رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد که ایران در حال توضیح درباره اثرات اورانیوم غنی شده است

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت: «پاسخ‌ها، افراد و مکان‌های لازم را به ما بدهید تا بتوانیم بسیاری از موارد مورد نیاز برای شفاف‌سازی را روشن کنیم».

بازرسان همچنین اطلاعاتی در مورد مقدار زیادی تجهیزات در سایت هایی که به عنوان مکان فعالیت هسته ای اعلام نشده بودند، پیدا کردند.

این تحولات در حالی رخ می دهد که اتحادیه اروپا در حال میانجیگری در مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده و ایران در تلاش برای احیای توافق هسته ای است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 قبل از اعمال تحریم های اقتصادی شدید علیه تهران از آن خارج شد.

پس از اینکه بکی اندرسون خبرنگار CNN از گروسی پرسید که آیا آژانس بدون دریافت پاسخ تحقیقات خود را به پایان می رساند، او پاسخ منفی داد.

او گفت: “مطمئناً نه. ما می خواهیم بتوانیم این موارد را روشن کنیم. ایران تاکنون توضیحات فنی معتبری را که برای توضیح منشأ بسیاری از آثار اورانیوم و وجود تجهیزات در برخی مکان ها نیاز داریم، به ما نداده است.”

گروسی گفت: «این تصور که می‌خواهیم از نظر سیاسی از انجام وظیفه‌مان جلوگیری کنیم، برای ما غیرقابل قبول است.

در ژوئن، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران را به دلیل وجود آثار اورانیوم در سه سایت اعلام نشده در سال 2019 مورد انتقاد قرار داد. ایران پیشنهاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به عنوان “سیاسی‌شده” رد کرد و در پاسخ با حذف دوربین‌های نظارتی در سایت‌های کلیدی در پاسخ – انکار مذاکره‌کنندگان از – اطلاعات به‌روز شد. در مورد برنامه غنی سازی اورانیوم این کشور

مقامات ایرانی خواستار لغو تحقیقات آژانس قبل از بازگشت ایران به توافق هسته ای شده اند.

ایران از تقاضا صرف نظر می کند

اما گروسی گفت که باید توضیحی برای آنچه که برای ذرات اورانیوم رخ داده و اکنون کجا هستند داشته باشد. او گفت: “بیایید توضیحی دریافت کنیم. او اکنون کجاست؟ در آن لحظه ما می توانیم گزارشی دریافت کنیم که “بله، ما این موضوع را روشن کردیم”.

از زمانی که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد و رژیم تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای را در ماه می ۲۰۱۸ به اجرا گذاشت، تهران در حال غنی‌سازی اورانیوم به سطوح بالاتر و با سرعت فزاینده است.

یک منبع دیپلماتیک گفت ایران خواهان غرامت در صورت خروج مجدد آمریکا از توافق هسته ای است

جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، نزدیک به یک سال و نیم پیش مذاکرات برای بازگرداندن توافق با ایران را از سر گرفته است. پیشرفت کند بوده است، اما نشانه هایی از پیشرفت در هفته های اخیر دیده شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد در ژوئن اعلام کرد که ایران هفته‌ها فرصت دارد تا به «مقدار قابل توجهی اورانیوم غنی‌شده» دست یابد، اما افزود که «به معنای داشتن بمب نیست».

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما