ریسک های سه گانه بازار سهام

با وجود کاهش 0.87 درصدی دماسنج بازار، شاخص کل هم وزن نیز 0.42 درصد کاهش یافت. بر اساس آمار تغییر مالکیت صنعت بورس در 8 مردادماه، 239 میلیارد تومان پول واقعی از چرخه معاملات سهام خارج شده است، به عبارت دیگر بیشترین برداشت واقعی از 20 مرداد به ثبت رسیده است. . به نظر می رسد سرمایه گذاران دوباره محتاط هستند و منتظر سیگنال های قوی تری برای تزریق مجدد منابع مالی خود به بخش مولد هستند. ارزش معاملات خرد بورس تهران (سهام و حق تقدم) نیز در این روز به 2047 میلیارد تومان رسید؛ خیر، با وجود کاهش شاخص های بورس، می تواند حرکت مثبت معامله گران را در این مقطع زمانی نشان دهد.

به گفته برخی از کارشناسان سه جانبه بازار سرمایه، عدم اطلاع رسانی از وضعیت آینده برجام، وضعیت نامناسب بازارهای جهانی و واکنش معامله گران به اتهامات مالی فولاد مبارکه (با در نظر گرفتن احتمال سرایت رانت به … سایر شرکت ها) از جمله مواردی است که منجر به نکول می شود. از سوی دیگر، چرایی تغییر تاکتیک سرمایه گذاران در حال حاضر و واکنش بازارهای موازی به وارونه شدن اتفاقات اخیر از موضوعات مورد توجه فعالان بازار سرمایه است.

ذره بین مجلس روی شرکت

از جمله اتفاقات اخیر در بازار سرمایه، گزارش بررسی و رسیدگی شورای اسلامی به تخلفات کلان یک شرکت بزرگ بورسی (فولاد مبارکه) است که بر اساس گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بیش از 91 هزار میلیارد تومان تخلفات مالی این شرکت بزرگ. در این گزارش رانت، مفاسد مالی، سودهای غیرقانونی و غیرقانونی برخی افراد، ضرر و زیان سهامداران بزرگ و خرد، گسترش فساد، فراهم کردن بستر فرار مالیاتی برای بازرگانان، پولشویی و بسیاری موارد غیرقانونی دیگر مورد تاکید قرار گرفته است. این گزارش.

نکته مهم دیگر در این گزارش انتصابات سیاسی این شرکت بزرگ و سایر شرکت های تابعه است که اتفاقا نام برخی از وزرای سابق دولت نیز در آن دیده می شود. به نظر می رسد موضوع مداخله و ورود سیاست گذاران تنها به قیمت گذاری دستوری ختم نمی شود بلکه به حوزه های دیگری از جمله انتصاب مدیران در شرکت های مختلف نیز سرایت کرده است. به گفته برخی از فعالان بورس تهران، روز گذشته شاخص های سهام تحت تاثیر این خبر قرار گرفتند و واکنش منفی نشان دادند به طوری که سهام شرکت های دلاری و ریالی همگی روند نزولی به خود گرفت. به نظر می رسد سایر سرمایه گذاران در فضای معاملاتی بازار سهام محتاط تر عمل کنند تا زمانی که شرایط روشن شود.

از سوی دیگر گمانه زنی هایی مبنی بر ورود شبکه های فساد و رانت به سایر صنایع و شرکت ها وجود دارد. این شرکت بزرگ که اتفاقا یکی از شفاف ترین شرکت های بازار سرمایه لقب گرفت، اکنون در شرایط جدید منتظر نظر نهایی قوه قضائیه است.

تاکتیک های جدید برای سرمایه گذاران

روز شنبه، صنعت دلار و معامله در صدر فهرست فروش سرمایه گذاران خرد قرار داشت. متقاضیانی که هفته گذشته منابع مالی خود را به سمت شرکت های ریالی سوق داده بودند، اکنون به دلیل عدم رخ دادن اتفاقات جدید در بعد بین المللی پیرامون معاهده بزرگ با قدرت های جهانی، شناسایی سود را در دستور کار خود قرار داده اند. اگرچه تشخیص سود پس از چندین روز متوالی افزایش بازده در صنایع بورس طبیعی است، اما التهاب بازار مستقیماً ناشی از برجام نیست.

رویدادهایی مانند نگرانی های سیاست پولی فدرال رزرو، چشم انداز بلندمدت کالاها را نزولی نشان می دهد. هفته گذشته قیمت جهانی کالاهایی مانند مس، سرب، روی، طلا، آلومینیوم، نقره، نیکل و غیره منفی بود. این موضوع در یک هفته گذشته در کنار بهبود عملکرد صنعت هسته ای عامل مهمی در روند فرار نقدینگی و حرکت به سمت گروه هایی مانند خودرویی، بانکی و مخابراتی تلقی می شد، اما اکنون شرایط تغییر کرده است. در اولین روز کاری ورود وجوه از صنایع مذکور نیز قابل مشاهده است. صنایعی که تا چندی پیش در صدر فهرست خرید خرده فروشان قرار داشتند، به دلیل تغییر تاکتیک های سرمایه گذار، اکنون در جایگاه های برتر فروش این گروه قرار گرفته اند.

تغییر آماری رویکرد سهامداران

دیروز در صنعت خودرو و قطعات یدکی، سه خودروی دیگنیتی، فیدلیتی 5 نفره و فیدلیتی 7 نفره در بورس ایران عرضه شد و چشم انداز مطلوبی را برای سرمایه گذاران این صنعت رقم زد و مجموعاً یک میلیارد و 560 میلیون دلار ورودی را به ثبت رساند. تومان. هر چند در چند وقت اخیر، دستیابی به توافق بیشتر از شکست مذاکرات و از سوی دیگر کنار گذاشتن دلالان از چرخه قیمت گذاری محصولات در بازار آزاد خودرو، وزن بیشتری در حساب سرمایه گذاران داشته است. یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش سودآوری بلندمدت این صنعت مورد توجه قرار گرفت اما روز گذشته معامله گران بیشترین هجوم وجوه را از این گروه دریافت کردند.

همچنین صنایعی مانند اطلاعات و ارتباطات با رتبه 32.67، بانکداری با رتبه 26.41 و محصولات شیمیایی با رتبه 22.17 میلیارد تومان در رتبه های دوم تا چهارم جریان پول واقعی قرار گرفتند. با توجه به عملکرد ضعیف کالاها در بازارهای جهانی طی هفته گذشته، کالاهای موجود در بورس اوراق بهادار تهران در روز شنبه همچنان در فهرست برداشت‌های وجوه توسط سرمایه‌گذاران خرد قرار داشتند. هفته گذشته با وجود رکود بازارهای جهانی، شناسایی سود توسط سرمایه گذاران در راستای تزریق منابع مالی به صنایع برجام نیز روند نزولی این صنایع را تشدید کرد. همچنین صنعت حمل و نقل با 15.46 میلیارد تومان و کشاورزی با 2.26 میلیارد تومان پول واقعی دو گروه مورد علاقه سرمایه گذاران خرد هستند. سایر گروه ها نیز شاهد جریان نقدی کمتر از 1 درصد بودند.

افزایش و سقوط بازارهای موازی

در اولین روز معاملاتی هفته جاری در بازار موازی نیز با نوسانات موقتی همراه بودیم به طوری که عرضه کنندگان و متقاضیان خرید اسکناس آمریکا در کشمکش جدی قرار گرفتند. در ساعات روز گذشته قیمت دلار وارد کانال 28 هزار تومان شد. اما در نهایت معاملات به بیش از 29 هزار تومان ختم شد. کاهش شکاف بین دلار آزاد و شبه دلار موضوع دیگری است که می تواند با کمرنگ شدن سایه ریسک در حساب سرمایه گذاران وزن بیشتری پیدا کند. سکه نیز پس از افت های اخیر به رقم 13 میلیون و صد هزار تومان سقوط کرد. این سکه از ابتدای ماه اوت در شیب نزولی قرار داشت و اکنون به اعداد بازگشایی شده در ابتدای سال 1401 بازگشته است.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما