سازمان بهداشت جهانی نسبت به افزایش خطرات بهداشت عمومی در پاکستان سیل زده هشدار داد

آژانس بهداشت سازمان ملل گفت که خطرات بهداشت عمومی به دلیل زیرساخت های آسیب دیده، آب راکد و تاسیسات بهداشتی ناکافی در حال افزایش است.

دکتر ریچارد برنان، مدیر اورژانس منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، گفت که این فاجعه کشور را به لبه پرتگاه کشانده و بیماری در حال گسترش است.

بیش از 540000 مورد مالاریا گزارش شده است. سایر تهدیدات بهداشتی شامل افزایش بروز بیماری های اسهالی و شیوع تب دنگی، سرخک و دیفتری است.
دکتر ریچارد برنان

وی افزود: بحران غذایی در حال نزدیک شدن است، اقتصاد رو به وخامت است و زمستان به سرعت در حال نزدیک شدن است. هشت میلیون نفر که تحت تأثیر سیل قرار گرفته اند و به کمک های بهداشتی نیاز دارند، به تجهیزات پزشکی ضروری و دسترسی به مراقبت های بهداشتی اولیه نیاز دارند.

تهدیدهای چندگانه بیماری

دکتر برنان گفت که سازمان های بشردوستانه با یک نبرد سخت روبرو هستند. «مقادیر عظیمی از سیلاب‌های مداوم، به‌ویژه مکان‌هایی برای تکثیر پشه‌ها فراهم کرده است که منجر به شیوع مداوم مالاریا در 32 شهرستان شده است.

از ژوئیه تا اوایل اکتبر 2022، بیش از 540000 مورد مالاریا گزارش شده است. سایر تهدیدات بهداشتی شامل افزایش بروز بیماری های اسهالی و شیوع تب دنگی، سرخک و دیفتری است.

به گفته وی، یکی از بزرگترین نگرانی ها، نرخ بالای سوء تغذیه حاد است.

دسترسی به آب سالم و بهداشت محدود است، زیرا مردم از آب آلوده برای مصارف خانگی استفاده می کنند. زنان باردار نیاز به دسترسی به خدمات زایمان تمیز و ایمن دارند.»

سازمان جهانی بهداشت ابراز نگرانی کرد که واکنش بین المللی در زمینه پاسخگویی به نیازهای فوری جوامع آسیب دیده از سیل، در چارچوب خواسته های متعدد دیگر رقیب، کوتاهی کرده است.

بیش از 81.5 میلیون دلار برای پاسخگویی به بحران بهداشتی در مناطق سیل‌زده پاکستان برای اطمینان از ارائه هماهنگ خدمات مراقبت‌های بهداشتی ضروری، مدیریت مؤثر سوء تغذیه حاد شدید، و تشخیص و کنترل قوی‌تر شیوع بیماری مورد نیاز است.

یک دختر جوان داروی خود را از یک واحد صحی سیار که برای سیل زدگان در منطقه شانگر پاکستان راه اندازی شده است تهیه می کند.

© یونیسف/شهزاد نورانی

یک دختر جوان داروی خود را از یک واحد صحی سیار که برای سیل زدگان در منطقه شانگر پاکستان راه اندازی شده است تهیه می کند.

لوازم اضطراری ارائه شده است

با بودجه موجود، WHO به صراحت اعلام کرد که برای محافظت از سلامت و ارائه خدمات ضروری، به ویژه برای آوارگان ناشی از سیل، از طریق کمپ های بهداشتی ثابت و سیار، به سرعت عمل می کند.

تاکنون 1.5 میلیون دلار دارو و ملزومات اورژانس توزیع شده است در حالی که بیش از 6 میلیون دلار تدارکات در دست تولید است.

تلاش‌ها برای پیشگیری و کنترل شیوع بیماری‌ها، از جمله تقویت نظارت، اجرای کمپین‌های واکسیناسیون سرخک و وبا، اطمینان از تشخیص و درمان یا درمان زودهنگام مالاریا، و دسترسی به آب تمیز، تشدید شده است.

علاوه بر این، 10 مرکز عملیات اضطراری (EOCs) و سه مرکز عملیاتی در ولسوالی های سوکور، حیدرآباد و نصیرآباد ایجاد شده است.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما