روز جهانی بهداشت روان 2022: چرا به خودکشی، علائم هشدار دهنده و پیشگیری فکر می کنید؟

نوشته شده توسط دکتر مانیش جین

اقدام عمدی به خودکشی به عنوان خودکشی شناخته می شود. داشتن افکار پایان دادن به زندگی یا احساس اینکه مردم بدون آنها وضعیت بهتری دارند، افکار خودکشی را تشکیل می دهد. افرادی هستند که به راه هایی برای خودکشی فکر می کنند یا برنامه های مشخصی برای خودکشی می کشند. در اینجا عوامل متعددی دخیل هستند. از مشکلات سلامت روانی، مشکلات سوء مصرف مواد و از دست دادن عزیزان گرفته تا مشکلات مالی شدید، افکار خودکشی به دلایل متعددی می تواند باعث ایجاد افکار خودکشی در فرد شود. پیش از روز جهانی بهداشت روان – که مصادف با 10 اکتبر است – به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا مردم افکار خودکشی دارند و چگونه با آنها برخورد کنند.

چرا مردم افکار خودکشی دارند؟

مشکلات روحی و جسمی، فجایع شخصی مانند از دست دادن یکی از عزیزان، بحران مالی شدید، پایان یک رابطه عاشقانه و بیماری های جدی از جمله دلایلی است که افراد به خودکشی فکر می کنند. این افراد اغلب احساس غرق شدن می‌کنند و فکر می‌کنند هیچ راهی برای کنترل این وضعیت وجود ندارد. احساس غم و اندوه، طرد شدن، و زخم، مانند تجاوز جنسی، می تواند باعث ایجاد افکار خودکشی در افراد شود.

افکار خودکشی: علائم و نشانه ها

فردی که افکار خودکشی دارد ممکن است علائم یا علائم زیر را نشان دهد:

صحبت از مرگ و میل به خودکشی
• افزایش مصرف الکل و مواد مخدر
• خود را منزوی کنند و از خانواده و دوستان دوری کنند
• افزایش اضطراب، بیقراری و بی احتیاطی
نوسانات خلقی شدید
• پرخاشگری و انتقام جویی
• از احساس ناامیدی و احساس بی معنی بودن زندگی رنج می برد
مشکل در خوابیدن
• تغییرات عجیب در سبک زندگی روزمره
• صحبت در مورد سربار بودن برای دیگران
• مبتلا به افسردگی، حملات پانیک یا تمرکز ضعیف

اما به یاد داشته باشید که تعداد زیادی از افراد مبتلا به خودکشی افکار خود را برای خود نگه می دارند. بنابراین آنها هیچ نشانه روشنی نشان ندادند که چیزی اشتباه است.

عوامل خطر: آنچه ممکن است منجر به افکار خودکشی شود

برخی از تجربیات و موقعیت های زندگی وجود دارد که ممکن است احتمال افکار خودکشی را افزایش دهد:

• از دست دادن دوستان، پول و عزیزان
• سابقه خانوادگی خودکشی، سوء مصرف مواد، ناراحتی روانی، و خشونت، از جمله سوء استفاده روانی و جنسی
• در مدرسه یا محل کار مورد آزار قرار گرفتن
• تنهایی
• مسائل مربوط به سوء مصرف مواد
• متعلق به جامعه LGBTQIA+ و تجربه خصومت در خانه یا مدرسه/محل کار
• شرایط سلامت روانی مانند افسردگی شدید، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اختلال خوردن و اختلال استرس پس از سانحه می تواند منجر به این شود.

چگونه از افکار خودکشی جلوگیری کنیم

افکار خودکشی می تواند در درجه متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است گاهی آرزو کنند که بمیرند اما قصد خودکشی نداشته باشند. با این حال، حتی افکار منفی خودکشی می تواند خطرناک باشد.

در اینجا چند راه برای مقابله با افکار خودکشی آورده شده است:

1. اولین گام این است که علائم هشدار دهنده را بشناسید – به عنوان مثال احساس ناامیدی، احساس به دام افتادن یا احساس باری برای دیگران. این ممکن است نشان دهد که زمان کمک گرفتن فرا رسیده است.

2. یک موقعیت یا مکان بالقوه خطرناک می تواند محرک قوی برای افکار خودکشی باشد. وقتی می گویید منتظر قطار مترو هستید و در بالکن یک ساختمان بلند ایستاده اید، ممکن است احساس بی احتیاطی بر شما غلبه کند. خود را از چنین موقعیت های خطرناکی دور کنید.

3. نفس های آهسته و عمیق بکشید. این کار ضربان قلب شما را کاهش می دهد و در عین حال توجه شما را از افکار مضر منحرف می کند. همچنین عضلات خود را شل کنید.

4. همیشه به خود بگویید که اوضاع بهتر خواهد شد. مردم بر افکار تاریک غلبه می کنند و به زندگی شادی ادامه می دهند. اگر آنها می توانند، شما هم می توانید.

5. اطراف خود را با عزیزانی محاصره کنید که به شما کمک می کنند بر احساسی که برای هرکسی سنگینی می کنید غلبه کنید.

6. از همه مهمتر، به دنبال کمک حرفه ای باشید. با راهنمایی مناسب یک درمانگر، شما قادر خواهید بود محرک های بالقوه را شناسایی کرده و گزینه های درمانی مناسب را کشف کنید.

(سلب مسئولیت: دکتر مانیش جین مشاور ارشد – روانپزشکی، بیمارستان فوق تخصصی BLK Max است. نظرات موجود در مقاله متعلق به نویسنده است. زی نیوز این موضوع را تایید نمی کند.)

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما