رسانه های دولتی اعلام کردند که روسیه به اتحادیه اروپا درباره عواقب تعلیق توافقنامه صدور روادید هشدار می دهد

کنترل پاسپورت هلندی برای رانندگان کامیون در 4 ژانویه 2021.
کنترل پاسپورت هلندی برای رانندگان کامیون در 4 ژانویه 2021 (Sem Van Der Wal/ANP/AFP/Getty Images/File)

پس از نشست غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا که امروز در پراگ برگزار شد، اختلافات درون اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد.

در حالی که وزرا به یک توافق سیاسی برای تعلیق کامل توافقنامه تسهیل روادید بین اتحادیه اروپا و روسیه دست یافته‌اند، اتحادیه اروپا همچنان در مورد اعمال ممنوعیت روادید مستقیم اختلاف نظر دارد.

پیتر شیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان روز چهارشنبه گفت که چندین کشور عضو، از جمله کشور او، «صدای خود را علیه ممنوعیت روادید عمومی اتحادیه اروپا بلند کرده اند».

در بیانیه ای که پس از این نشست منتشر شد، وزیر امور خارجه استونی، اورماس رینسالو، گفت که از پایان دادن به توافقنامه تسهیل روادید اتحادیه اروپا با روسیه حمایت می کند، اما “این به تنهایی کافی نخواهد بود” و افزود که استونی و سایر کشورهای همسایه که با روسیه و بلاروس مرز مشترک دارند، این کار را انجام خواهند داد. ممنوعیت ویزای ملی را در نظر بگیرید.

رنسلو گفت: «تا زمانی که به توافقی در مورد نحوه محدود کردن ورود اتباع روسی به اتحادیه اروپا دست یابیم، استونی و سایر کشورهایی که با روسیه و بلاروس هم مرز هستند، ممنوعیت ویزای ملی یا محدود کردن گذرگاه‌های مرزی برای شهروندان روسی دارای ویزای اتحادیه اروپا را در نظر خواهند گرفت». بیانیه منتشر شده در سایت وزارت خارجه

در این بیانیه آمده است: در این نشست غیررسمی، وزرای خارجه استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان بیانیه مشترکی درباره افزایش چشمگیر ورود اتباع روسیه به اتحادیه اروپا و منطقه شنگن و تهدید امنیتی این کشور صادر کردند. .

به گزارش شبکه تلویزیونی YLE فنلاند، پکا هااویستو، وزیر امور خارجه فنلاند به خبرنگاران گفت که اتحادیه اروپا امروز “در جهت درست” گام برداشت.

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این نشست گفت: «رویکرد مشترک مانع از خرید بالقوه روس‌ها برای یافتن شرایط بهتر ویزا می‌شود.»

ویزا قبلاً برای برخی از دسته‌بندی‌های شهروندان روسیه محدود شده بود. بورل گفت که این یک متن قانونی نیست، بلکه فقط یک توافق سیاسی است.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما