دو ایرانی به اعدام محکوم شدند که یکی از آنها فعال دگرباش جنسی است

عفو بین‌الملل یکی از آنها به نام زهرا صدیقی الحمدانی را اوایل امسال به‌عنوان یک فعال جنسیتی و دگرباشان جنسی ناسازگار توصیف کرد که «به دلیل تمایلات جنسی و هویت جنسی واقعی یا تصور شده‌اش و همچنین رسانه‌های اجتماعی‌اش توسط مقامات بازداشت شد. در دفاع از حقوق دگرباشان جنسی.

رسانه دولتی ایران گزارش داد که الهام شبدار نیز در همین پرونده متهم و مجرم شناخته شده و به اعدام محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، اين دو متهم به «قاچاق زنان جوان» در استان آذربايجان غربي در ساير نقاط كشور كه ​​نامشان فاش نشده است.

بر اساس این بیانیه، عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه اعلام کرد که از این احکام «خشمگین» است و از مقامات ایرانی خواسته است «فوراً محکومیت‌ها و احکام اعدام را لغو کنند» و صدیقی حمدانی و چوپدار را آزاد کنند. وی افزود که این احکام در حال تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی ایران است.

عفو بین‌الملل در ژانویه اعلام کرد که صدیقی الحمدانی، که از نامی صریح نیز استفاده می‌کند، برای اولین بار در اکتبر 2021 در اربیل، عراق، در ارتباط با حضورش در یک مستند بی‌بی‌سی که در مورد سوء استفاده در جامعه دگرباشان جنسی صحبت می‌کرد، دستگیر شد. در منطقه

عفو بین‌الملل اعلام کرد که صدیقی الحمدانی پس از آزادی در عراق، تلاش کرد از ایران برای پناهندگی به ترکیه برود، اما در نوامبر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اعلام کرد که “رهبر “شبکه قاچاق انسان” در قاچاق ایران دست داشته است. دختران و زنان» به کشورهای همسایه و هدایت آنها به گروه های همجنس گرا تحت «حمایت». [foreign] سازمان های اطلاعاتی دستگیر شدند
عفو بین الملل گفته بود "خشمگین" از طریق حکم صادره علیه دوستم الحمدانی و تقاضای آزادی او.

عفو بین‌الملل معتقد است که در بیانیه سپاه به دوستم الحمدانی اشاره شده و این ادعاها “کاذب و بی‌اساس” توصیف شده است.

صدیقی الحمدانی قبل از تلاش ادعایی خود برای عبور از ترکیه، در ویدئویی که توسط شبکه لزبین‌ها و تراجنسیتی‌ها در ایران، همچنین به نام 6رنگ، در دسامبر 2021 منتشر شد، گفت که در حال «پیش‌رفت به سوی آزادی» است که عفو بین‌الملل در ماه بعد به آن اشاره کرد. .

او در این ویدئو می گوید: “اگر موفق شوم، به حمایت از همجنس گرایان ادامه خواهم داد. پشت آنها می ایستم و صدایم را بلند می کنم. اگر این کار را نکنم، جانم را برای این هدف خواهم داد.” .

عفو بین‌الملل در نامه‌ای به غلامحسین محسنی ایجی، رئیس دیوان عالی ایران، اعلام کرد که در ماه ژانویه، دادستان عمومی ارومیه صدیقی الحمدانی را به «اشاعه فساد در زمین» از جمله از طریق «ترویج همجنس‌بازی» متهم کرد. ارتباط با رسانه های معاند جمهوری اسلامی و ترویج مسیحیت.

رسانه های رسمی ایران بدون اشاره به اتهامات یا فعالیت صدیقی الحمدانی و یا جزئیات بیشتر در مورد چوپدار اعلام کردند که احکام صادر شده علیه صدیقی حمدانی و چوپدار مربوط به قاچاق است.

وی افزود: برخلاف گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حوزه اتهام این افراد مربوط به قاچاق زنان و دختران به امید تحصیل و اشتغال در یک کشور منطقه است و همچنین مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند که منجر به خودکشی تعدادی از این دختران،» این آژانس بدون اشاره به جزئیات گفت.

سی ان ان با دولت ایران تماس گرفته است در مورد این ادعا که اقلیت جنسی صدیق حمدانی دلیل محکومیت او بوده است. هنوز مشخص نیست که صدیقی حمدانی و چوپدار وکیل دارند یا خیر.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما