رونق خرید و فروش سلاح در شبکه های اجتماعی در عراق

بعدی- رونق خرید و فروش انواع تسلیحات در شبکه های اجتماعی در عراق باعث نگرانی از پیامدهای اجتماعی تسلیح بخش بزرگی از جامعه و تهدید امنیت کشور شده است.

بر اساس گزارش فرارو که به نقل از «میدل ایست نیوز» منتشر شده است، خرده فروشان اسلحه در عراق با ایجاد صفحاتی در شبکه های اجتماعی به ویژه فیسبوک، انواع سلاح های سبک و متوسط ​​را تبلیغ و به فروش می رسانند. این صفحات با تعیین قیمت و توافق در فضای مجازی در نهایت محصول را هر کجا که مشتری بخواهد ارائه می کنند.

با گسترش حملات به مراکز معروف فروش اسلحه و شناسایی و دستگیری دلالان غیر رسمی اسلحه در چارچوب عملیات ضد اسلحه غیرقانونی که در دولت مصطفی الکاظمی انجام شد، فروش اسلحه در شبکه های اجتماعی رونق زیادی پیدا کرده است.

این صفحات همگی صفحات بسته و خصوصی هستند و برای عضویت در آنها باید درخواست مدیر صفحه را بپذیرید و پس از عضویت انواع اسلحه ها و قیمت آنها را مشاهده کنید.

ابوعلی یکی از اهالی بغداد می گوید که چندین بار از این طریق اسلحه خریده است: «از فیس بوک یک کلاشینکف خریدم، بر سر قیمت و محل تحویل توافق کردیم، پول را پرداخت کردم و اسلحه را دریافت کردم، تاجر آورد. به جایی نزدیک خانه من، چون نمی‌توانستم از پست‌های بازرسی اطراف شهر عبور کنم. با اسلحه. نمی‌دانم او چگونه می‌توانست این کار را انجام دهد.»

گفته می شود بیشتر دلالان اسلحه با گروه های مسلح و احزاب با نفوذ در ارتباط هستند و به همین دلیل از حاشیه امنی برخوردارند.

«جلال السلطانی»، فعال حقوق بشر، صرف نمایش و تبلیغ سلاح در شبکه های اجتماعی را نمونه ای از ترویج خشونت در جامعه می داند و می افزاید که اکثر شهروندان عراقی از این طریق به اسلحه دست یافته اند.

السلطانی با تایید اینکه تبلیغات فروش اسلحه برای تشویق جوانان به ویژه خرید اسلحه بسیار حرفه ای انجام می شود و این یک خطر جدی برای جامعه است، افزود: صدها صفحه در این زمینه فعال هستند و هزاران سلاح را برای فروش عرضه می کنند. . .

این وضعیت ناشی از ضعف و شکست دستگاه های امنیتی در کشور تلقی می شود.

از سوی دیگر، سرویس‌های امنیتی عراق تاکید می‌کنند که به تلاش خود برای انحصار تسلیحات در دست هیئت حاکمه و جلوگیری از تجارت اسلحه ادامه می‌دهند.

یک افسر عالی رتبه در مقر بغداد که خواست نامش فاش نشود، تأیید کرد که عملیات های متعدد سرویس های امنیتی برای مبارزه با سلاح های غیرقانونی باعث شد تا عرصه دلالان اسلحه برای دلالان اسلحه تنگ شود و آنها مجبور به ادامه فعالیت خود شوند. در فضای مجازی .

وی افزود که نیروهای امنیتی توانستند تجارت اسلحه در این شهر را تا حد زیادی کاهش دهند و وضعیت فروش اسلحه در شبکه های اجتماعی رصد می شود و برنامه ای برای مبارزه با آن وجود دارد که به زودی اجرا می شود.

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما