راهنمای رصد آسمان شب، ازهر 1400; از ورود دنباله دار لئونارد تا سال شهاب دوگانه – زومیت

[ad_1]

شاید دیدن آسمان شب از میان آلودگی نوری شهرها غیرممکن باشد. اما باید در نظر داشته باشید که هنوز هم اتفاقاتی هستند که می توانید از آنها لذت ببرید و چند دقیقه ای از استرس روزانه دور شوید.

برای تماشای بسیاری از این برنامه ها نیازی به تجهیزات گران قیمت ندارید و کافی است حداقل 15 دقیقه قبل از شروع رصد به حیاط خلوت یا هر فضای باز دیگری بروید تا چشمانتان به تاریکی عادت کند. حتی اگر با صورت های فلکی و جهت گیری در آسمان شب آشنایی ندارید، نگران نباشید. این به این دلیل است که برنامه های Sky Map برای تلفن های هوشمند شما را در تایپ نام هدف با استفاده از حسگرهای موجود در این گجت ها راهنمایی می کنند. بسیاری از این اپلیکیشن ها مجهز به دید در شب هستند تا با قرمز کردن تمام نورهای صفحه، چشمان شما را در راستای تاریکی نگه دارند.

آسمان شب در آذر 1400

آخرین ماه پاییز امسال شاهد اتفاقات هیجان انگیزی برای علاقه مندان به آسمان شب بود. البته اگر آسمان ابری به شما زمان کافی بدهد. در ادامه به بررسی این رویدادها خواهیم پرداخت.

علامت چشم غیر مسلح

علائم هشدار دهنده نزدیک را خاموش کنید

شنبه، 4 دسامبر: ماه نو

نقشه رؤیت هلال 13 ازهر 1400

ماه نو شنبه 13 آذر ساعت 11:14 صبح می آید، اما از آنجایی که ماه بعد از غروب آفتاب کم است، همزمان با فرود آمدن خورشید و هلال باریک آن قابل رویت نیست و باید تا آن زمان صبر کرد. روز بعد

حتی پس از غروب آفتاب در روز یکشنبه 5 دسامبر، رصد ماه دشوار است و برای دیدن آن نیاز به افق بدون مزاحم موانع زمینی (مانند کوه ها، درختان و ساختمان ها) دارید.

نقشه مشاهده هلال 14 آذر 1400

هلال از روز دوشنبه در سراسر ایران به راحتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود.

علامت چشم غیر مسلح

علامت تلسکوپی کوچک

سه شنبه 7 دسامبر: مقایسه ماه و زهره

نیم ساعت پس از غروب خورشید می توانید ماه و زهره را نزدیک به هم در افق غربی ببینید. در این روز ماه در سمت چپ آسمان و کمی بالاتر از زهره قرار دارد. زهره امسال به بالاترین نقطه افق خود رسیده و امسال نیز در درخشان ترین نقطه خود قرار دارد. اگر با یک تلسکوپ کوچک به زهره نگاه کنید، هلالی هلالی شکل را روی قرص آن خواهید دید. شما 2 ساعت بعد از غروب آفتاب فرصت دارید تا این مقایسه را ببینید. پس از دیدار زهره، ماه برای دو شب متوالی میهمان زحل و مشتری خواهد بود.

زهره قمری زحل مشتری ازهر 1400 مقایسه

علامت چشم غیر مسلح

چهارشنبه 8 دسامبر: مقایسه ماه و زحل

در این روز هلال ماه در سمت چپ زحل قرار دارد. برای تماشای این برنامه بعد از غروب آفتاب 3 ساعت فرصت دارید.

علامت چشم غیر مسلح

پنجشنبه 9 دسامبر: مقایسه ماه و مشتری

در سومین روز دیدن ماه و سیارات منظومه شمسی، ماه در سمت چپ و کمی کمتر از مشتری قرار دارد. مشتری امشب بعد از ماه و زهره سومین جرم درخشان در آسمان است و برای هر ناظری به راحتی قابل تشخیص است.

علامت چشم غیر مسلح

علامت تلسکوپی

علائم هشدار دهنده نزدیک را خاموش کنید

یکشنبه، 12 دسامبر: دنباله‌دار لئونارد نزدیک‌ترین فاصله به زمین است

در ساعت 21:24 روز 21 ازهر، دنباله دار لئونارد به نزدیک ترین فاصله از زمین خواهد رسید. ادامه مطلب و راهنمای رصد این دنباله دار را در انتهای مقاله بخوانید.

علامت چشم غیر مسلح

سه شنبه 14 دسامبر: بارش شهابی جوزا به اوج خود می رسد

بارش شهابی جوزا ازهر 1400

بارش شهابی جمینی یکی از دو بارش شهابی تضمینی هر سال است. این شهاب های بارشی از برخورد ذرات باقی مانده از سیارک “3200 فاتون” با جو زمین تشکیل شده اند. این سیارک هر 1.4 سال یک بار مدار خود را کامل می کند، بنابراین ذرات تشکیل دهنده بارش شهابی به سرعت تغییر می کنند و نرخ ساعتی شهاب سنگ (ZHR) تقریبا ثابت می ماند. ذرات باقی مانده از سیارک فیتون بزرگتر از ذرات دیگر بارش های شهابی هستند و با سرعت کمتری نسبت به سایر شهاب سنگ ها با جو زمین برخورد می کنند. این دو عامل شهاب‌های جوزا را درخشان‌تر و کندتر می‌کنند و دیدن آن‌ها را آسان‌تر می‌کنند. کانون این طوفان در آسمان، صورت فلکی جوزا (جوزا) حوالی ساعت 2 بامداد روز 14 دسامبر به سرسو (بالای سر) نزدیک می شود و این بهترین زمان برای دیدن بارش شهابی است. اما امسال ماه (با 77 درصد روشنایی) از غروب آفتاب تا ساعت 2:30 بامداد به وقت محلی در آسمان است و شهاب های کند را از بین می برد. بنابراین بهترین زمان برای دیدن باران Gemini در سال جاری یک ساعت قبل از طلوع خورشید پس از غروب خورشید است. اگر از دور به آلودگی نوری نگاه کنید، حدود 120 شهاب در ساعت را می بینید.

اما اگر از داخل شهرها به شهاب‌ها نگاه می‌کنید یا بارش شهابی را تجربه نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم بهترین زمان رصد و رصد ماه را فراموش کنید و از ساعت 22 قبل از نیمه‌شب روز ازهر را فراموش کنید. حداقل یک ساعت در افق، در صورت امکان، دوباره به آسمان خیره شوید. راحتی در حین تماشا به شما کمک زیادی می کند، بنابراین یک تشک ضخیم و لباس گرم برای نشستن یا خوابیدن به همراه داشته باشید. در آسمان شهر می توانید در عرض یک ساعت مشتی از درخشان ترین و زیباترین شهاب ها را ببینید. وجود یک یا چند همراه لذت رصد را بیشتر می کند و با کمک یکدیگر می توانید شهاب های بیشتری را مشاهده کنید.

به یاد داشته باشید که برای نظارت بر بارش شهابی به هیچ ابزار نوری نیاز نخواهید داشت و مهمترین ابزار شما برای موفقیت صبر است.

علامت چشم غیر مسلح

یکشنبه 19 دسامبر: ماه کامل

سه شنبه 20 دسامبر: انقلاب زمستانی

انقلاب زمستانی زمانی است که قطب های جغرافیایی هر نیمکره در زاویه ای ترین فاصله از خورشید قرار دارند. این بار قرار است بزرگترین شب را در آن نیمکره ببینیم. در نیمکره شمالی، این رویداد در 20 دسامبر یا 1 ژانویه هر سال برگزار می شود. در پی این حادثه، در برخی از شهرهای شمال اروپا در کشورهای اسکاندیناوی، روسیه و کانادا، پدیده “شب قطبی” رخ می دهد که در آن خورشید حداقل یک روز طلوع نمی کند.

انقلاب زمستانی امسال سه شنبه 29 آذر ساعت 19:29 خواهد بود.

دنباله دار لئونارد (C / 2021 A1 Leonard):

ظهور دنباله دارهای درخشان غیر معمول نیست. ممکن است سالها طول بکشد تا یک دنباله دار با چشم غیر مسلح در آسمان ظاهر شود. بنابراین باید از هر فرصتی نهایت استفاده را ببریم.

یک سال از بازگشت C / 2020 F3 Neowise می گذرد، یک نمایش شگفت انگیز در آسمان. اما قبل از آن، دنباله دار C / 2014 Q2 Lovejoy در سال 2015 آخرین باری بود که دنباله دار با چشمان باز به آن رسید.

امسال یک دنباله دار جدید در آخرین روزهای پاییز میهمان آسمان خواهد بود. دنباله دار جدید C / 2021 A1 Leonard در 3 ژانویه 2021 توسط گرگ لئونارد از رصدخانه Mount Lemon کشف شد. طبق محاسبات، این دنباله دار زمانی مداری بیضوی با دوره 80000 ساله داشته و در 40000 سال گذشته از فاصله 3700 واحد نجومی به خورشید سفر کرده است (هر واحد نجومی برابر با فاصله خورشید از زمین است. ). پس از رسیدن به مدار (نزدیک ترین فاصله از خورشید) در 13 ژانویه سال جاری، مدار آن هذلولی تغییر کرده و از منظومه شمسی خارج می شود. این دنباله دار اکنون (23 دسامبر) در فاصله ای از مدار مریخ و زمین قرار دارد و با قدر 7.9 در افق صبح در صورت فلکی «تازی ها» می درخشد و با تلسکوپ یا تلسکوپ کوچک قابل مشاهده است.

دنباله دار لئونارد آپود

هفته گذشته تصویری از دنباله دار لئونارد در APOD ناسا گرفته شد. (برای مشاهده عکس در قطع کامل بر روی آن کلیک کنید)

قدردانی

مقدار اندازه گیری عددی درخشندگی اجرام آسمانی است. ناظر روشنایی دارد که بستگی به فاصله اش از جسم دارد و به معنای روشن تر بودن آن نیست. هرچه مقدار عددی کمتر باشد، جرم روشن تر است. کاهش یک واحد بعد جرم را 2.5 برابر روشن تر می کند.

شدت ظاهری خورشید در آسمان 26.74-، ماه کامل 12.9-، درخشان ترین سیاره زهره 4.92- و درخشان ترین ستاره در آسمان کهکشان 1.47- است. مبهم ترین جسمی که با چشم غیرمسلح در آسمان بدون آلودگی نوری قابل مشاهده است باید حداقل 6.5+ قدر باشد.

انتظار می رود دنباله دار لئونارد در 12 دسامبر در نزدیک ترین فاصله از زمین به 0.23 واحد آسمانی (90 برابر فاصله زمین از ماه) برسد و در حداکثر روشنایی خود با 4 شدت بدرخشد. با این حال، به دلیل پدیده “پراکندگی به جلو”، روشنایی این دنباله دار می تواند تا +1 افزایش یابد که برای یک دنباله دار درخشندگی قابل توجهی است.

دنباله دارها در بالاترین درخشندگی خود معمولاً در فاصله کوتاهی از خورشید و ارتفاع کمی بالاتر از افق قرار دارند که رصد آنها را در گرگ و میش دشوار می کند. اما دنباله دار لئونارد تا 12 دسامبر یک مسیر تقریباً عمودی به افق دارد، به این معنی که تا یک روز قبل از اوج درخشندگی در ارتفاع مناسب برای رصد خواهد بود.

نقشه راهنمای دنباله دار لئونارد 15 تا 21 آذر 1400

نقشه راهنمای رصد دنباله دار لئونارد 15 تا 21 ازهر

نقشه راهنمای دنباله دار لئونارد 22 تا 28 آذر 1400

نقشه راهنمای رصد دنباله دار لئونارد از 22 تا 28 ازهر; در 27 ام، این دنباله دار با 0.028 واحد آسمانی از نزدیکی زهره عبور می کند و آنچه از زمین دیده می شود فقط یک خطای دید نیست.

21 پس از آذر، دنباله‌دار از افق صبح به افق عصر منتقل می‌شود و پس از غروب خورشید در ارتفاع کمی از افق به مسیر خود ادامه می‌دهد. پس از این روز، روشنایی دنباله دار روزانه کاهش می یابد، اما تا زمانی که در 4 ژانویه به مدار خود برسد، در شرایط خوبی برای رصد قرار دارد. با توجه به شرایط فوق بهتر است قبل از طلوع آفتاب درد ناشی از برخاستن را تحمل کنید تا از دیدن دنباله دار محروم نمانید.

دنباله دار لئونارد و خوشه کروی در m3 12 ازهر

شبیه سازی دنباله دار لئونارد در 4 دسامبر، در نزدیکی خوشه کروی M3 در صورت فلکی گاوان، در نمای یک درجه ای از تلسکوپ.

چند نکته برای رصد دنباله دار لئونارد:

یافتن یک دنباله دار برای ناظران بی تجربه چالش برانگیز خواهد بود. اولین قدم در ردیابی یک دنباله دار، بهبود تصویر ذهنی آن است. تصور یک مسیر طولانی و باشکوه در آسمان را فراموش کنید. دنباله دارهایی با قدر کمتر از 2 از داخل شهرها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند و بیشتر طول دم آنها در آلودگی نوری پنهان است.

همچنین باید مسیر درست را برای کاوش در آسمان پیدا کنید. نقشه های راهنما در این مقاله به شما کمک می کند شانس خود را برای یافتن یک دنباله دار در آسمان افزایش دهید. همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌های Sky Simulator مانند Stellarium Mobile استفاده کنید و عبارت Leonard یا C / 2021 A1 را با کمک سنسور گوشی هوشمند خود پیدا کنید.

در نهایت، باید توجه داشت که دنباله دارها در اکثر موارد رفتار غیرقابل پیش بینی از خود نشان می دهند و پیش بینی ها را بی اعتبار می کنند. گاهی اوقات آنها درخشان تر از حد انتظار به نظر می رسند و گاهی اوقات شما را ناامید می کنند. بنابراین لازم است در روزهای منتهی به قله دنباله دار اخبار آنها را دنبال کرده و اطلاعات را به روز کنید. اگر ستاره دنباله‌دار لئونارد از حد انتظار درخشان‌تر شد، آن را در یک مقاله خبری مستقل جدید با کاربران دوست‌دار نجوم در زومیت با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.


اگر به مقالات راهنمای رصد آسمان در شب علاقه دارید، نظرات خود را در مورد چگونگی بهبود آن با زومیت به اشتراک بگذارید.

[ad_2]

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما