روسیه به ربط دادن پرونده گرینر به سرنوشت “تاجر مرگ” اشاره کرد.

واشنگتن – او یک ستاره بسکتبال حرفه ای آمریکایی است که متهم به حمل روغن شاهدانه در چمدانش است.

او یک دلال اسلحه بدنام روسی است که به «دلال مرگ» معروف است و به دلیل توطئه برای فروش اسلحه به افرادی که به گفته او قصد کشتن آمریکایی ها را داشتند، محکومیت 25 ساله زندان فدرال را سپری می کند.

و به نظر می رسد کرملین علاقه مند به گره زدن سرنوشت آنها، در یک معامله احتمالی با دولت بایدن است که هر دوی آنها را آزاد کند.

تضاد فاحش بین پرونده‌های بریتنی گرینر و ویکتور بوت، دشواری شدیدی را که بایدن، رئیس‌جمهور بایدن برای تبادل زندانی برای آزاد کردن خانم گرینر، بازیکن WNBA از بازداشت مسکو، با آن روبرو می‌شد، نشان می‌دهد. دولت بایدن که تمایلی به ایجاد انگیزه برای دستگیری یا ربودن آمریکایی ها در خارج از کشور ندارد، برای توجیه آزادی شخصیت بدخواهانه ای مانند آقای بوت به سختی تحت فشار قرار خواهد گرفت.

در همین حال، آقای بایدن برای آزادی خانم گرنیر، که در ماه فوریه در فرودگاهی در منطقه مسکو دستگیر شد و وزارت امور خارجه در ماه مه او را به عنوان “به ناعادلانه بازداشت” معرفی کرد، تحت فشار است. این نشان دهنده نگرانی است که کرملین نفوذ خود را در بن بست تنش آمیز بین ایالات متحده و روسیه بر سر اوکراین می بیند. هفته گذشته، ده‌ها گروه به نمایندگی از رنگین‌پوستان، زنان و دگرباشان جنسی آمریکایی نامه‌ای ارسال کردند و از بایدن خواستند تا “برای بازگرداندن بریتنی فورا و ایمن به خانه خود به آمریکا توافق کند.”

دادگاه خانم گرنیر روز جمعه آغاز شد و به پنج شنبه آینده موکول شد.

آقای بوت، 55 ساله، افسر سابق ارتش شوروی که قبل از گرفتار شدن در نیش فدرال در تجارت جهانی تسلیحات ثروت زیادی به دست آورد، می تواند بهای هر معامله ای باشد. مقامات روسی سال هاست که پرونده آقای بوت را تحت فشار قرار داده اند و در هفته های اخیر رسانه های روسی پرونده او را مستقیماً به خانم گرینر مرتبط کرده اند. برخی از جمله سرویس خبری دولتی TASS حتی ادعا کرده اند که مذاکرات با واشنگتن در مورد تبادل احتمالی در حال حاضر در جریان است، چیزی که مقامات آمریکایی تایید نمی کنند.

استیو زیسو، وکیل آقای بات که در نیویورک مستقر است، در مصاحبه ای گفت که مقامات روسی برای آزادی آقای بات که در سال 2011 به دلیل پیشنهاد فروش تسلیحات از جمله موشک های ضدهوایی به ماموران فدرال محکوم شده بود، فشار می آورند. به عنوان اعضای نیروهای مسلح انقلابی برای کلمبیا یا فارک. آقای زیسو گفت که در ماه ژوئن در واشنگتن با آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده ملاقات کرد و آقای آنتونوف به او گفت که آزادی آقای بوت اولویت اصلی دولت روسیه است.

آقای زیسو گفت: “به طرف ایالات متحده به وضوح گفته شده است که اگر انتظار تبادل زندانیان بیشتری را داشته باشند، باید با ویکتور بوت به طور واقعی برخورد کنند.” “احساس من این است که هیچ آمریکایی به خانه نمی رود مگر اینکه ویکتور بوت با آنها به خانه فرستاده شود.”

مقامات ایالات متحده از اثبات این ایده خودداری کرده اند و هیچ توافق احتمالی برای آزادی خانم گرینر را مورد بحث قرار نخواهند داد. در عمل، وزارت امور خارجه سؤالات مربوط به تبادل زندانیان در سراسر جهان را رد می کند و هشدار می دهد که این یک سابقه خطرناک است.

ند پرایس، سخنگوی دپارتمان اخیراً گفت: «استفاده از بازداشت غیرقانونی به‌عنوان ابزار معامله، امنیت همه کسانی را که به خارج از کشور سفر می‌کنند، کار می‌کنند و زندگی می‌کنند، تهدید می‌کند».

بایدن در ماه آوریل با مبادله زندانیان موافقت کرد که طی آن روسیه ترور رید، تفنگدار سابق آمریکایی اهل تگزاس را که از سال 2019 به اتهام حمله به دو افسر پلیس در بازداشت بود، آزاد کرد. در مقابل، ایالات متحده، کنستانتین یاروشنکو، خلبانی را که در سال 2011 به اتهام قاچاق مواد مخدر به 20 سال زندان محکوم شد، آزاد کرد. اما مقامات کاخ سفید تاکید کردند که رو به وخامت وضعیت سلامتی آقای رید، پرونده او را استثنایی کرده است.

بسیاری از مردم حمایت خود را از خانم گرینر، ستاره ورزش و نماد بسکتبال ابراز کرده اند. همبستگی دولت روسیه با غول جنایت سازمان یافته مرتبط با تروریست ها و جنایتکاران جنگی کمتر آشکار است. در ماه دسامبر، یک ساختمان دولتی مسکو بیست طراحی مداد و دیگر آثار هنری آقای بات را که از سلول او در یک ساختمان زندان فدرال در نزدیکی ماریون، ایلینوی تولید شده بود، به نمایش گذاشت.

در زمان دستگیری در سال 2008، آقای بوت (تلفظ “چکمه”) آنقدر شناخته شده بود که شخصیت تجارت اسلحه که نیکلاس کیج در فیلم “ارباب جنگ” در سال 2005 بازی کرد، بر اساس زندگی او بود.

او در دوشنبه، تاجیکستان به دنیا آمد و در یک دانشکده نظامی روسیه تحصیل کرد و به عنوان افسر در نیروی هوایی شوروی خدمت کرد.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آقای بوت شروع به کسب درآمد از حمل و نقل کالا بین قاره ها کرد. مقامات ایالات متحده می گویند که او به سرعت به یکی از بزرگترین دلالان اسلحه در جهان تبدیل شد و اسلحه های ارتش شوروی سابق را با هواپیماهای حمل و نقل ایلیوشین حمل می کرد و به ویژه در کشورهای جنگ زده آفریقایی مانند لیبریا و سیرالئون تجارت پر سودی داشت. آقای بات انکار می کند که او آگاهانه معامله اسلحه داشته است.

در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000، ایالات متحده و کشورهای اروپایی مطمئن بودند که محموله های تسلیحاتی آقای بوت نه تنها به مرگ و بدبختی دامن می زد، بلکه تحریم تسلیحاتی سازمان ملل را نیز نقض می کرد. آنها به ویژه از اطلاعاتی که نشان می داد او ممکن است با طالبان افغانستان و حتی القاعده معامله داشته باشد، نگران شدند، اتهاماتی که او رد می کند.

در نهایت، ایالات متحده آقای بوت را به دام انداخت. در سال 2008، دو مأمور DEA که به عنوان اعضای شورش چپگرای فارک در کلمبیا مبدل شده بودند، ملاقاتی را در بانکوک با آقای بوت ترتیب دادند تا تسلیحاتی شامل 30000 AK-47، مواد منفجره پلاستیکی و موشک های زمین به هوا خریداری کنند. علیه دولت کلمبیا و ارتش ایالات متحده که از کمپین آن علیه فارک حمایت می کنند استفاده می شود.

پریت بهارارا، دادستان کل ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک، پس از محکومیت خود گفت: “ویکتور بوت مایل بود زرادخانه ای از تسلیحات را بفروشد که ممکن است مورد غبطه برخی کشورهای کوچک باشد.” او قصد داشت این سلاح ها را برای کشتن آمریکایی ها به تروریست ها بفروشد.

وضعیت رسمی فارک در آن زمان به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی به این معنی بود که آقای بوت حکم 25 سال اجباری فدرال را صادر کرده بود.

یک مقام سابق آمریکایی که با وضعیت آقای بوت آشنا بود، گفت که نگرانی دولت روسیه برای آزادی او شخصی به نظر می رسد و او با افراد قدرتمند نزدیک به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین ارتباط دارد.

یک مقام سابق ایالات متحده دلیلی تا حدودی آزمایشی ذکر کرد: آقای بوت در تایلند دستگیر و از آنجا به نیویورک مسترد شد. به گزارش روسی، گریگوری لوکیانتسف، کمیسر حقوق بشر وزارت خارجه روسیه در ماه آگوست گفت: مقامات روسیه از آنچه آنها می گویند “رویه فزاینده استفاده شده توسط ایالات متحده برای شکار شهروندان ما در خارج از کشور و بازداشت آنها در کشورهای دیگر” شکایت کرده اند. خبرگزاری آر تی

اولین مقام سابق ایالات متحده گفت که با توجه به جنایات بسیار بعید است که آقای بات در هر معامله ای برای خانم گرینر آزاد شود – حتی اگر، همانطور که برخی گمانه زنی می کردند، این تجارت شامل پل ویلان، تفنگدار سابق نیروی دریایی ایالات متحده شود. از دسامبر 2018 به اتهام جاسوسی در مسکو زندانی است. این مقام سابق گفت که روسیه در گذشته در پرونده های پرمخاطب درخواست آزادی آقای بوت را داده بود و به شدت رد شده بود.

این دو مقام سابق به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند، زیرا آنها مجاز به صحبت علنی درباره دانش خود در مورد پرونده آقای بوت نبودند.

دانیل گیلبرت، دانشیار مطالعات نظامی و استراتژیک در آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده که در دیپلماسی گروگان‌ها تخصص دارد، موافق است که آزادی آقای بوت یک پیشنهاد سیاسی دشوار خواهد بود. اما او این ایده را رد نکرد. او با اشاره به اینکه او به جای دولت آمریکا صحبت نکرد، گفت: “من تعجب نمی کنم اگر آنها حداقل این احتمال را در نظر بگیرند.”

آقای بوت حداقل یک مدافع برای آزادی خود در ایالات متحده دارد: Shira A. شیندلین، قاضی که ریاست پرونده او را بر عهده داشت. خانم شیندلین در مصاحبه ای گفت که با توجه به ابعاد جنایتی که او در رابطه با تخلف ادعایی او مرتکب شده است، مبادله آقای بوت با خانم گرینر مناسب نیست.

اما او گفت معامله ای که آقای ویلان را درگیر کرده بود ممکن است چنین باشد. او با اشاره به اینکه آقای بات پیش از این 11 سال را در زندان گذرانده است، گفت: “به نظر من او تروریست نبود. او یک تاجر بود.” اگرچه او باید 25 سال حبس را اعمال کند، او افزود: “در آن زمان فکر می کردم خیلی زیاد بود.”

او گفت: «بنابراین، با خدمت تا زمانی که او خدمت کرده است، معتقدم که منافع ایالات متحده برای مجازات او برآورده شده است و اگر این افراد مهم را پس بگیریم، فرمول بدی برای بازگرداندن او نخواهد بود.

حتی اگر ایالات متحده برای چنین توافقی باز باشد، آقای زیسو گفت که این توافق انجام نخواهد شد. او گفت که معتقد است روسیه – که اصرار دارد خانم گرنیر با اتهامات قانونی روبرو است و یک گروگان سیاسی نیست – مصمم است محاکمه خود را قبل از مذاکره برای آزادی او تکمیل کند. او گفت: «احتمالاً چند ماه طول خواهد کشید.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما