راه حل دولت در بازار اجاره؛ مشکل کجاست؟

بعدی- وزارت راه و شهرسازی در واکنش به دریافت مبالغ تخلیه مستاجر اعلام کرد: هرگونه تهدید مستاجر و ورود به ملک بدون حکم قضایی یا تخلیه جرم است. بر این اساس انتشار تصاویر آگهی‌هایی با عنوان «اخراج مستاجران» و اقدامات غیرقانونی این افراد مطمئناً قابل پیگرد قانونی است.

به گزارش فرارو، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در خصوص آخرین اقدامات برای تنظیم بازار اجاره گفت: امسال تمامی قراردادهای مستاجر، سقف افزایش اجاره بها در تهران و غیره به صورت خودکار تمدید می شود. شهرهای بزرگ 25 درصد و در سایر شهرها 20 درصد خواهند بود. با این تصمیم یکساله مستاجران می توانند در این خانه بمانند مگر اینکه مالک قصد فروش یا واگذاری واحد خود را به فرزند خود داشته باشد که باید در هیات حل اختلاف مطرح شود.

وی افزود: برای مستاجرانی که واحدهای مسکونی خود را تخلیه کردند، شرایطی را تعیین می کنیم که در قرارداد جدید همان درصد اجاره بها از 25 به 20 درصد افزایش یابد و ابزار نظارتی لازم را در این زمینه آماده کرده ایم.

این قوانین در حالی که بسیاری از کارشناسان معتقدند وضع چنین قوانینی بی فایده است و تنها نتیجه آن قرار گرفتن مستاجر و موجر در مقابل یکدیگر است، اما می دانند که این خلاف تصمیم دولت است، حالا باید بدانیم این وضعیت چه زمانی حل می شود.

دخالت دولت در بازار اجاره؛  مردم را کشتند/با این مسائل بازار درست نمی شودچرا راه حل دولت جواب نمی دهد؟
عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه فروپاشی بازار مسکن به ویژه اجاره بها ناشی از سیاست های پولی و مالی دولت و از طریق افزایش نقدینگی و مشکلاتی است که در این حوزه به وجود آمده است، گفت: بنابراین مشکلات ناشی از این موارد است. سیاست ها با تعیین سقف افزایش. مبلغ اجاره و تمدید خودکار قراردادهای اجاره حل نمی شود.

وی افزود: تلاش برای پایان دادن به یک بحران خودساخته با یک تصمیم انقلابی به نفع مستاجران مثمر ثمر نخواهد بود، زیرا این وضعیت به دلیل افزایش نقدینگی و تورم ناشی از آن به وجود آمده است و ربطی به بحران ندارد. مالک و مستاجر». تورم مالیات غیرمستقیمی است که دولت از جیب همه مردم، صاحبخانه و مستاجر بیرون می‌آورد، حالا می‌خواهند سهم مالک را افزایش دهند و از او بگیرند و از سهم مستاجر کم کنند که عملاً مردم را در مقابل آن قرار می‌دهند. یکدیگر.

عبدی گفت: چنین موضوعی نیاز به قانون دارد و با مصوبات دولت قابل اجرا نیست و دادگاه ها نمی توانند مصوبات دولت را که خلاف قوانین است اجرا کنند و این مصوبه دولت باید در قالب لایحه در مجلس تصویب شود و سپس به شورای نگهبان ارسال شود. .برو تایید بگیر اونجا هم که شورای نگهبان تایید نمیکنه و خلاف شرع میدونه بعد میره جامعه سنجش یکپارچگی سیستم در نظام که اون هم پروسه طولانی داره.

و این تحلیلگر سیاسی افزود: دور هم نشستن و توافق بر امری خارج از صلاحیت قانونی تبعاتی دارد همانطور که می بینید مردم به نوعی سردرگم شدند، زیرا دادگاه ها حق رد شکایت مالک را ندارند. همانطور که مستاجر می گوید دولت با آن موافقت کرده است اما چون مبنای قانونی ندارد و صاحبخانه هم می داند به دادگاه مراجعه می کند و حکم تخلیه را دریافت می کند و این مشکلاتی که می بینید همان موقع ظاهر می شود.

عبدی ادامه داد: دولت یک نهاد قانونگذاری نیست که ضامن اجرای تصمیمات غیرقانونی خود باشد. این دولت است که قانون را اجرا می کند و نه مرجع تصویب آن و این مجلس است که باید قانون را تصویب کند و دولت و قوه قضائیه آن را اجرا کنند، گفتمان رسمی اشتباه نوشته شده است و به نظر می رسد که این قانون را ندارند. درک روشنی از حقوق و الزامات قانونی، بنابراین در این زمینه باید یک اداره حقوقی مستقل و معتبر تشکیل شود و در دولت قوی باشد، ابتدا کلیه پیشنهادات برای تصویب زیر نظر آن تصویب شود و در صورتی که قانون چنین نباشد. باید رد شود. حتی آیین نامه اجرایی دولت باید به اتاق نمایندگان برود و در آنجا مورد بررسی قرار گیرد تا با قوانین مغایرت نداشته باشد، بنابراین این قانون فقط در اتاق نمایندگان تصویب می شود و البته اخیراً رؤسای مجلس تصویب می کنند. سه قوه نیز این قوانین را تصویب کرده اند که پیامدهای بسیار منفی دارد.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما