دیوید وس هالیونی، محقق جنجالی تلمودی، در ۹۴ سالگی درگذشت

پروفسور هالیونی دیوید وایس در کوبلتسکا پولیانا، اکنون در اوکراین به دنیا آمد. (او بعداً نام خانوادگی عبری هالیونی را برگزید که به معنای مانند ویس اساساً سفیدپوست است، زیرا نام ویس نیز متعلق به افسران اس اس بود که با آنها روبرو شده بود.) اگرچه گذرنامه او تولدش را در 21 دسامبر 1928 تعیین کرد، پسرش گفت تولد واقعی او 27 سپتامبر است. ، 1927، و اینکه احتمالاً تاریخ تغییر کرده است تا وی بتواند واجد شرایط مهاجرت به ایالات متحده تحت برنامه ویژه ای برای یتیمان جنگ باشد.

هنگامی که او چهار ساله بود، پدرش افرایم بزالل فدرمن و مادرش فیجی ویس از هم جدا شدند و مادرش برای زندگی نزد پدربزرگ حسیدی‌اش، شای ویس، محقق محترم تلمود، در شهر سگت رفت و سپس در رومانی. . گهگاه یکی از همکلاسی های حوزه علمیه الی ویزل، برنده آینده صلح نوبل، وجود داشت.

پدربزرگش متوجه شد که دیوید یک کودک اعجوبه است، با حافظه ای عظیم که می تواند تمام صفحات یک متن را به خاطر بسپارد، و او را مجبور کرد در سن پنج سالگی در تلمود فرو برود. در زمانی که 10 ساله شد، دیگر به مدرسه نرفت تا تمام وقت درس بخواند. در پانزده سالگی او خاخام شده بود.

در مارس 1944، آلمانی ها به سگت لشکر کشی کردند و جمعیت یهودی آن را به آشویتس تبعید کردند، جایی که مادر، خواهر و پدربزرگ دیوید به قتل رسیدند. پدرش نیز توسط آلمانی ها کشته شد و او در سن 16 سالگی تنها بازمانده خانواده اش باقی ماند. پس از یک هفته در آشویتس، او به اردوگاه های کار اجباری در گروس-روزن، ولفسبرگ و در نهایت ماوتهاوزن منتقل شد، جایی که در یک کارخانه مهمات زیرزمینی کار کرد.

او بعداً به پسرانش گفت که در یک مورد متوجه شد که یک نگهبان آلمانی در حال خوردن یک ساندویچ پیچیده شده در صفحه پاره شده قوانین یهودی شولچان آروخ است و با جسارت از نگهبان خواست که لفاف را به او بدهد. نگهبان موافقت کرد و این صفحه برای چندین ماه بحث برانگیز شد.

پس از اینکه متفقین آلمانی ها را شکست دادند، او به سیگات بازگشت و متوجه شد که جامعه یهودی آنجا نابود شده و در بوداپست مستقر شده است، جایی که او روزهای خود را با یک خاخام گذراند. باروخ ویس به پسرانش گفت که “تنها چیزی که او را از تعقیب جنگ باز داشت یادگیری بود.”

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما