رئیس صندوق جمعیت ملل متحد هشدار داد که جهان در حال شکست دختران نوجوان است، زیرا گزارش نشان می دهد که یک سوم زنان در کشورهای در حال توسعه در سنین نوجوانی خود زایمان می کنند.

در حالی که نرخ باروری کل در سراسر جهان کاهش یافته است، گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل نشان داد که زنانی که در سنین نوجوانی شروع به بچه‌دار شدن کرده‌اند، تا رسیدن به 40 سالگی، در طول دوره مورد بررسی در این گزارش، بین سال‌های 2015 و 2019، نزدیک به پنج تولد داشته‌اند.

نابرابری جنسیتی و نابرابری درآمد به عنوان اساسی برجسته شده است در دامن زدن به بارداری نوجوانان با افزایش نرخ ازدواج کودکان، دور نگه داشتن دختران از مدرسه، محدود کردن آرزوهای شغلی آنها، و محدود کردن مراقبت های بهداشتی و اطلاعات در مورد رابطه جنسی ایمن و رضایت بخش.

بلایای آب و هوایی، کووید-19 و درگیری‌ها این نابرابری‌ها را تقویت می‌کننداین امر زندگی را در سراسر جهان بهم می زند، معیشت را از بین می برد و استطاعت مالی یا حتی دسترسی فیزیکی به مدرسه و خدمات بهداشتی را برای دختران دشوار می کند. این امر ده ها میلیون نفر را در معرض ازدواج زودهنگام و بارداری زودرس قرار می دهد.

“رسوایی”

دکتر ناتالیا کانم، مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد گفت: «وقتی یک سوم زنان در کشورهای در حال توسعه در دوران نوجوانی مادر می شوند، واضح است که جهان در حال شکست دختران نوجوان است. “حاملگی های مکرری که در بین مادران نوجوان مشاهده می کنیم، یک نشانه واضح است آنها نیاز مبرمی به اطلاعات و خدمات سلامت جنسی و باروری دارند.»
صندوق جمعیت سازمان ملل متحد گفت: پس از به دنیا آمدن اولین فرزند خود، فرزندآوری اضافی در نوجوانی برای مادران کودکان رایج است.

در میان دخترانی که برای اولین بار در سن 14 سالگی یا کمتر به دنیا آمده اند، تقریباً سه چهارم آنها برای بار دوم در اواخر نوجوانی خود زایمان می کنند و 40 درصد از دخترانی که برای اولین بار متولد می شوند، قبل از ترک نوجوانی تا سومین زایمان پیش می روند. .

در 54 کشور در حال توسعه، بیشتر تولد دختران زیر 18 سال در ازدواج یا ازدواج اتفاق می افتد.

و اگرچه بیش از نیمی از این حاملگی ها به عنوان “عمدی” طبقه بندی می شوند، توانایی دختران جوان برای تصمیم گیری در مورد بچه دار شدن می تواند به شدت محدود شود. صندوق جمعیت سازمان ملل گفت که این گزارش به این نتیجه می رسد که حاملگی نوجوانان اغلب – البته نه همیشه – ناشی از عدم انتخاب معنادار، اختیار محدود و حتی زور یا اجبار است.

در برابر نقض جدی حقوق بشر آسیب پذیر است

عوارض ناشی از زایمان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر و آسیب به دختران نوجوان است، اما نوجوان بودن مادر می‌تواند منجر به نقض جدی حقوق بشر و پیامدهای اجتماعی جدی از جمله ازدواج کودکان، خشونت شریک جنسی صمیمی و مسائل مربوط به سلامت روان شود.

و مادران جوان با بزرگ ترین خطرات روبرو هستند.


تقریباً یک سوم زنان در کشورهای در حال توسعه در سن 19 سالگی یا کمتر شروع به بچه دار شدن می کنند.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد / تالیونگ چارلز

تقریباً یک سوم زنان در کشورهای در حال توسعه در سن 19 سالگی یا کمتر شروع به بچه دار شدن می کنند.

آژانس ملل متحد گفت، در سرتاسر جهان، نشانه های دلگرم کننده ای از کاهش سطح مادری در دوران کودکی و نوجوانی وجود دارد.

اما به گفته صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، سرعت کاهش تقریباً سه درصد در هر دهه “به طرز نگران کننده ای آهسته” بوده است.

دولت ها باید روی دختران نوجوان سرمایه گذاری کنند و به گسترش فرصت ها، منابع و مهارت های آنها کمک کننددکتر کانم گفت، “وقتی دختران بتوانند به طور هدفمند مسیر زندگی خود را ترسیم کنند، کمبود مادر شدن در دوران کودکی افزایش می یابد.”

توصیه ها

گزارش را تعریف کنید توصیه هایی برای سیاست گذاران از جمله نیاز به ارائه آموزش جامع جنسی، مشاوره، حمایت اجتماعی و خدمات بهداشتی با کیفیت به دختران.

همچنین از خانواده‌ها می‌خواهد که حمایت اقتصادی بیشتری ارائه دهند و سازمان‌های محلی را درگیر کنند، همگی در چارچوب یک سیاست حمایتی و چارچوب قانونی که حقوق، قابلیت‌ها و نیازهای نوجوانان، به‌ویژه دختران نوجوان به حاشیه رانده شده را به رسمیت می‌شناسد.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما