رمز و راز Omicron چرا کرونا همچنان به شکست واکسن ها و درمان ها ادامه می دهد؟

نتایج تحقیقات محققان دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهد که جدیدترین زیرسویه Omicron کووید-۱۹ در فرار از واکسن‌ها و درمان‌های آنتی‌بادی ماهرتر است.

به گزارش فرارو به نقل از یورونیوز، محققان دانشگاه کلمبیا اعلام کردند که زیر سویه های جدید Omicron، BA.2.12.1، BA.4 و BA.5، تا کنون عفونی ترین گونه های ویروس کرونا در ایالات متحده هستند. به گفته تیم تحقیقاتی دانشگاه کلمبیا، این سه زیرگونه جدید به سرعت در حال گسترش در سراسر جهان هستند.

تخمین زده می شود که سویه های BA.4 و BA.5 در حال حاضر مسئول بیش از 50 درصد موارد جدید COVID-19 در آمریکا هستند.

با توجه به چندین جهش جدید در پروتئین های سنبله، محققان بر این باورند که زیر سویه های جدید omicron مسری تر از سویه های قبلی هستند.

تیم تحقیقاتی توسط دیوید دی هو، مدیر مرکز تحقیقات ایدز Aaron Diamond and Clyde 56، و هلن وو از کالج پزشکان و جراحان Vaughan دانشگاه کلمبیا، رهبری می شد.

دکتر دکتر می‌گوید: «ویروس همانطور که انتظار می‌رود به تکامل خود ادامه می‌دهد و جای تعجب نیست که این گونه‌های فرعی جدید و قابل انتقال بیشتر در سراسر جهان شیوع پیدا کنند.» درک اینکه چگونه واکسن‌ها و درمان‌های آنتی‌بادی موجود در حال حاضر نسبت به ایستگاه‌های فرعی جدید مقاوم هستند، برای توسعه استراتژی‌هایی برای جلوگیری از بیماری‌های شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر به غیر از انتقال، حیاتی است.

دکتر هو و تیمش دو گروه از افراد واکسینه شده را انتخاب کردند تا ببینند چگونه آنتی‌بادی‌هایی که جمع‌آوری کردند، زیرسویه‌های جدید Omicron را خنثی کردند. آنها افرادی را که حداقل 3 دوز از واکسن mRNA کووید دریافت کرده بودند را در یک گروه قرار دادند و برای گروه دوم، از افرادی استفاده کردند که قبل از شیوع سویه جدید Omicron، 2 دوز از واکسن دریافت کرده بودند.

محققان افرادی را که دوز تقویت کننده دریافت نکرده بودند را شامل نشدند زیرا تحقیقات قبلی نشان داده است که دریافت دو دوز از واکسن به تنهایی محافظت کمی در برابر انواع قبلی omicron ایجاد می کند.

بر اساس آزمایشات، در حالی که سویه BA.2.12.1 در بین افراد واکسینه شده و تقویت کننده کمی مقاومت بیشتری نسبت به سویه BA.2 دارد، سویه های BA.4 و BA.5 حداقل چهار برابر مقاوم تر هستند. محققان همچنین 19 درمان آنتی بادی مونوکلونال را آزمایش کردند که تنها یکی از آنها در برابر هر دو سویه BA.2.12.1 و BA.4/5 بسیار موثر بود.

دکتر می‌گوید تحقیقات نشان می‌دهد که این زیرسویه‌ها بسیار قابل انتقال هستند و می‌توانند افرادی که واکسینه شده‌اند را آلوده کنند و واکسن‌های mRNA موجود را تقویت کنند.

با این حال، تیم تحقیقاتی تاکید می‌کند که اگرچه این گونه‌های جدید ویروس کرونا ممکن است افراد بیشتری را مبتلا کنند، اما واکسیناسیون همچنان بهترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های جدی و علائم شدید است.

دکتر هو می‌گوید: «تلاش‌ها در ایالات متحده برای ایجاد واکسن‌های تقویت‌کننده جدید با هدف قرار دادن سویه‌های BA.4 و BA.5 ممکن است محافظت در برابر عفونت و بیماری‌های شدید را بهبود بخشد». با این حال، در شرایط فعلی، ممکن است نیاز به تحقیق در مورد توسعه واکسن‌ها و روش‌های درمانی جدید برای پیش‌بینی ادامه تکامل SARS-CoV-2 باشد.»

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما