روش جدید پیشگیری از زوال عقل ممکن است رفتاری باشد، تجویز نشده است

موارد زوال عقل همراه با پیری جمعیت جهان در حال افزایش است و داروی دیگر آلزایمر، کرنزوماب (crenezumab) که مدت ها در انتظار آن بودیم، در آزمایشات بالینی ناکارآمد است – آخرین مورد از بسیاری از ناامیدی ها. کارشناسان و محققان بهداشت عمومی استدلال می کنند که زمان آن رسیده است که توجه خود را به رویکردی متفاوت معطوف کنیم – تمرکز بر حذف ده یا بیشتر از عوامل خطر شناخته شده، مانند فشار خون بالا درمان نشده، کاهش شنوایی و سیگار کشیدن، به جای تمرکز بر روی قیمت های گزاف. داروی جدید

دکتر جیل لیوینگستون، روانپزشک در دانشگاه کالج لندن و رئیس کمیته پیشگیری، مداخله و مراقبت از زوال عقل لانست، گفت: «اگر داروهای مؤثری داشته باشیم، عالی خواهد بود». اما آنها تنها راه رو به جلو نیستند.»

دکتر جولیو روجاس، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، گفت: تأکید بر خطرات قابل اصلاح – چیزهایی که می دانیم چگونه تغییر دهیم – نشان دهنده یک “تغییر اساسی در مفهوم” است. او گفت: با تمرکز بر رفتارها و مداخلاتی که در حال حاضر به طور گسترده در دسترس هستند و شواهد قوی برای آن‌ها وجود دارد، “ما در حال تغییر نحوه درک نحوه توسعه زوال عقل هستیم.”

آخرین عامل خطر قابل اصلاح در مطالعه ای در مورد اختلال بینایی در ایالات متحده شناسایی شد که اخیراً در JAMA Neurology منتشر شده است. با استفاده از داده های مطالعه بهداشت و بازنشستگی، محققان تخمین زدند که حدود 62 درصد از موارد زوال عقل فعلی را می توان از طریق عوامل خطر پیشگیری کرد و 1.8 درصد – حدود 100000 مورد – را می توان از طریق بینایی سالم پیشگیری کرد.

دکتر Joshua Ehrlich، چشم پزشک و محقق سلامت جمعیت در دانشگاه میشیگان و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: اگرچه این درصد نسبتاً کمی است، اما نشان دهنده یک راه حل نسبتا آسان است.

این به این دلیل است که معاینه چشم، تجویز عینک و جراحی آب مروارید مداخلات نسبتاً ارزان و در دسترس هستند. دکتر ارلیچ می گوید: در سطح جهانی 80 تا 90 درصد از اختلالات بینایی و نابینایی با تشخیص و درمان به موقع قابل پیشگیری است یا هنوز درمان نشده است.

کمیسیون تأثیرگذار Lancet در سال 2017 رهبری جنبش عوامل خطر قابل اصلاح را آغاز کرد. تیمی از پزشکان، اپیدمیولوژیست ها و کارشناسان بهداشت عمومی صدها مطالعه با کیفیت بالا را برای شناسایی 9 عامل خطر که بیشتر زوال عقل در جهان را تشکیل می دهند، بررسی و تجزیه و تحلیل کردند. فشار، سطح تحصیلات پایین و سلامت ضعیف شنوایی، سیگار کشیدن، چاقی، افسردگی، کم تحرکی، دیابت و سطح پایین تماس اجتماعی.

در سال 2020، کمیسیون سه مورد را اضافه کرد: مصرف بیش از حد الکل، آسیب مغزی تروماتیک، و آلودگی هوا. کمیسیون محاسبه کرد که در صورت حذف این عوامل، 40 درصد از موارد زوال عقل در سراسر جهان از نظر تئوری قابل پیشگیری یا به تعویق افتادن هستند.

دکتر لیوینگستون گفت: «این می تواند تغییر بزرگی در تعداد افراد مبتلا به زوال عقل ایجاد کند. حتی درصدهای اندک – به دلیل اینکه بسیاری از افراد مبتلا به زوال عقل هستند و بسیار پرهزینه است – می تواند تفاوت بزرگی برای افراد، خانواده ها و اقتصاد ایجاد کند.

او خاطرنشان کرد: در واقع، در کشورهای ثروتمندتر، “این در حال حاضر اتفاق می افتد که مردم آموزش بیشتری می گیرند و میزان سیگار کشیدن کاهش می یابد.” از آنجایی که با افزایش سن احتمال ابتلا به زوال عقل افزایش می یابد، با افزایش سن افراد بیشتر، تعداد موارد زوال عقل همچنان در حال افزایش است. اما نسبت در اروپا و آمریکای شمالی رو به کاهش است، جایی که میزان بروز زوال عقل در 25 سال گذشته هر دهه 13 درصد کاهش یافته است.

دکتر ارلیچ امیدوار است که کمیسیون Lancet هنگام به روز رسانی گزارش خود، اختلالات بینایی را به لیست خطرات قابل ویرایش خود اضافه کند و دکتر لیوینگستون گفت که از قبل در دستور کار کمیسیون قرار خواهد گرفت.

چرا از دست دادن شنوایی و بینایی به زوال شناختی کمک می کند؟ دکتر روجاس، یکی از نویسندگان سرمقاله همراه در JAMA Neurology توضیح داد: “سیستم عصبی عملکرد خود را از طریق تحریک اندام های حسی حفظ می کند.” او گفت که بدون این تحریک، “مرگ نورون ها، بازآرایی مغز وجود خواهد داشت.”

از دست دادن شنوایی و بینایی نیز می‌تواند با محدود کردن مشارکت سالمندان در فعالیت‌های فیزیکی و اجتماعی بر شناخت تأثیر بگذارد. دکتر ارلیچ گفت: “شما نمی توانید کارت ها را ببینید، بنابراین بازی با دوستان را متوقف می کنید، یا دیگر خواندن را متوقف می کنید.”

ارتباط بین زوال عقل و کاهش شنوایی، تنها مهم ترین عاملی که کمیته Lancet آن را به عنوان یک خطر قابل اصلاح نشان داد، نشان داده شده است. داده‌های بالینی کمتری در مورد ارتباط کم‌بینایی وجود دارد، اما دکتر ارلیش یکی از نویسندگان پژوهشی در مطالعه‌ای است که در جنوب هند انجام شد تا ببیند آیا ارائه عینک به افراد مسن‌تر بر زوال شناختی تأثیر می‌گذارد یا خیر.

البته این رویکرد برای کاهش زوال عقل “جاه طلبانه” است، او اذعان کرد: ما قرار نیست از شر تحصیلات پایین، چاقی و همه اینها خلاص شویم.

برخی از تلاش‌ها، مانند افزایش سطح تحصیلات و درمان فشار خون بالا، باید از سنین پایین یا میانسالی آغاز شود. برخی دیگر نیاز به تغییرات عمده در سیاست دارند. به عنوان مثال، کنترل آلودگی هوا برای یک فرد دشوار است. تغییر عادات و ایجاد تغییرات در سبک زندگی – مانند ترک سیگار، کاهش نوشیدن الکل و ورزش منظم – آسان نیست.

حتی اقدامات معمول پزشکی مانند اندازه گیری و نظارت بر فشار خون بالا و مصرف داروها برای کنترل آن می تواند برای بیماران کم درآمد دشوار باشد.

علاوه بر این، آمریکایی‌های مسن‌تر بیشتر متوجه می‌شوند که مراقبت‌های معمول بینایی و شنوایی دو سرویسی هستند که تحت پوشش Medicare سنتی نیستند.

شما هزینه مراقبت های مربوط به رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم یا دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن، و پوشش جراحی آب مروارید را پرداخت خواهید کرد. اما دیوید لیپشوتز، مدیر مرکز غیرانتفاعی حمایت از مدیکر، می‌گوید: «در مورد مشکلات رایج‌تری که می‌توان با عینک آن را اصلاح کرد، «مدیکر سنتی کمک چندانی به شما نخواهد کرد». همچنین اکثر سمعک ها یا آزمایشات را که هزینه بسیار بالاتری دارند، پوشش نمی دهد.

آقای Lipschutz هشدار داد که برنامه‌های Medicare Advantage که از طریق شرکت‌های بیمه خصوصی ارائه می‌شوند، معمولاً شامل برخی از مزایای بینایی و شنوایی هستند، “اما به دامنه پوشش نگاه کنید.” “آنها ممکن است 200 دلار یا 300 یا 500 دلار برای سمعک بپردازند” – اما به گفته او جفتی 3000 تا 5000 دلار “احتمالاً هنوز دور از دسترس هستند.”

گسترش مدیکر سنتی به شنوایی، بینایی و مزایای دندان بخشی از قانون بازسازی بهتر دولت بایدن بود. اما پس از تصویب مجلس نمایندگان در ماه نوامبر، جمهوری خواهان و سناتور جو مانچین سوم، دموکرات، آن را در سنا خراب کردند.

با این حال، علیرغم هشدارها و هشدارها، کاهش عوامل خطر قابل تغییر برای زوال عقل می‌تواند بازده بسیار زیادی داشته باشد و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها این رویکرد را در برنامه ملی درمان آلزایمر خود گنجانده است.

تمرکز بر این عوامل همچنین می تواند به آمریکایی های مسن و خانواده های آنها اطمینان خاطر دهد. برخی از خطرات مهم زوال عقل خارج از کنترل ما هستند – ژنتیک، سابقه خانوادگی و خود سن بالا. با این حال، عوامل قابل تغییر چیزهایی هستند که می توانیم روی آنها کار کنیم.

دکتر لیوینگستون گفت: “مردم از ابتلا به زوال عقل، از دست دادن حافظه، شخصیت و استقلال خود ترس دارند.” “این ایده که شما می توانید کارهای زیادی در مورد آن انجام دهید ایده قدرتمندی است.”

حتی تأخیر در ظاهر آن می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. او گفت: “اگر به جای اینکه آن را در 80 سالگی دریافت کنید، آن را در 90 سالگی دریافت کنید، این یک چیز بزرگ است.”

معاینات چشم و شنوایی، ورزش، کنترل وزن، ترک سیگار، داروهای فشار خون، و مراقبت از دیابت – دکتر ارلیش افزود: “ما در مورد مداخلات گران قیمت یا جراحی های فانتزی یا مراجعه به متخصصان چند ساعت دور صحبت نمی کنیم.” اینها کارهایی است که مردم می توانند در جوامعی که در آن زندگی می کنند انجام دهند.”

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما