زمان “اقدامات مشخص” جامعه جهانی برای پاسخگویی نیروهای امنیتی ایران فرا رسیده است

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه، در میان اعتراضاتی که ماه گذشته پس از دستگیری مهسا امینی توسط پلیس اخلاق در بازداشت در بازداشت به وقوع پیوست، به خبرنگاران در نیویورک گفت که از آن زمان تاکنون، بسیاری از افراد در حوزه حقوق بشر سازمان ملل دست به کار بزرگی زده اند. درخواست‌های قوی برای تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه، بدون هیچ پاسخی از سوی ایران، به جز تشدید تنش.

مسئولیت اقدام

وی با اشاره به اینکه «اقدامات ملموس» سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی «واقعاً مهم است»، گفت: «می‌خواهم تأکید کنم که جامعه بین‌المللی مسئولیت اتخاذ تدابیر لازم را برای رسیدگی به مصونیت از مجازات نقض حقوق دارد.»

وی به خبرنگاران گفت: «ایران در آشوب است.» در حالی که گزارش‌های خبری روز پنجشنبه ویدئویی را پخش کردند که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به عزاداران بر سر مزار نوجوان نیکا چاکرمی حمله می‌کنند، پس از تظاهرات گسترده در سراسر کشور در روز چهارشنبه، چهلمین روز از درگذشت خانم امینی. .

جلسه توجیهی او در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تنها چند ساعت پس از آن برگزار شد که او خواستار ایجاد یک مکانیسم جدید تحقیقاتی بین المللی شد.

مردان و زنان جوان جنبش اعتراضی را برای خواستار تغییر، عدالت و پاسخگویی رهبری کردند.

آقای رحمان گفت که دولت نه تنها درخواست‌ها را برای تحقیقات سریع و بی‌طرفانه در مورد سرکوبی که حداقل 250 نفر از جمله 27 کودک کشته شدند نادیده گرفت، بلکه خشونت را افزایش داد و تأکید کرد که مقامات مرتکب هیچ تخلفی نشده‌اند.

“زنان، زندگی و آزادی”

او گفت که تحقیقات ایران “حداقل استانداردهای بی طرفی و استقلال را نادیده می گیرد”، در حالی که درخواست ها برای تغییر در خیابان ها با شعار “زنان، زندگی و آزادی” در حال افزایش است.

این کارشناس مستقل گفت که خانم امینی “اولین زنی نبود که با این عواقب وحشیانه” اعمال قوانین سختگیرانه لباس توسط پلیس اخلاق روبرو شد و آخرین زنی هم نخواهد بود.

او گفت که بسیاری از معترضان “زنان جوان باهوشی هستند – آنها دنیا را می بینند… مقامات ایران وحشی هستند، همانطور که هستند، سرکوبگر، آنها نمی توانند جلوی جوانان را بگیرند. آنها نمی توانند جلوی این جنبش را بگیرند.”

درست یک روز قبل، گروه بزرگی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل بیانیه‌ای را امضا کردند که در آن قتل‌ها و سرکوب‌هایی که شامل دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه، خشونت جنسی و جنسی، استفاده بیش از حد از زور، شکنجه و ناپدید شدن اجباری می‌شود، محکوم کردند.

بسیار آزار دهنده

ما عمیقاً از گزارش‌های مداوم مبنی بر استفاده عمدی و غیرقانونی نیروهای امنیتی ایران از مهمات جنگی، گلوله‌های فلزی و گلوله‌ها علیه معترضان مسالمت‌آمیز غیرمسلح که نقض اصول قانونی، اقدامات احتیاطی، ضرورت، عدم تبعیض و تناسب است، نگران هستیم. کارشناسان گفتند.

تعداد نگران کننده ای از معترضان در حال حاضر دستگیر و کشته شده اند که بسیاری از آنها کودک، زن و سالخورده هستند. دولت باید به پلیس دستور دهد که فوراً هرگونه استفاده از زور بیش از حد و کشنده را متوقف کند و خویشتن داری کند.»

آنها گفتند که گزارش‌های مربوط به خشونت فیزیکی و جنسی علیه زنان و دختران در تظاهرات و اماکن عمومی، و سلب حق رای زنان و دختران دیگر در حین بازداشت یا زمانی که آنها در انظار عمومی فعالیت داشتند، ترسناک است.

الگوی قیف

ما چنین تخلفاتی را ادامه تبعیض طولانی مدت، فراگیر و مبتنی بر جنسیت می‌بینیم که در قوانین، سیاست‌ها و ساختارهای اجتماعی نهفته است. همه این موارد در چهار دهه گذشته برای زنان و دختران کشور ویرانگر بوده است.»

ارتباطات آنلاین از زمان شروع اعتراضات مختل شده است و از دسترسی و اشتراک گذاری اطلاعات جلوگیری شده است.

گزارش هایی مبنی بر ارعاب و آزار و اذیت خانواده های معترضان توسط مقامات نیز منتشر شد. آنها خاطرنشان می کنند که اعضای خانواده به طور غیرقانونی با هدف استخراج اطلاعات نادرست که مسئولیت قتل بستگان را به “آشوبگران” یا افرادی که برای “دشمنان جمهوری اسلامی ایران” کار می کنند، نسبت می دهند، مورد بازجویی قرار می گیرند.

گزارشگران ویژه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو برای بررسی و گزارش در مورد موضوع خاصی در رابطه با حقوق بشر یا وضعیت یک کشور منصوب می شوند. مناصب تشریفاتی هستند و کارشناسان برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما