رئیس جمهور کنیا روتو به امانپور کنیاتا می گوید “من مناسب ندیدم به من تبریک بگویم”

روتو در مصاحبه ای اختصاصی در روز چهارشنبه در مورد امانپور گفت که قبلاً با رقیب انتخاباتی خود رایلا اودینگا تماس گرفته و گفته است که اتحادهایی ایجاد خواهد کرد که به اتحاد کشور کمک کند.

روتو که پیروزی او با حکم دادگاه عالی در روز دوشنبه تایید شد، گفت: «دولتی که من نامزد خواهم کرد، دولتی خواهد بود که به همه کنیایی‌ها به طور یکسان خدمت می‌کند، چه به ما رأی دهند یا نه.» .

روتو، 55 ساله، در انتخابات ماه گذشته 50.49 درصد از آرا را به دست آورد و 48.85 درصد آرا را به دست آورد.

درباره روتو در جریان روند مسالمت آمیز گفت که وضعیت از سال 2007 در حال بهبود است و انتخابات آینده حتی بهتر خواهد بود.

او گفت: “من فکر می کنم که این به قلب بلوغ دموکراسی کشور ما می رسد.” هیچ شهروند و هیچ رهبر نمی‌خواهد کشورش به خشونت شناخته شود.»

وی افزود: «ما می‌توانیم به انتخابات برویم، می‌توانیم تصمیم بگیریم که رهبران ما چه کسانی هستند و روز بعد می‌توانیم به کار خود بازگردیم». این معیاری است که ما برای خودمان به عنوان مردم کنیا تعیین کرده‌ایم و من به آن بسیار افتخار می‌کنم.»

امانپور بعداً پرسید که آیا اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور مستعفی، که از پیشنهاد اودینگا برای انتخابات حمایت کرد، حتی با وجود معاون رئیس جمهور روتو، از زمان انتخابات در تماس بوده است یا خیر؟

وی گفت: متأسفانه رئیس جمهور کنیاتا تبریک گفتن به من را مناسب ندانست. او ممکن است کمی ناامید باشد یا ممکن است از اینکه من نامزدش را شکست دادم ناراضی باشد، اما طبیعت سیاست این است.»

یک “تغییر بزرگ” در سیاست خارجی

در میان کسانی که با روتو تماس گرفتند تعدادی از رهبران جهان هستند و او می گوید که به آنها گفته است که انتظار “تغییر بزرگ” در سیاست خارجی کنیا نداشته باشند.

روتو گفت: “من قصد دارم مشارکت کنیا را در بسیاری از زمینه ها، به ویژه در طرح های صلح منطقه ای افزایش دهم.”

من در دسترس خواهم بود، سهم خودم را انجام خواهم داد و شهرت کنیا و سهم آن در این فضا را افزایش خواهم داد تا با هم بتوانیم به یک محله بهتر و آرام تر کمک کنیم.»

یکی از این چالش‌ها سومالی است، با مسائل امنیتی طولانی مدت و در حال حاضر قحطی قریب‌الوقوع.

روتو که گفت در گذشته با حسن شیخ محمد، رئیس جمهور تازه منتخب این کشور کار کرده است، گفت: «سومالی مهره ای است که به سختی قابل نفوذ است.

روتو گفت: “ما مشتاقانه منتظر همکاری با او و جامعه بین المللی هستیم تا بتوانیم بر چالش های سومالی غلبه کنیم و سومالی را قادر به رفع نگرانی های امنیتی خود کنیم.”

هیچ “سرزنش بازی” برای محاصره غلات وجود ندارد

مسائل بشردوستانه نیز در دستور کار است و روتو به امانپور گفت که برای حل مسالمت آمیز درگیری در اوکراین تلاش خواهد کرد تا محموله های غلات بیشتری از این کشور به شرق آفریقا برسد.

او گفت که روتو قصد دارد تولید غلات را در سطح محلی و منطقه ای افزایش دهد، در حالی که از اشاره انگشت مسکو به دلیل کمبود خودداری می کند.

او گفت: “فکر نمی کنم بازی سرزنش به این معادله کمک کند.”

دادگاه عالی کنیا پیروزی ویلیام روتو در انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد

امانپور بعداً از روتو در مورد حقوق بشر، به ویژه اظهارات قبلی او مبنی بر اینکه همجنسگرایی در جامعه کنیا «جای ندارد» سؤال کرد.

روتو گفت که معتقد نیست حقوق دگرباشان جنسی موضوع مهمی برای کنیایی هاست.

وی با بیان اینکه ترجیح می دهد تلاش خود را روی بیکاری و گرسنگی متمرکز کند، گفت: ما نمی خواهیم از تپه کوه بسازیم. زمانی که این موضوع برای مردم کنیا تبدیل به یک موضوع بزرگ شود، مردم کنیا انتخاب خواهند کرد.»

از زمان استعمار بریتانیا در کنیا در اواخر قرن نوزدهم، روابط همجنس‌گرایان ممنوع بوده است. قانون مجازات کنیا “روابط فیزیکی بر خلاف نظم طبیعت” را جرم انگاری می کند. هر کس درگیر روابط همجنس گرا باشد ممکن است با 14 سال زندان مواجه شود.

دادگاه کنیا قانون جرم انگاری همجنس گرایان را تایید کرد

امانپور همچنین به روتو به خاطر وعده جنجالی اش مبنی بر اخراج چینی ها از کنیا فشار آورد، اما رئیس جمهور منتخب استدلال کرد که این قول از متن خارج شده است.

روتو گفت که منظور او چینی هایی است که بدون مجوز کار می کنند.

او گفت: «همه دنبال کار خود خواهند رفت و هرکس به شرطی که آن را در چارچوب قانون انجام دهد، کاری را که می خواهد انجام می دهد.

هر کس که خارج از قانون کار کند، مهم نیست که از کجا آمده باشد، به همان جایی که از آنجا آمده بازگردانده خواهد شد.»

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما