رهبر اپوزیسیون سریلانکا نامزدی خود را کنار گذاشته و از رقیب خود در رقابت های ریاست جمهوری حمایت می کند

صادر شده در:

ساجیت پرماداسا، رهبر اپوزیسیون سریلانکا، روز سه‌شنبه اعلام کرد که از رقابت برای تصدی عنوان رئیس دولت بحران‌زده این کشور کناره‌گیری کرده و قول حمایت از نامزد رقیب برای تصدی پست ریاست جمهوری، رانیل ویکرمسینگه، را داده است.

در حالی که قانونگذاران در پارلمان برای نهایی کردن نامزدهای این پست پیش از رای گیری روز چهارشنبه گرد هم آمدند، دانشجویان و سایر گروه ها تظاهرات گسترده ای را علیه پیشنهاد ویکرمسینگه برای ریاست جمهوری برنامه ریزی کردند. معترضان ویکرمسینگه را متحد رئیس جمهور مخلوع گوتابایا راجاپاکسا می دانند.

پرماداسا در توییتر خود نوشت: برای منافع بیشتر کشورم که دوستش دارم و افرادی که دوستشان دارم، نامزدی خود را برای ریاست جمهوری پس می گیرم.


او گفت که حزب اصلی اپوزیسیون او، ساماگی گانا بالوویجایا، و “ائتلاف و شرکای اپوزیسیون ما سخت کار خواهند کرد تا” دالاس آلاهابروما برنده شود.

روزنامه‌نگار سابق آلهاپروما، قانون‌گذار حزب حاکم که مدت‌ها در سایه خانواده قدرتمند راجاپاکسا که دهه‌ها بر سیاست در کشور تسلط داشتند، خدمت کرده است، برای معترضان قابل قبول‌تر از ویکرمسینگه است.

Wickremesinghe، شش بار نخست وزیر، هفته گذشته پس از قیام مردمی علیه افزایش قیمت ها و کمبود مواد غذایی و سوخت که راجاپاکسا را ​​مجبور به فرار به سنگاپور و استعفا کرد، ریاست موقت سریلانکا را بر عهده گرفت.

یکی دیگر از نامزدهای ریاست جمهوری، آنورا کومارا دیسانایاکا، رهبر حزب جناح چپ جاناتا ویموکتی پرامونا است.

رئیس جمهور بعدی دوره راجاپاکسا را ​​که قرار بود در سال 2024 به پایان برسد، تکمیل خواهد کرد.

سریلانکا که با همه‌گیری کووید-19 و کاهش مالیات توسط دولت راجاپاکسا مبارزه می‌کند، در بحبوحه‌ترین بحران اقتصادی از زمان استقلال خود از بریتانیا در سال 1948 قرار دارد.

تورم بیش از 50 درصدی و کمبود غذا، سوخت و دارو هزاران نفر را در ماه‌ها اعتراضات به خیابان‌ها آورده است که با برکناری راجاپاکسا به اوج خود رسید و کشور را مجبور کرد از خارج از کشور کمک بخواهد.


فرستاده دهلی نو در کلمبو به ایندین اکسپرس گفت که هند پس از حمایت از این کشور با 3.8 میلیارد دلار در سال جاری، آماده سرمایه گذاری بیشتری در سریلانکا است.

گوپال باگلی، کمیساریای عالی هند در سریلانکا، گفت: «ایده این است که به درخواست های سریلانکا پاسخ دهیم تا بتواند با بحران ارز خارجی روبرو شود.

ما می خواهیم به سرمایه گذاری بیشتر در سریلانکا ادامه دهیم، زیرا این به ایجاد ظرفیت واکنش میان مدت و بلندمدت در اقتصاد سریلانکا کمک می کند.”

سریلانکا همچنین از چهارمین وام دهنده بزرگ خود یعنی چین درخواست کمک کرده است.

(رویترز)

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما