زنان برای زنده ماندن از بحران اقتصادی در لبنان با یکدیگر همکاری می کنند

Delices، یک تعاونی لبنانی تحت رهبری زنان مستقر در شهرک کفاردبیان، در شمال بیروت، متخصص در تولید غذاهای محلی و سنتی لبنانی، مانند مربای مرکبات، مربای میوه، رب میوه و ماکدوس معروف لبنانی (ترشی بادمجان در روغن).

هر یک از 13 زن که تعاونی را تشکیل می‌دهند، علاوه بر حقوقی که از کار تهیه و تهیه غذا می‌گیرند، سهمی از سود می‌گیرند. کشاورزان محلی که محصولات خود را می فروشند نیز سود می برند.


سبدی از محصولات تازه توسط انجمن تعاونی اغذیه فروشی ها.

شرکت تعاونی عطائب

سبدی از محصولات تازه توسط انجمن تعاونی اغذیه فروشی ها.

راه من برای توانمندسازی زنان

آموزش مهارت های فرآوری غذا راه من برای توانمندسازی زنان بودسمیرا زوغیب آکیکی، رئیس گروه ظرافت می‌گوید: «این به من نیز قدرت داد، زیرا زنان با وقار با بینش احاطه شده بودم.

خانم آکیکی حدود دو دهه پیش با راه اندازی کارگاه های فرآوری مواد غذایی و جلسات آموزشی برای زنان شروع به کار در صنایع غذایی کرد. این تجربه او و همکارانش را بر آن داشت تا Deliccies را به عنوان یک تعاونی تشکیل دهند و شغل ایجاد کنند و اطمینان حاصل کنند که همه اعضا در موفقیت پروژه مشارکت دارند.

هنگامی که بحران اقتصادی در لبنان با همه‌گیری کووید-19 تشدید شد، خانم آکیکی متوجه شد که دفتر سازمان ملل در لبنان از تعاونی‌هایی مانند الطائب حمایت اساسی می‌کند.

خانم آکیکی می‌گوید: «سازمان ملل متحد به زنان کمک هزینه ماهانه می‌دهد تا درآمدشان، روغن و شکری که برای تولید غذای خود استفاده می‌کنیم، و کوزه‌های مورد نیاز برای حفظ محصول را حفظ کنند. این امر نیازهای مالی ما را برطرف کرد، سرمایه ما را دوباره پر کرد و زیان های ما را جبران کرد: ما توانستیم در زمانی که بسیاری از مشاغل بسته بودند فعالیت های خود را از سر بگیریم.


سمیرا زوغیب آکیکی، رئیس تعاونی عطائب، سیب های تازه را برای فرآوری انتخاب می کند.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد لبنان

سمیرا زوغیب آکیکی، رئیس تعاونی عطائب، سیب های تازه را برای فرآوری انتخاب می کند.

در مجموع، سازمان ملل متحد در لبنان از 94 تعاونی از روستاهای مختلف لبنان مانند دیرالاحمر، فنیدک، قنا، حریسه و لهفد با تمرکز بر زنان حمایت کرده است. این حمایت به صورت نقدی برای کار و حمایت غیرنقدی مانند مواد اولیه، تجهیزات و ابزار بود. حداقل 6000 نفر از این پروژه 4.4 میلیون دلاری که توسط بانک توسعه آلمان KfW از طریق برنامه توسعه سازمان ملل تامین شده است، بهره مند شده اند.

تعاونی عطائب در کمک به بسیاری از خانواده‌های کفاردبیان برای عبور از بحران‌ها نقش بسزایی داشته و باعث افتخار زنان به خود و جامعه خود شده است. خانم آکیکی با افتخار ادامه می دهد: “تعاونی ما نشان دهنده ارزش هایی است که ما به آنها اعتقاد داریم.”ما با اشتیاق کار می کنیم. ما به جامعه خود کمک می کنیم و به خیر عمومی خدمت می کنیم“.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما