دو فشار متضاد برای بازار دلار

نرخ شاخص ارزی در دومین روز هفته جاری کاهش یافت. به گفته بسیاری از کارشناسان بازار، دلیل عدم حرکت نرخ دلار آزاد به سمت کانال های بالا و پایین در روزهای اخیر، وجود دو نیروی مهم و متضاد در فضای انتظاری این بازار است. برخی فعالان ارزی با اشاره به نشانه‌های مثبت منتشر شده درباره مذاکرات هسته‌ای در وین معتقدند در روزها و هفته‌های آینده توافق جدیدی بین ایران و قدرت‌های جهانی حاصل خواهد شد و در این راستا نرخ ارز کاهشی را تجربه خواهد کرد. نوسانات

دو فشار متضاد برای بازار دلار

به گزارش دنیای اقتصاد، این افراد با قضاوت بر اساس پیش بینی مثبت خود، ارز را در سطوح بالاتر قیمت نخریدند و به نوعی درصدد تقویت سطح مقاومتی 30 هزار تومانی هستند. اما از سوی دیگر، فعالان سمت رو به رشد بازار کاملاً علیه گروه اول عمل کرده اند و معتقدند سیگنال های سیاسی در اخبار به سمت بی نتیجه ماندن جلسات وین می رود. آنها با افزایش حجم خرید دلاری خود در سطح قیمت کانالی 29 هزار تومانی، پس از تحرکات فزاینده دلار که باعث نوعی حمایت در برابر کاهش قیمت اسکناس های آمریکا شد، در صدد کسب سود هستند. در پایان قیمت هر دلار غیررسمی در معاملات روز یکشنبه حدود 50 تومان نسبت به قیمت روز شنبه 29 هزار و 600 تومان کاهش یافت.

دیروز یکشنبه 15 شهریور ماه روند قیمت دلار در معاملات پولی کاهشی و در روزهای بعد افزایش یافت. هر اسکناس آمریکا صبح دیروز با حدود 100 تومان افزایش نسبت به قیمت روز شنبه به عدد 29750 تومان آغاز شد. پس از چند ساعت معاملات روز شنبه بازار، قیمت این سکه با نوسانات مواجه شد و به پله هفتم کانال 29 هزار تومان بازگشت. روند نزولی یاد شده به گونه ای بود که بعدازظهر دیروز برخی معاملات نقدی اسکناس آمریکا به ارزش 29 هزار و 550 تومان ثبت شد. اما در نهایت قیمت این ارز در عصر یکشنبه ۲۹۶۰۰ تومان با کاهش ۵۰ تومانی نسبت به قیمت روز اول هفته گزارش شد. روند نزولی معاملات پولی دلار در شرایطی بود که قیمت این ارز در معاملات فردا به شدت خودنمایی کرد.

به گفته بسیاری از فعالان ارزی، ثبات نسبی نرخ ارز در روزهای پایانی بازار و نرخ غیررسمی دلار ناشی از تقابل دو نیروی متضاد در انتظار معامله گران است. بر اساس مشاهدات بازار در هفته‌های اخیر، پس از نشانه‌های امیدوارکننده از پاسخ طرف‌های قرارداد به پیش‌نویس اروپایی، بخش بزرگی از معامله‌گران بازار تهران اقدام به تخلیه ریالی دارایی‌های ارزی خود کرده‌اند. آن دسته از افرادی که دارایی های خود را در سطح قیمت کانالی 29 هزار تومان جابه جا کردند، اکنون آمادگی خرید دلار به تعداد بیشتر را ندارند که باعث مقاومت در برابر سقف 30 هزار تومانی دلار شد. از سوی دیگر، افرادی که ارزها را در سطوح قیمتی بالاتر و با افزایش توقع خریدند،

آنها حاضر نیستند دارایی های خود را به اعداد فعلی بازار بفروشند و از افزایش مجدد قیمت این ارز جلوگیری کنند. با کاهش نسبی قیمت غیررسمی دلار در معاملات دیروز، قیمت هر قطعه سکه طلای ضرب – امامی با حدود 120 هزار تومان کاهش نسبت به قیمت روز شنبه به 13 میلیون و 880 هزار تومان رسید.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما