راکتورهای هسته ای کوچک، ایده ای ساده و ارزان برای غلبه بر بحران انرژی

بعدی- جنگ در اوکراین و اقدامات روسیه برای قطع صادرات گاز به اروپا بار دیگر نشان داد که جهان صنعتی هنوز از نظر انرژی بسیار ضعیف است. یکی از پیامدهای این تحولات بحران انرژی در اروپا بود که در نهایت بازگشت به نیروگاه های هسته ای را اجتناب ناپذیر کرد.

به گزارش فرارو به نقل از رهنمات، اما آنچه که کشورهای پیشرو هسته ای را بر آن داشته تا از این انرژی دور شوند، هزینه های بالای تولید انرژی از طریق نیروگاه های بسیار بزرگ است. جست‌وجوی جهانی برای منابع انرژی جایگزین برای روسیه در طول جنگ اوکراین، اکنون توجه را به نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک‌تر و ساده‌تر معطوف کرده است، که به گفته طرفداران می‌تواند جایگزین ارزان‌تر و کارآمدتری برای نیروگاه‌های بزرگ‌تر و قدیمی‌تر باشد.

رولز رویس بریتانیا می گوید راکتورهای کوچک مدولار یا SMR را توسعه داده است که نسبت به نیروگاه های استاندارد، ارزان تر و سریع تر راه اندازی می شوند.

به گفته این شرکت، ظرفیت پرسرعت به دلیل ابعاد فوق العاده کوچک این نیروگاه ها می تواند مشکل امنیت انرژی را به راحتی حل کند. فرانسه در حال حاضر بیشتر برق خود را به انرژی هسته ای متکی است و آلمان در تلاش برای بازگشت به این انرژی، دو نیروگاه هسته ای را دوباره فعال کرده است.

نیروگاه های هسته ای کوچک

رولزرویس می گوید برای این طرح با چندین کشور اروپایی قرارداد امضا کرده است، اما حقیقت این است که زمان زیادی طول می کشد تا همه این نیروگاه ها آنلاین شوند و نمی توانند اروپا را از بحران انرژی فعلی خارج کنند. . از سوی دیگر، مخالفان همچنان استدلال های قبلی خود را علیه انرژی هسته ای تکرار می کنند.

آنها می گویند که انرژی هسته ای همیشه دارای خطراتی است که اصلی ترین آنها دفع زباله های بسیار پرتوزا و دور نگه داشتن این فناوری از آسیب های ناشی از حوادثی مانند جنگ است.

این ترس ها به ویژه پس از بمباران بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا در Zaporizhzhya اوکراین، که نگرانی از یک فاجعه هسته ای احتمالی را افزایش داد، تشدید شد.

با این حال، دن گولد، سخنگوی رولز رویس گفت: “نیروگاه های هسته ای کوچک مشکلات نیروگاه های هسته ای را تجربه نمی کنند. قطعات این نیروگاه ها را می توان به راحتی در یک کارخانه تولید کرد و سپس با استفاده از گاری به محل مونتاژ حمل کرد. مانند مونتاژ قطعات لگو این ویژگی ساده و کوچک بودن می تواند خطرات احتمالی را تا حد زیادی کاهش دهد.

رولزرویس می گوید هزینه ساخت یک نیروگاه کوچک SMR بین 2.5 تا 3.2 میلیارد دلار خواهد بود و ساخت آن حدود 5 سال طول خواهد کشید. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این دو سال سریع‌تر از زمان ساخت یک نیروگاه هسته‌ای استاندارد بین سال‌های 2016 تا 2021 است.

همچنین هزینه ساخت یک نیروگاه هسته ای با ظرفیت 1100 مگاوات بین 6 تا 9 میلیارد دلار برآورد شده است. بر اساس این ارقام می توان نتیجه گرفت که ایده ساخت نیروگاه های هسته ای کوچک می تواند کارآمدتر از ساخت نیروگاه های هسته ای معمولی باشد. این ایده همچنین می تواند اروپا را بار دیگر با انرژی هسته ای آشتی دهد.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما