رئیس جمهور ایران مصاحبه با سی ان ان را پس از امتناع امان پور از حجاب لغو کرد | CNNCNN

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، روز چهارشنبه پس از رد درخواست وی برای پوشیدن روسری، از مصاحبه طولانی‌مدت با کریستین امان‌پور، مجری ارشد بین‌المللی سی‌ان‌ان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک کناره‌گیری کرد.

حدود 40 دقیقه پس از مصاحبه برنامه ریزی شده با یک رئیس معوق، یکی از دستیاران به امانپور گفت که رئیس به او پیشنهاد روسری را داده است. امانپور گفت که او “محترمانه نپذیرفت”.

امانپور که در پایتخت ایران بزرگ شده است و فارسی را روان صحبت می کند، گفت که برای رعایت قوانین و آداب و رسوم محلی هنگام پوشش در ایران روسری می پوشد، «در غیر این صورت نمی تواند به عنوان روزنامه نگار کار کند». اما او گفت که برای مصاحبه با یک مقام ایرانی در خارج از کشوری که نیازی به آن نیست، سر خود را نمی پوشاند.

«اینجا در نیویورک یا هر جای دیگر خارج از ایران، هیچ رئیس‌جمهوری ایران هرگز از من نپرسیده است – و من از سال 1995 با هر یک از آنها مصاحبه کرده‌ام – در داخل یا خارج از ایران، و هرگز از من خواسته نشده است که روسری داشته باشم. او در روز جدید روز پنجشنبه در CNN گفت.

من خیلی مؤدبانه از طرف خودم، سی‌ان‌ان و روزنامه‌نگاران زن در همه جا رد کردم، زیرا این یک الزام نیست.»

قانون ایران همه زنان را ملزم به پوشیدن روسری و لباس های گشاد در اماکن عمومی می کند. این قانون از زمان انقلاب اسلامی 1979 در ایران برقرار است و برای هر زن در کشور – اعم از گردشگران، بازدیدکنندگان از شخصیت‌های سیاسی و روزنامه‌نگاران – الزامی است.

امانپور گفت یکی از دستیاران کلیدی به صراحت گفته است که این مصاحبه – که اولین مصاحبه رئیس جمهور ایران در خاک آمریکا بود – در صورت عدم روسری انجام نمی شد. وی با اشاره به اینکه ماه محرم و صفر بودن، «احترام» است، به «وضعیت ایران» اشاره کرد و به اعتراضات سراسر کشور اشاره کرد.

اعتراضات ضد دولتی هفته گذشته در سراسر ایران به دلیل مرگ محسا امینی 22 ساله در بازداشت، پس از دستگیری او توسط پلیس اخلاق ایران به دلیل نقض قانون حجاب آغاز شد.

خانواده مهسا امینی خواستار حقیقت مرگ او در بازداشتگاه پلیس شدند

هزاران نفر به خیابان ها ریختند و برخی از زنان در اعتراض به قانون موهای خود را کوتاه کردند و روسری های خود را سوزاندند. به گفته شاهدان عینی و فیلم های منتشر شده در شبکه های اجتماعی، گروه های حقوق بشر از کشته شدن حداقل هشت نفر در تظاهرات ها خبر دادند که با سرکوب شدید مقامات مواجه شد.

به نظر می رسد این تظاهرات بزرگترین چالش برای حاکمیت جمهوری اسلامی است که از زمان انتخاب دولت تندرو رئیسی در سال گذشته سخت تر شده است. پس از هشت سال از دولت میانه‌روی حسن روحانی، ایران رئیسی را به عنوان رئیس قوه قضاییه فوق محافظه‌کار انتخاب کرد که دیدگاه‌هایش با روحانیون قدرتمند کشور و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر معظم کشور همسو است.

در ایران، پوشش سر نماد قدرتمندی از مجموعه ای از قوانین شخصی است که توسط روحانیون کشور تحمیل شده است، که بر آنچه مردم می توانند بپوشند، تماشا کنند و انجام دهند، حاکم است. در طول دهه گذشته، اعتراض‌ها به دلیل نارضایتی بسیاری از ایرانیان از این محدودیت‌ها افزایش یافته است.

مرگ امینی باعث اعتراض طولانی مدت به دلیل محدودیت در آزادی های شخصی شد. بررسی‌ها و گزارش‌های سال‌های اخیر نشان می‌دهد که تعداد فزاینده‌ای از ایرانیان اعتقادی به اجباری بودن روسری یا پوشش سر ندارند.

به گزارش گسترش نیوز، یک رسانه حامی اصلاحات ایران، مقامات ایرانی مدعی شدند امینی پس از «سکته قلبی» درگذشت و به کما رفت، اما خانواده او گفتند که او از بیماری قلبی رنج نمی‌برد. شک و تردید در مورد گزارش مسئولین مرگ او نیز خشم عمومی را برانگیخته است.

تصاویر تلویزیونی منتشر شده توسط رسانه های دولتی ایران، مهسا امینی را نشان می دهد که در یک مرکز “بازآموزی” افتاده است که پلیس اخلاق او را برای دریافت “دستورالعمل” در مورد لباس هایش برده است.

امانپور قصد داشت درباره مرگ و اعتراضات امینی و همچنین توافق هسته ای و حمایت ایران از روسیه در اوکراین تحقیق کند، اما گفت که او باید ترک کند.

او در بیانیه‌ای گفت: «با ادامه اعتراض‌ها در ایران و کشته شدن مردم، می‌توانست لحظه مهمی برای صحبت با رئیس‌جمهور اصلی باشد». تم توییتر.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما