زندگی مستقل مالی جدید برای عروس بچه های سابق در موزامبیک

ترزا گالا 44 ساله و مادر پنج فرزند است. او در سن 14 سالگی ازدواج کرد و به دلیل شرایط جدید مجبور به ترک تحصیل شد. برای بیش از سه دهه، روزهای او پر از کارهای خانه و مراقبت از فرزندانش بود. در طول فصل کشاورزی، خانم گالا با کار در مزرعه خانواده اش به برنامه روزانه خود اضافه کرد.

با این حال، ایده های او همیشه بر مالکیت کسب و کار خود متمرکز بوده است که به او استقلال مالی می دهد.

خانم گالا می گوید: به دلیل اینکه درس نمی خواندم و معیشت نداشتم همیشه مجبور بودم از شوهرم پول بخواهم، وقتی متوجه شدم که او درآمد چندانی ندارد، گاهی چیزی نمی خواستم، اما باز هم می خواستم. چندین بار کلمه “نه” را شنیدم، بسیار تحقیر آمیز بود.

سه دهه پیش که ازدواج کردم تقریباً بحث ازدواج کودکان در کشور مطرح نبود، اما اوضاع به سمت بهتر شدن تغییر می کند. از سال 2019، Spotlight، یک ابتکار جهانی سازمان ملل متحد با بودجه اتحادیه اروپا، از تصویب و اجرای قوانین موزامبیک حمایت می کند که از زنان و دختران در برابر خشونت مبتنی بر جنسیت و اقدامات مضر مانند ازدواج زودهنگام محافظت می کند.

فضایی امن برای رشد

ترزا گالا (سمت چپ) در طی رویدادی که توسط انجمن زنان ASMTA تبلیغ می شود.

در سال 2021، زمانی که خانم گالا به انجمن زنان تامبارا (ASMTA) در شهرستان مانیکا، سازمانی که توسط Spotlight Initiative پشتیبانی می‌شود، پیوست، زندگی بهتر شد. این انجمن‌ها و گروه‌های زنان شبکه‌های حمایتی ایجاد می‌کنند که در آن زنان می‌توانند با هم از نظر اقتصادی بیاموزند و رشد کنند و روابط اعتماد و فضاهای امن برای رسیدگی به مسائل مربوط به خشونت مبتنی بر جنسیت و حقوق زنان ایجاد کنند. در موزامبیک، طی سال گذشته، از ابتکاری برای جلب توجه بیش از 9000 زن به این روش حمایت کرده است.

از طریق این مجموعه، خانم گالا به یک “استخر کسب و کار” دسترسی پیدا کرد که شامل پول دانه های او برای راه اندازی یک شرکت فروش ماست ساخته شده از مالامبی (میوه درخت بائوباب) و ماهو (یک نوشیدنی ذرت تخمیر شده) بود.

در منطقه تامبارا، جایی که خانم گالا در آن زندگی می‌کند، دمای هوا به راحتی به بیش از 40 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، اما با سرمایه‌گذاری اولین سود خود در یک فریزر، او توانست بستنی Maheu و Malimbe درست کند که فوراً مورد توجه مشتریانش قرار گرفت.

با درآمد بیشتر، خانم گالا توانست یک تلفن همراه بخرد، که او را قادر ساخت تا با مشتریان و مخاطبین اجتماعی ارتباط برقرار کند و به سیستم مالی موبایل ملی ملحق شود.

با درآمد حاصل از کسب و کار کوچک خود، او اکنون در مخارج خانه و پرداخت هزینه های دانشگاه برای یکی از دخترانش که در حال تحصیل در رشته بهداشت است، مشارکت می کند.

او می گوید: “کارم باعث می شود در خانه بیشتر احساس احترام کنم. امروز زنی از نظر مالی با ثبات هستم، پس انداز دارم و در مخارج خانواده و تحصیل فرزندانم سهیم هستم.” دیگر لازم نیست منتظر بمانم تا شوهرم نیازهای مالی من را برآورده کند.»

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما