روز جهانی دریانوردی فناوری کشتیرانی “سبزتر” را به نمایش می گذارد

موضوع امسال – “فناوری های جدید کشتیرانی سبزتر” – نوآوری و راه حل هایی را ترویج می کند که از گذار این بخش حمایت می کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام امروز خود گفت که کشتیرانی بیش از 80 درصد تجارت جهانی را تشکیل می دهد.

در همین حال، جنگ در اوکراین – و ابتکار غلات دریای سیاه – نقش حیاتی کشتیرانی در تغذیه جهان را برجسته کرده است.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

او گفت: «در حالی که کشتیرانی همچنان بشریت را به هم متصل می کند، باید نقش اساسی در دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) و ساختن آینده ای عادلانه و مرفه برای مردم و سیاره زمین ایفا کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که بخش دریایی “باید سفر خود را به سمت کربن زدایی سرعت بخشد”. او هشدار داد که انتظار می رود انتشار گازهای گلخانه ای به صورت تصاعدی افزایش یابد، مگر اینکه اقدام جهانی هماهنگ انجام شود.

او گفت: «دولت‌ها و شرکت‌های خصوصی باید با یکدیگر همکاری کنند تا از فناوری‌های نوآورانه مانند دیجیتالی‌سازی و اتوماسیون استفاده کنند و یک انتقال عادلانه را که شامل کشورهای در حال توسعه می‌شود و انرژی‌های تجدیدپذیر و سوخت‌های جایگزین را ترویج می‌کند، ارتقا دهند.»

کشتی‌های مستقر در این دهه تعیین خواهند کرد که آیا بخش کشتیرانی تا سال 2050 به آلایندگی خالص صفر خواهد رسید یا خیر. کشتی‌های هوشمندتر، سبزتر و سبزتر باید تا سال 2030 به گزینه پیش‌فرض و تجاری در دسترس برای همه تبدیل شوند.

مراقبت از ملوانان

جشن های روز جهانی دریانوردی بستری را برای نمایش نوآوری های دریایی جامع، تحقیق و توسعه، و نمایش و انتشار فناوری های جدید فراهم می کند.

کیتاک لیم، دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) گفت که موضوع امسال گفتگوی وسیع تری را در مورد اینکه کشتیرانی به کدام سمت می رود و اینکه چگونه دیجیتالی شدن و اتوماسیون می تواند از این بخش حمایت کند، باز می کند.

وی تاکید کرد: راهکارهای فناوری برای حمل و نقل پاک تر، ایمن تر و پایدارتر نیز باید به نفع مردم باشد. در این راستا، باید به تأثیر آن بر ملوانان و سایر پرسنل نیروی دریایی، از جمله نیاز به آموزش توجه شود.

این موضوع همچنین مستلزم حمایت از کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای در حال توسعه جزیره کوچک (SIDS) و کشورهای کمتر توسعه یافته (LDC) است.

نجات جان در دریا

در تحولات مرتبط، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) از این روز برای تاکید بر اهمیت هواشناسی دریایی برای اطمینان از ایمنی در دریا استفاده می کند.

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) نشریه و ویدئوی جدیدی منتشر کرده است که نشان می دهد چگونه با شرکای خود از جمله خدمات ملی هواشناسی و سازمان بین المللی دریانوردی برای ارائه پیش بینی ها و هشدارهای اولیه برای نجات جان انسان ها کار می کند.

به گفته آژانس سازمان ملل متحد، تأثیرات فزاینده تغییرات آب و هوایی و آب و هوای شدیدتر، خدمات هواشناسی دریایی را بیش از هر زمان دیگری مهم می کند.

این موضوع بار دیگر با توالی اخیر طوفان های استوایی در اقیانوس اطلس و شمال غربی اقیانوس آرام، که منجر به شرایط خطرناک کشتی ها شده است، تاکید شده است.

WMO به کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان در دریا، معروف به کنوانسیون SOLAS، با پخش اطلاعات ایمنی هواشناسی دریایی به عنوان بخشی از سیستم جهانی خطر و ایمنی دریایی IMO (GMDSS) پایبند است.

کنوانسیون SOLAS به طور کلی به عنوان مهمترین معاهده بین المللی در رابطه با ایمنی کشتی های تجاری در نظر گرفته می شود.

اولین بار در سال 1914 در واکنش به فاجعه تایتانیک به تصویب رسید.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما