود را از این طومار علناً پس بگیرند.» با این حال، هیچ یک از آنها هنوز با این کار موافقت نکرده اند.

این مقاله ترجمه ای از اصل به زبان فرانسه است.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما