رمز و راز زندگی جهنمی: آیا میلیون ها سال پیش امکان زندگی در زهره وجود داشت؟

[ad_1]

یک مطالعه جدید نشان می دهد که زهره همیشه یک سیاره بسیار گرم و متخاصم برای حضور اقیانوس ها بوده است. این سیاره ممکن است به دلیل ویژگی هایش هدف جذابی برای شکارچیان بیگانه نبوده باشد.

در سال های اخیر، محققان به زهره به عنوان یک زیستگاه بالقوه نگاه کرده اند. به عنوان مثال، مطالعات مدل سازی نشان داده است که زهره در حال حاضر دارای اقیانوس های بزرگ و آب و هوای معتدل است که ممکن است میلیاردها سال طول بکشد.

البته زهره امروزه به جهنم معروف است. سطح آن به اندازه استخوان خشک و به اندازه ای گرم است که سرب را به راحتی ذوب می کند. اما برخی از دانشمندان استدلال کرده اند که زندگی زهره، اگر زمانی وجود داشته باشد، هنوز هم می تواند تأثیر داشته باشد. به عنوان مثال، این اثر را می توان در ابرهای شناور در ارتفاع 30 متری (50 کیلومتری) بالای سطح زهره، جایی که دما و فشار مشابه آنچه در سطح دریا تجربه می کنیم، تشخیص داد.

با این حال، مطالعه جدید آب سردی بر همه امیدها است.

مدلی دوگانه از گذشته زهره

مانند تمام سیارات تازه متولد شده، زهره جوان بسیار گرم بود – دمای سطح سیاره برای اقیانوس های حاوی آب مایع گرم بود. در نتیجه، آب موجود تقریباً تبخیر شده و وضعیت سونای سیاره ای ایجاد شده است.

کار مدل‌سازی سازگار با حیات قبلی نشان داد که سیارات به اندازه کافی سرد می‌شوند تا آب سطحی مایع را در خود نگه دارند. این به دلیل ابرها بود که نور خورشید زیادی را به فضا منعکس می کردند. بنابراین آفتاب جوان و کم نور نیز عامل موثری است. در روزهای اولیه منظومه شمسی، خورشید در حال حاضر تنها 70٪ روشن تر بود.

در مطالعه جدیدی که به صورت آنلاین در 13 اکتبر در مجله Nature منتشر شد، دانشمندان به رهبری محقق فوق دکتری مارتین توربت در رصدخانه نجوم ژنو در سوئیس، آب و هوای زهره باستانی را با استفاده از یک مدل جدید شبیه سازی کردند. و به نتایج بسیار متفاوتی رسیدند.

توربت و تیمش دریافتند که شرایط روی زهره جوان باعث می‌شود ابرها به سیاره‌ای تاریک‌تر حرکت کنند که تأثیر منفی و مخربی بر زندگی آنها داشت. (سمت تاریک سیاره نیمکره ای است که از خورشید دورتر از نیمکره دیگر است.)

این ابرها نه تنها نور خورشید را منعکس می کنند، بلکه زهره را از طریق اثر گلخانه ای گرم می کنند و گرمای زیادی را به دام می اندازند. بنابراین زهره هرگز آنقدر سرد نشد که باران ببارد و رودخانه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها شکل گرفتند.

جیمز کستینگ و چستر هرمان، ستاره شناسان دانشگاه ایالتی پن و مرکز تحقیقاتی AIIMS ناسا، در مقاله ای در همان شماره مجله نیچر نوشتند: «اگر حق با نویسندگان باشد، زهره همیشه به تمام معنا جهنم بود.

مطالعه عمیق سطح زهره می تواند تا حدودی آب و هوای قبلی آن را روشن کند. برای مثال کستینگ و هرمان به مناطق بسیار انحرافی سیاره به نام “تسارای” اشاره می کنند که تصور می شود شبیه به سنگ های تکه تکه شده روی سطح زمین هستند.

کاستینگ و هرمان نوشتند: «در سیاره ما، چنین سنگ‌هایی با فرآیندهای دگرگونی (که در آن کانی‌ها بدون ذوب تغییر شکل می‌دهند) تشکیل می‌شوند. این فرآیند در حضور آب مایع انجام می شود. اگر تراس‌ها در عوض بازالت بودند، مانند سنگ‌های معمولی بستر دریا، برای شکل‌گیری به آب مایع زیادی نیاز نداشتند، و بنابراین به شدت از فرضیه توربت و همکاران پشتیبانی می‌کردند.

ماموریت جدید ناسا “Veritas” به معنای انتشار زهره، علوم رادیویی، InSAR، توپوگرافی و طیف‌سنجی است و در سال 2028 پرتاب خواهد شد. کستینگ و هرمان بر این باورند که فرود روی سطح زهره ممکن است به فرود نیاز داشته باشد تا اطلاعات دقیق تری در اختیار دانشمندان قرار دهد.

[ad_2]

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما