روز جهانی معلم نیاز به تغییر آموزش را برجسته می کند

این بیانیه در پیام مشترک آنها برای بزرگداشت روز جهانی معلم که هر ساله در 5 اکتبر جشن گرفته می شود، آمده است.

جامعه بین المللی متعهد به تغییر آموزش – فرآیندی است که معلمان باید آن را رهبری کنند.

شریک حیاتی

این اعتقاد راسخی است که توسط آدری آزولای، مدیر کل آژانس آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو بیان شده است. گیلبرت اف. هانگبو، مدیر کل سازمان بین المللی کار؛ کاترین راسل، مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، و دیوید ادواردز، دبیر کل آموزش بین المللی.

آنها گفتند: “امروز، در روز جهانی معلم، ما نقش حیاتی معلمان را در تبدیل پتانسیل های بالقوه یادگیرندگان با اطمینان از داشتن ابزارهای مورد نیاز برای مسئولیت خود، دیگران و کره زمین جشن می گیریم.”

ما از دولت‌ها می‌خواهیم که اطمینان حاصل کنند که مربیان به‌عنوان تولیدکنندگان دانش، متخصصان متعهد و شریک در سیاست مورد اعتماد و شناخته شده هستند.»

ایمان را حفظ کن

در این بیانیه آمده است که همه گیری COVID-19 نشان داده است که معلمان محرک اصلی سیستم های آموزشی جهانی هستند.

بدون آن، ارائه آموزش جامع، عادلانه و با کیفیت برای هر فراگیر غیرممکن است. مربیان همچنین برای بهبودی از بیماری همه گیر و آماده سازی دانش آموزان برای آینده ضروری هستند.

شرکا هشدار دادند که “تا زمانی که شرایط را برای معلمان تغییر ندهیم، وعده چنین آموزشی برای کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند، گریزان خواهد ماند.”

آنها خاطرنشان کردند که اجلاس تحول آموزش و پرورش که ماه گذشته در مقر سازمان ملل برگزار شد، مجدداً تأکید کرد که تحول مستلزم تعداد مناسب معلمان توانمند، با انگیزه و واجد شرایط در مکان مناسب با مهارت های مناسب است.

دانش‌آموزان در برنامه یادگیری تسریع‌شده در مرکز آموزشی Kashojwa، اوگاندا شرکت می‌کنند.

دانش‌آموزان در برنامه یادگیری تسریع‌شده در مرکز آموزشی Kashojwa، اوگاندا شرکت می‌کنند.

ناامید، نشتی

با این حال، در بسیاری از نقاط جهان، کلاس های درس بسیار شلوغ است، آنها می گویند، معلمان بسیار کم هستند، و علاوه بر این، آنها بیش از حد کار، ناامید و حمایت نمی شوند.

در نتیجه تعداد بی سابقه ای این حرفه را ترک می کنند. همچنین تعداد افرادی که برای معلم شدن درس می خوانند کاهش چشمگیری داشته است.

آنها با اشاره به تلاش های جهانی برای تضمین کیفیت آموزش برای همه تا سال 2030 هشدار دادند که «اگر به این مسائل رسیدگی نشود، از دست دادن هیئت علمی حرفه ای می تواند ضربه مهلکی به دستیابی به هدف توسعه پایدار 4 وارد کند».

علاوه بر این، از دست دادن معلمان به طور نامتناسبی بر دانش‌آموزان مناطق دورافتاده یا فقیر، زنان و دختران و جمعیت‌های آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین تأثیر می‌گذارد.

کمبود جهانی

شرکا به تخمین های اخیر اشاره کردند که نشان می دهد اگر جهان تا پایان دهه به آموزش پایه جهانی دست یابد، به 24.4 میلیون معلم دیگر مدارس ابتدایی در سراسر جهان به همراه حدود 44.4 میلیون معلم دبیرستانی نیاز است.

کشورهای جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا به 24 میلیون معلم اضافی نیاز دارند که تقریباً نیمی از تعداد معلمان جدید مورد نیاز در کشورهای در حال توسعه است.

این مناطق دارای شلوغ ترین کلاس های درس در جهان، پرکارترین معلمان و سیستم های آموزشی هستند که کم کار هستند. 90 درصد از دبیرستان های آنها با کمبود شدید تدریس مواجه هستند.

شرکا گفتند: “بنابراین، آوردن معلمان واجد شرایط، حمایت شده و با انگیزه به کلاس درس – و نگه داشتن آنها در آنجا – مهمترین کاری است که می توانیم برای بهبود یادگیری و رفاه دانش آموزان و جوامع انجام دهیم.”

کار ارزشمندی که معلمان انجام می‌دهند باید به شرایط کاری و پرداخت بهتر تبدیل شود.»

تجلیل از مبتکران آموزش و پرورش

در این راستا، سه برنامه نوآورانه از بنین، هائیتی و لبنان به دلیل تلاش هایشان در ارتقای نقش معلمان و تحول آموزش در جوامع خود و فراتر از آن شناخته شده است.

این پروژه ها برنده جایزه 2022 یونسکو-حمدان برای توسعه معلم شده اند که در مراسمی در روز چهارشنبه در پاریس ارائه می شود.

این بنیاد توسط بنیاد Graines de Paix، PH4 Global و دانشگاه آمریکایی بیروت مدیریت می‌شود که 300000 دلار کمک مالی برای کمک به پیشبرد طرح‌های خود به اشتراک خواهند گذاشت.

ترویج صلح و جلوگیری از خشونت

Graines de Paix برنامه ای را در بنین ترتیب می دهد به نام در آرامش یاد بگیرید، بدون خشونت آموزش دهید (آموزش در صلح، آموزش بدون خشونت) که راه حل های آموزشی را با تمرکز بر چگونگی جلوگیری از همه اشکال خشونت و جلوگیری از افراط گرایی ارائه می دهد.

این پروژه همچنین رفاه و فرهنگ صلح، امنیت، برابری و شمول را ترویج می کند. بیش از 4500 معلم آموزش دیده اند و به بیش از 250000 کودک رسیده اند.

از طریق آموزش معلمان برای تغییر هائیتی برنامه، P4H Global با آموزش معلمان، مدیران، والدین و اعضای جامعه تلاش می کند تا کیفیت آموزش را در کشور کارائیب بهبود بخشد.

استراتژی های موفقیت

هدف این است که روش‌های معلمان را به استراتژی‌های مؤثر دانش‌آموز محور تبدیل کنیم که تفکر انتقادی، همکاری و خلاقیت را پرورش می‌دهد. این با اقداماتی که شامل بازخورد شخصی از طریق رسانه های اجتماعی و برنامه های پیام رسانی است، تقویت می شود.

بیش از 8000 معلم و 350000 دانش آموز در سراسر هائیتی از این برنامه بهره مند شده اند.

تحت پروژه اصلاح آموزش در مدرسه TAMAM، محققان دانشگاهی و متخصصان آموزشی در لبنان با یکدیگر همکاری می کنند تا استراتژی هایی مبتنی بر زمینه های اجتماعی و فرهنگی منطقه عربی ایجاد کنند.

این طرح 70 مدرسه در 10 کشور منطقه را پوشش می دهد و 1000 شریک آموزشی از آن بهره مند شده اند و 100 پروژه بهبود در 15 سال گذشته راه اندازی شده است.

در مورد جایزه

جایزه یونسکو حمدان برای توسعه معلم در سال 2008 برای حمایت از بهبود کیفیت آموزش و یادگیری در راستای اهداف توسعه پایدار تأسیس شد.

این جایزه که هر دو سال یک بار اعطا می شود، توسط بنیاد حمدان بن راشد آل مکتوم برای عملکرد برجسته علمی حمایت می شود.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما