زنده: بمباران شهرهای نزدیک نیروگاه اتمی زاپوریژژیا توسط روسیه، نگرانی از نشت مواد رادیواکتیو را افزایش داد.

صادر شده در: میانگین:

شهردار نیکوپول گفت، بمباران روسیه روز شنبه شهرهای نیکوپول و مارهنتس در نزدیکی نیروگاه اتمی زاپوریژژیا در اوکراین را مورد حمله قرار داد که نگرانی از نشت احتمالی رادیواکتیو را افزایش داد. شرکت انرژی هسته‌ای اوکراین، یک روز پس از بمباران نیروهای مسکو، اعلام کرد که در حال ارزیابی خسارات وارده به راکتور هسته‌ای است. اوکراین و روسیه همچنان یکدیگر را مسئول بمب گذاری های اخیر می دانند. وبلاگ زنده را بخوانید تا از آخرین پیشرفت ها مطلع شوید. همه زمان‌ها به وقت پاریس (GMT + 2) می‌باشد.

23:58: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید ممنوعیت ویزا برای روس ها بعید است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تلویزیون ORF یکشنبه اتریش گفت: نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در اواخر این هفته بعید است که به اتفاق آرا از ممنوعیت روادید برای همه روس ها حمایت کند، زیرا چنین ممنوعیتی لازم است.

بورل که ریاست جلسات وزرای خارجه اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، به رادیو ملی گفت: «فکر نمی‌کنم قطع رابطه با جمعیت غیرنظامی روسیه کمکی کند و فکر نمی‌کنم این ایده به اتفاق آراء لازم دست یابد».

من فکر می کنم ما باید در نحوه دریافت ویزا برای برخی از روس ها تجدید نظر کنیم و الیگارشی قطعاً این کار را نمی کند. ما باید انتخابی تر باشیم. اما من از توقف تحویل ویزا به همه روس ها حمایت نمی کنم.

5:13 بعد از ظهر: آمریکا می گوید روسیه خطرات رادیولوژیکی در نیروگاه هسته ای اوکراین را به رسمیت نمی شناسد

ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کرد که روسیه نمی‌خواهد خطر جدی رادیولوژیک نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhya در اوکراین را به رسمیت بشناسد و به همین دلیل است که پیش‌نویس نهایی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را مسدود کرده است.

«فدراسیون روسیه به تنهایی تصمیم گرفت در پایان دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، اجماع بر سر سند نهایی را مسدود کند. روسیه این کار را به‌منظور مسدود کردن زبانی انجام داد که فقط خطر جدی رادیولوژیکی را تشخیص دهد. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: نیروگاه هسته‌ای Zaporizhia در اوکراین.

این بیانیه پس از آن صادر می شود که روسیه روز جمعه به دلیل انتقاد از اقدامات مسکو در اوکراین، از توافق بر سر پیش نویس نهایی بازنگری معاهده سازمان ملل که سنگ بنای خلع سلاح هسته ای محسوب می شود، جلوگیری کرد.

1:36 بعد از ظهر: به گفته وزارت دفاع روسیه، نیروهای روسی کارخانه موتور سیچ در منطقه زاپوریژژیا را بمباران کردند.

خبرگزاری رسمی ریا به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد که نیروی هوایی روسیه کارگاه های کارخانه موتور سیچ در منطقه زاپوریژژیا اوکراین را بمباران کرده است که در آن هلیکوپترها در حال تعمیر بودند.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که نیروهای روسیه تأسیسات ذخیره سوخت در منطقه دنیپرو اوکراین را که تامین کننده تجهیزات ارتش اوکراین در منطقه دونباس بود، منهدم کردند.

11:50 صبح: بمباران Zaporizhia نگرانی های رادیولوژیکی جدیدی را ایجاد کرده است.

کپسول های ید در شعاع 50 کیلومتری اطراف کارخانه به حدود 400000 نفر تحویل داده می شود و در حالی که از مردم خواسته می شود وحشت نکنند، این حرکت غیرعادی است. در همین حال، تیمی متشکل از 14 کارشناس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمع‌آوری شده‌اند و منتظر هستند تا برای بازرسی ایمنی در ایستگاه حاضر شوند. جیمز آندره، خبرنگار ارشد FRANCE 24 از کیف، اوکراین، اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع دارد.


9:23 صبح: بریتانیا می گوید که مشخص نیست روسیه چگونه سربازان بیشتری را جذب خواهد کرد

وزارت دفاع بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد که هنوز مشخص نیست روسیه چگونه به افزایش قابل توجه اعلام شده نیروهای مسلح خود دست خواهد یافت، اما بعید است که این تقویت ها قدرت رزمی این کشور را در اوکراین به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هفته گذشته فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن تعداد نیروهای مسلح روسیه از 1.9 میلیون به 2.04 میلیون نفر افزایش یابد، زیرا جنگ در اوکراین وارد هفتمین ماه خود شد.

وزارت دفاع بریتانیا در یک به‌روزرسانی منظم در مورد جنگ اعلام کرد که مشخص نیست این امر با جذب داوطلبان بیشتر یا افزایش سربازی اجباری محقق می‌شود.

در هر صورت، با توجه به اینکه “روسیه ده ها هزار سرباز خود را از دست داده است، تعداد کمی از سربازان جدید جذب می شوند، و سربازان وظیفه از نظر فنی موظف به خدمت در خارج از خاک روسیه نیستند، احتمالاً تأثیر زیادی بر جنگ در اوکراین نخواهد داشت.” این وزارتخانه در توییتر اعلام کرد.

7:50 صبح: Energoatom می گوید در حال ارزیابی خسارات ناشی از دور جدید بمباران در Zaporizhia است.

شرکت دولتی انرژی اتمی اوکراین، Energoatom روز شنبه روسیه را مسئول بمباران منطقه مجتمع دانست. Energoatom در بیانیه ای در تلگرام نوشت: “خسارت در حال حاضر در حال بررسی است.”

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه گفت که آژانس او ​​”بسیار بسیار نزدیک” است که بتواند مقاماتی را برای بازرسی نیروگاه بفرستد.

در بیانیه انرگواتوم در روز شنبه آمده است که کارکنان آن در ایستگاه پیش از بازدید احتمالی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته‌اند تا بر شهادت‌های خود در مورد جنایات اشغالگران در ایستگاه سرپوش بگذارند و از آن به عنوان پایگاه نظامی استفاده کنند. “

6:49 صبح: گلوله باران تازه نیروگاه Zaporizhzhya و منطقه اطراف آن خطر نشت رادیواکتیو را افزایش می دهد.

آتش سوزی در نیروگاه اتمی Zaporizhia در اوکراین که توسط روسیه اشغال شده است، ترس از فاجعه را افزایش داد و هر دو طرف یکدیگر را مقصر دانستند، در حالی که نیروهای روسیه شهرهایی را در سمت دور رودخانه از بزرگترین ایستگاه اتمی اروپا هدف قرار دادند.

الکساندر استاروخ، فرماندار منطقه زاپوریژیا، به تلویزیون اوکراین گفت که به مردم شهر زاپوریژژیا، که دو ساعت با ماشین تا کارخانه فاصله دارد، نحوه استفاده از ید در صورت نشت مواد رادیواکتیو را گفته اند.

شهردار نیکوپول یوهان یوتوشنکو در تلگرام گفت: در ساحل روبروی کارخانه Zaporizhzhia، شهرهای نیکوپول و مارهنتس بعدازظهر و عصر شنبه بمباران شدند.

روز شنبه، وزارت دفاع روسیه نیروهای اوکراینی را متهم کرد که مجتمع کارخانه را سه بار در 24 ساعت بمباران کردند. این سازمان در بیانیه ای اضافه کرد که 17 گلوله شلیک شد و چهار گلوله از آنها به سقف ساختمانی اصابت کرد که “168 ترکیب سوخت هسته ای وستینگهاوس آمریکا” را در خود جای داده است.

این گزارش افزود که 10 گلوله در نزدیکی یک انبار خشک سوخت هسته ای مصرف شده و سه گلوله در نزدیکی ساختمانی که محل ذخیره سازی سوخت هسته ای جدید بود منفجر شد. وی افزود: وضعیت رادیولوژی در این کارخانه طبیعی است.

نه گزارش های روسیه و نه اوکراین به طور مستقل قابل تأیید نیستند.

© France Media World Graphic Studio

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما