رشد نجومی تورم اجاره بها در یک ماه

بانک مرکزی در جدیدترین آمار و اطلاعات موجود از بازار مسکن، رکورد تورم ماهانه اجاره بها در مناطق شهری را اعلام کرد. آمارهای جدید بانک مرکزی از جمله داده‌های آماری تورم است که در سال‌های اخیر مسکوت مانده و به گفته این بانک به برخی مراجع ذی‌صلاح ارائه شده است، اما هم‌اکنون و همزمان با انتشار گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در مرداد ماه سال جاری را می‌توان نگاهی انداخت.

تورم ماهانه مسکن 2.5 درصد

به گزارش اعتماد، بانک مرکزی متوسط ​​قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران را ۴۲ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان اعلام کرد که نسبت به ماه قبل ۲.۵ درصد افزایش داشته است. تورم اجاره بها در تهران 4.6 درصد بود. این بالاترین سطح در شش ماه گذشته است. این در حالی است که تورم محاسبه شده در مناطق شهری بیش از این رقم و 4.7 درصد است. روند این نماگر نشان می دهد در حالی که تورم اجاره بها در این مقطع به بالاترین حد خود رسیده است، سهم اجاره بها از تورم نیز بالاترین میزان در چهار ماه گذشته بوده است.

مسکن جایگزین مواد غذایی

سهم اجاره بها از تورم در خرداد ۹.۴ درصد بوده است که مقایسه نشان می‌دهد کمترین نرخ تورم در خرداد متعلق به اجاره مسکن است. دولت در خردادماه امسال طرح موسوم به «جراحی اقتصادی» را آغاز کرد که نتیجه آن «حذف ارز با نرخ ترجیحی» و افزایش تورم محصولات غذایی بود، به طوری که نرخ تورم در یک ماه افزایش یافت. بیش از 12 درصد در همین حال، به نظر می رسد کاهش سهم اجاره بها از تورم با تورم قیمت مواد غذایی مرتبط باشد که در ماه ژوئن شاهد جهش بی سابقه ای بود.

در تیرماه امسال سهم اجاره بها از تورم ماهانه نزدیک به 35 درصد بوده است. اکنون با وجود تورم پایین 2.3 درصدی مردادماه، سهم تورم اجاره بها نزدیک به 70 درصد از رشد کل قیمت ها بوده است. یعنی در یک ماه سهم اجاره مسکن از تورم دو برابر شد. این بزرگترین کمک در این مرحله است.

افزایش 38 درصدی تورم مسکن نقطه به نقطه

همانطور که گفته شد، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که توسط بانک مرکزی منتشر شده، حاکی از آن است که در مرداد ماه، متوسط ​​قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در تهران بالغ بر 42 میلیون و 730 هزار تومان بوده است. . همچنین. این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 38 درصد بیشتر است.

آمارهای بانک مرکزی تأیید می کند که تورم مسکن در مرداد ماه نه تنها طبق وعده داده شده «توقف» کرد، بلکه ماهانه و در طول یک سال رشد کرد.

رکود در بازار مسکن

همچنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود 7.8 هزار مورد بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال 1400 به ترتیب 24 درصد کاهش و 42.3 درصد افزایش نشان می دهد. شهر تهران به گفته عمر، ساختمان نشان می دهد که واحدهای زیر پنج سال ساخت با 28.9 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. و پیام کاهش معاملات مسکن طی یک ماه آینده، بلاتکلیفی بازار به دلیل توقف تصمیمات است که در نهایت به رکود معاملات ختم شد.

افزایش قیمت در دوران رکود

با این حال، رکود در معاملات باعث نشد که فروشندگان از پیشنهادات خود عقب نشینی کنند. در بین مناطق 22 گانه شهر تهران، بیشترین قیمت هر مترمربع خانه در منطقه یک 80 میلیون و 540 هزار تومان و کمترین قیمت در منطقه 18 با 20 میلیون و 800 هزار تومان بوده که هر کدام با 24.8 درصد افزایش در منطقه 1 و 39.18 درصد کاهش یافته است.

توزیع تکراری تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت هر مترمربع ساخت و ساز برای مرداد ماه سال جاری حاکی از آن است که محدوده قیمتی واحدهای مسکونی بین 30 تا 35 میلیون تومان برای هر مترمربع ساخت و ساز با 11.6 برابر است. . درصد بیشترین سهم را از تعداد معاملات در تهران دارند. محدوده قیمت از 25 تا 30 و 35 تا 40 میلیون تومان با سهم 11.5 درصدی و سهم 10.3 درصدی در رتبه بعدی قرار دارد.

در مرداد ماه سال جاری، توزیع تکراری تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان داد که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان بیشترین سهم معاملات را به خود اختصاص داده اند. 13.8 درصد توزیع معاملات مسکن بر اساس مناطق شهری شهر تهران نیز حاکی از آن است که منطقه 5 با 15 درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات را در شهر تهران به خود اختصاص داده است.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما