ساخت آدامس مخصوص کاهش انتشار کووید 19 – زومیت

[ad_1]

بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً در مجله Molecular Therapy منتشر شده است، آدامس‌های آزمایشی توانستند انتشار ویروسی را که باعث SARS-CoV-2، covid 19 می‌شود، کاهش دهد. حال، چقدر باید نسبت به این کشف مشتاق باشیم و آیا این کشف علیه Omicron، آخرین شکل نگران‌کننده کروناویروس، کار می‌کند؟

شواهد نشان می دهد که بزاق افراد آلوده به SARS-CoV-2 حاوی مقادیر زیادی از ویروس است. بنابراین، محققان در ایالات متحده می خواستند ببینند که آیا آدامس خاصی می تواند انتشار ویروس در دهان را کاهش دهد و گسترش آن را کاهش دهد.

جویدن آدامس ایده جدیدی برای بهبود سلامت دهان و دندان نیست. مطالعات نشان داده اند که جویدن آدامس حاوی مواد خاصی مانند کلسیم و بی کربنات می تواند سلامت دهان را بهبود بخشد، ابتلا به بیماری های دهان و دندان را کاهش دهد و تعداد باکتری های مضر را کاهش دهد. اما هدف قرار دادن یک ویروس خاص با استفاده از آدامس یک رویکرد جدید است.

ویروس SARS-CoV-2 با اتصال پروتئین های ACE2 به سطح سلول های خاصی در بدن وارد سلول های انسانی می شود. محققان آدامسی ساخته اند که دارای سطوح بالایی از پروتئین ACE2 است و در گیاهان ساخته شده است. محققان این فرضیه را مطرح کردند که پروتئین ACE2 موجود در آدامس می تواند ذرات ویروسی را در دهان به دام بیاندازد و سلول ها را آلوده کند و دیگران را نیز آلوده کند.

برای آزمایش اثربخشی آدامس، محققان نمونه‌های بزاق بیماران مبتلا به کووید 19 را گرفتند و آن‌ها را در آدامس مخلوط کردند. تعداد ذرات ویروس SARS-CoV-2 در بزاق آدامس به طور قابل توجهی کمتر از بزاق تحت درمان با دارونما بود (شبیه به آدامس بدون ACE2).

مقالات مرتبط:

همچنین، در آزمایشگاه آدامس، ویروس بی‌خطر که یک پروتئین SARS-CoV-2 روی سطح خود دارد، می‌تواند سلول‌ها را آلوده کند. تنها 5 میلی گرم آدامس با کاهش سرعت ورود ویروس به سلول ها همراه بود. 50 میلی گرم آدامس ورود سلولی را تا 95 درصد کاهش می دهد. این نشان می‌دهد که آدامس‌های حاوی ACE2 توانایی پروتئین‌های ویروس سنبله برای آلوده کردن سلول‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

علل احتیاط

اگرچه ممکن است نتایج امیدوارکننده به نظر برسد، اما به دلایل مختلف، ما هنوز این آدامس را موفقیت چشمگیری در مبارزه با جهانی شدن نمی دانیم. در اینجا به برخی از دلایل اشاره می شود:

  • این تحقیق مقدماتی است. یعنی در یک آزمایشگاه تحت شرایط کنترل شده به جای یک بدن آزمایشگاهی انجام شد. شرایط در یک آزمایش آزمایشگاهی با شرایط موجود در دهان فرد متفاوت است. در حالی که محققان از شبیه سازهای جویدن برای نشان دادن اینکه جویدن آدامس بر یکپارچگی پروتئین ACE2 در آدامس تأثیر نمی گذارد، استفاده کرده اند، سؤالات دیگری وجود دارد که ما هنوز پاسخ آنها را نمی دانیم. به عنوان مثال، آیا محیط دهان فرد مانند دمای دهان و باکتری ها بر عملکرد لثه های مورد مطالعه تأثیر می گذارد؟ یک تکه آدامس چقدر موثر است؟ اگر تحقیقات تا این حد پیش برود، جالب خواهد بود که ببینیم آیا جویدن آدامس بر روی انسان و همچنین آزمایشگاه تأثیر می گذارد یا خیر.

ویروس کرونا

افراد مبتلا به کووید 19 دارای سطوح بالاتر SARS-CoV-2 در بزاق خود هستند

  • اگرچه جویدن آدامس به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت SARS-CoV-2 را کاهش داد، محققان از کل ویروس SARS-CoV-2 در آزمایشات خود استفاده نکردند. اگرچه روش آنها برای استفاده از یک ویروس بی ضرر حاوی میخ های SARS-CoV-2 یک روش علمی اثبات شده برای ارزیابی ورود ویروس به سلول ها است، اما جالب است که ببینیم چگونه آدامس بر کل ویروس SARS-CoV-2 تأثیر می گذارد. با توجه به اصول ویروس شناسی، می توان به این موضوع خوش بین بود که آیا جویدن آدامس روی انواع حفره ها مانند امیکرون موثر است یا خیر. صرف نظر از گونه یا جهش آن، ویروس کووید به پروتئین‌های ACE2 متصل می‌شود و وارد سلول‌های انسانی می‌شود که کلید عملکرد آدامس است. با این حال، تا زمانی که محصول در تست های دنیای واقعی آزمایش نشود، ما پاسخ این سوال را به طور قطع نمی دانیم.
  • دانستن هدف از ترکیب این صمغ مهم است. به گفته محققان، کاربرد اصلی آن احتمالاً کاهش انتشار ویروس از افرادی است که از کووید 19 رنج می برند، به ویژه در محیط های بالینی. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. به خصوص زمانی که SARS-CoV-2 می تواند از راه های مختلفی مانند چشم و بینی منتقل شود. با این حال، تنظیمات بالینی این آدامس می تواند چشم اندازهای هیجان انگیزی داشته باشد و به عنوان مثال، انتشار ویروس در بخش های بیمارستانی برای جراحی یا حفره های دندانی را کاهش دهد.

در پایان، لازم به ذکر است که آدامس در صورت استفاده در ترکیب با روش های موجود مانند ماسک، تهویه و واکسیناسیون ممکن است ابزار دیگری برای جلوگیری از شیوع کووید 19 باشد. با این حال، قبل از اینکه این نوع آدامس به دست شما برسد، تحقیقات بیشتری لازم است.

[ad_2]

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما