رمزگشایی نامه های آزادی زندانیان ایالات متحده به عنوان بخشی از پازل احیای برجام

آینده– اخیرا و در تحولی چشمگیر، خبر آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران (و البته آزادی چهار زندانی ایرانی در خاک آمریکا) و همچنین آزادی مقادیر زیادی از منابع مالی توقیف شده ایران منتشر شد. که ظاهراً از طریق یکی از کشورهای منطقه به دست ایران رسیده است، گمانه زنی ها و تحلیل های مختلفی را درباره ابعاد مختلف این موضوع و پیام ویژه آن به مذاکرات هسته ای وین به راه انداخته است.

در این راستا، برخی ناظران و تحلیلگران معتقدند که این مجموعه اقدامات باید جدا از روند مذاکرات وین و فرمول احیای برجام در نظر گرفته شود و از سوی دیگر، تعدادی دیگر از تحلیلگران معتقدند که چنین اقداماتی باید مقدمه ای باشد. به اعلام نهایی توافق ایران و غرب (به ویژه با آمریکا) در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا. مشکلی که جلوه های ملموس آن پس از انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا نمایان خواهد شد. با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، حدس و گمان ها و تحلیل ها در این زمینه ماهیت متفاوتی دارند.

در همین راستا در گفتگو با رحمان قهرمان پور استاد علوم سیاسی و کارشناس سیاست خارجی و سیدجلال الساداتیان سفیر سابق ایران در انگلیس و تحلیلگر سیاست خارجی است.وی به بررسی ابعاد مختلف مشکل مذکور پرداخت.

مشروح گفتگو با رحمان قهرمان پور و سیدجلال الساداتیان را در ادامه بخوانید.

آزادی زندانیان آمریکایی و متعاقب آن آزادی برخی منابع مالی ایران، لزوماً با معادله احیای برجام مرتبط نیست، زیرا از موانع اصلی در این زمینه نبوده است.

رمزگشایی نامه های آزادی زندانیان ایالات متحده به عنوان بخشی از پازل احیای برجام«رحمان قهرمان پور» تحلیلگر و کارشناس حوزه سیاست خارجی در ابتدا در پاسخ به این سوال که آیا آزادی تعدادی از زندانیان آمریکایی در ایران و متعاقب آن آزادی برخی منابع مالی برای کشورمان در خارج از ایران که اخیرا اتفاق افتاده است؟ منطقی است، آیا مختص مذاکرات وین و روند احیای برنامه جامع اقدام مشترک است؟ وی گفت: خیر، به نظر من آزادی برخی از اسرای آمریکایی که اخیراً در کشورمان رخ داده، ربطی به معادله احیای برنامه جامع اقدام مشترک و مذاکرات وین ندارد. دلیل اصلی این موضوع این است که هر دو طرف توافق کردند که موضوع زندانیان باید در چارچوبی «بشردوستانه» بررسی شود. اگرچه این حرکت را می‌توان نشانه مثبتی دانست، اما همانطور که قبلاً گفتم، لزوماً رفع جدی موانع موجود بر سر راه احیای برجام نیست. در این راستا باید توجه داشت که موضوع زندانیان دو تابعیتی یکی از موانع و چالش های اصلی و اساسی بر سر راه احیای برجام نبود. اما می تواند بر فضای کلی مذاکرات تاثیر مثبت داشته باشد.»

این کارشناس سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که چه عاملی باعث گمانه زنی ها و بعضا تناقض ها درباره آزادی برخی منابع مالی ایران در ازای آزادی زندانیان آمریکایی شده است؟ وی گفت: آنچه آمریکایی‌ها نپذیرفتند این است که برای آزادی زندانیان خود در ایران پولی به خود نخواهند داد، این بدان معناست که آمریکا برای آزادی زندانیانی که اخیراً توسط ایران آزاد شده‌اند، هزینه‌ای پرداخت نکرده است، اما آزادی منابع است. نه ایراد دارد و نه منافاتی در این زمینه.» در این خصوص خبرگزاری رویترز نیز گزارشی ارائه کرده است، از سوی دیگر لازم به ذکر است که بخشی از این منابع مالی قبلاً به حسابی واریز شده بود، اما امکان پذیر نبود. اکنون قرار است این منابع به بانک مرکزی قطر منتقل شود و سپس امکان خروج ایران فراهم شود. آنها از آزادسازی منابع مالی ایران خودداری نکردند.

رحمان قهرمان پور در پاسخ به این سوال که چرا پیش از این و زمانی که مذاکرات برای احیای برجام همچنان ادامه داشت و در واقع از نقش تسهیل کننده آن در زمانی که مذاکرات در اوج بود، از این ابتکارات استفاده نشد؟ وی گفت: پیش از این ایران اقداماتی برای آزادی و مبادله زندانیان انجام داده بود، اما به دلیل اینکه پول واریز شده به کشورمان قابل بازپس گیری به ایران نبود، این موضوع نیز به تعویق افتاد. ایران در این زمینه گفت تا زمانی که منابع مالی به این کشور نرسد، روند آزادسازی صورت نخواهد گرفت. لذا اشاره می کنم که پیش از این در دوره آقای ظریف و عراقچی دو سه بار این موضوع مطرح شده بود اما با موانعی مواجه بود که اکنون با میانجیگری برخی کشورهای منطقه برطرف شده است. مخصوصا قطر. و اکنون شاهد آزادی بخشی از منابع مالی کشورمان در چارچوب تبادل اسرای آمریکایی هستیم.»

این کارشناس سیاست خارجی درباره سرنوشت معادله احیای برجام گفت: به نظر می‌رسد تا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا تحول خاصی رخ نخواهد داد، زیرا دموکرات‌ها برآورد کرده‌اند که اگر بخواهند در شرایط فعلی و تنها چند هفته قبل از رسیدن به آن توافق با ایران در انتخابات در کنگره میان دوره ای این احتمال وجود دارد که دست جمهوری خواهان تقویت شود و به ویژه ترامپیست ها موقعیت بهتر و گسترده تری برای حمله به دموکرات ها پیدا کنند. بنابراین بایدن دولت کاملاً با یک رکن در رابطه با معادله مذاکرات وین و روند احیای برنامه جامع اقدام مشترک حرکت می‌کند و به نظر می‌رسد تا قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره این اتفاق نخواهد افتاد.

قهرمان پور تصریح کرد: اما برای صحبت درباره سرنوشت نهایی معادله احیای برجام، فکر می کنم باید مراقب بود، زیرا به مرور زمان کار سخت تر می شود و باید در نظر داشت که بر اساس نظرسنجی های انجام شده در آمریکا مشخص شده است که جمهوری خواهان دست بالا را دارند و شکی نیست که در این انتخابات پیروز خواهند شد و جایگاه خود را در مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تثبیت می کنند، علاوه بر این معادله مذاکرات پیچیده‌تر وین، چالش‌های بزرگی را برای خود دولت بایدن ایجاد خواهد کرد. با این حال، همانطور که ایجاد می‌کند، باید دید که آیا جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره موفق می‌شوند و آیا می‌توانند با ایران به توافق برسند یا خیر. به طور کلی باید توجه داشت که به مرور زمان بر تعداد عوامل و متغیرهایی که می توانند به عنوان «مانع» در فرآیند مذاکره عمل کنند، افزایش می یابد.

تحولات اخیر در زمینه آزادی زندانیان آمریکایی و آزادی برخی منابع مالی ایران، مقدمه ای برای اعلام توافق ایران و غرب پس از انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا است.

رمزگشایی نامه های آزادی زندانیان ایالات متحده به عنوان بخشی از پازل احیای برجام«سیدجلال الساداتیان» سفیر سابق کشورمان در انگلیس و کارشناس حوزه سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که آیا آزادی برخی از زندانیان آمریکایی در کشورمان در روزهای اخیر و در پی آن آزادی مبالغ ممنوعه . منابع مالی ایران در خارج از کشور پیام و سیگنال روشنی را در رابطه با روند مذاکرات وین و معادله می دهد که آیا به توافقی در این زمینه منجر می شود یا خیر؟ وی گفت: در فراز و نشیب هایی که از اطلاعات و اخبار در قالب فرمول مذاکرات وین و روند احیای برجام در ماه های اخیر دریافت کردیم، گاهی اوقات با لحظاتی مواجه می شدیم که امید به گشایش روند مذاکرات و البته وجود داشت. ما همچنین شاهد دوره‌هایی بودیم که به نظر می‌رسید برجام به پایان رسیده است.در مرحله کنونی به نظر می‌رسد ایران و آمریکا توافق کرده‌اند که اعلام توافق را به بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا موکول کنند.

السادطیان افزود: دلیل اصلی این موضوع این است که دولت دموکراتیک آمریکا می داند یا ارزیابی آن این است که اگر اکنون توافق خود را با ایران اعلام کند به قیمت آن تمام می شود زیرا لابی اسرائیل و جریان های حامی جمهوری خواهان. در حوزه سیاست داخلی به هزینه آن کار خواهد کرد و این منجر به از دست دادن دموکرات ها و اکثریت شکننده ای که در کنگره دارند، خواهد شد.بنابراین دموکرات ها به دنبال این هستند که این اکثریت را حداقل تا آخر از دست ندهند. از دولت بایدن در قدرت، آنها می توانند موقعیت خود را در مجلس سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده حفظ کنند.

این کارشناس سیاست خارجی گفت: اما به نظر من برای اجرای فضای حسن نیت قبل از اعلام توافق جدید هسته ای، با آزادسازی بخشی از منابع مالی ایران موافقت کردند و در مقابل، ایران نیز تعدادی آزادسازی دارد. در این چارچوب شاهد بودیم که تعدادی از مخالفان روند تعامل ایران و آمریکا در قالب فرمولی برای احیای برجام و گاه نامه نگاری به این موضوع پاسخ دادند. رئیس‌جمهور آمریکا از او می‌خواهد انتقال منابع مالی برای جلوگیری از ایران را متوقف کند.

سفیر اسبق ایران در انگلیس گفت: اما مشخص است که این مسائل در مواضع آمریکایی ها چندان مؤثر نیست و ظاهراً تا به امروز مواضع تندروانه ای اتخاذ کرده اند، اما بر ضرورت رسیدن به یک توافق نیز واقف هستند. در این زمینه شاهدیم که اخیراً برخی از مقامات آمریکایی گفته اند کشورهای اروپایی باید به تلاش های میانجی گری خود برای دستیابی به توافق با ایران ادامه دهند. معادله مذاکره با ایران که (حداقل تا امروز) به آن نرسیدند.

این کارشناس سیاست خارجی کشورمان گفت: به ویژه تاکید کردند که با توافق با ایران، تهران بخش زیادی از نفت ذخیره شده خود را از طریق خط لوله گاز به ترکیه به کشورهای غربی ارسال خواهد کرد و تا حد زیادی نیز این کار را انجام خواهد داد. با ارسال خنثی کننده اثرات و پیامدهای منفی تحریم ها، انرژی اروپا و آمریکا علیه روسیه، تبدیل به یک منبع جایگزین قدرتمند برای تامین انرژی غرب می شود، موضوعی که با فرا رسیدن فصل های سرد و مشکلات اهمیت ویژه ای پیدا می کند. غرب در زمینه تامین انرژی و احتمال تورم بالا در این کشورها.

سید جلال الساداتیان در پایان گفت: با این حال بر اساس آنچه که منابع دیپلماتیک و دیگر منابع گفته اند، معتقدم ایران و آمریکا توافق کرده اند که اعلام توافق را به بعد از انتخابات میان دوره ای آمریکا موکول کنند. اما در چارچوب حسن نیت نسبت به یکدیگر زندانیان را آزاد کردند و بخشی از منابع مالی که در کشور ما ممنوع است را آزاد کردند.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما