سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع بیماری وبا در سراسر لبنان هشدار داد

اولین مورد در 6 اکتبر توسط وزارت صحت عامه به WHO گزارش شد و 381 مورد تایید شده آزمایشگاهی وجود داشت.

در حالی که شیوع در ابتدا محدود به مناطق شمالی بود، طبق گفته دفتر WHO در لبنان، به سرعت گسترش یافته است و موارد تایید شده آزمایشگاهی اکنون از هر هشت استان و 18 استان از 26 استان گزارش شده است.

سروتیپ Vibrio cholerae O1 El-Tor Ogawa به عنوان یک سویه وبا در گردش، مشابه سویه در گردش در سوریه شناسایی شد.

کشنده اما قابل پیشگیری

دکتر عبدالناصر ابوبکر، نماینده سازمان بهداشت جهانی، می‌گوید: “وبا کشنده است، اما می‌توان از طریق واکسن‌ها و دسترسی به آب سالم و بهداشتی نیز از آن پیشگیری کرد. می‌توان آن را به راحتی با آبرسانی به موقع خوراکی یا آنتی‌بیوتیک‌ها درمان کرد.”

وضعیت لبنان شکننده است زیرا این کشور در حال مبارزه با بحران‌های دیگر است – که با رکود طولانی‌مدت سیاسی و اقتصادی تشدید شده است.»

سازمان بهداشت جهانی در کنار وزارت صحت عامه در تلاش برای مهار شیوع این بیماری، همراه با سایر شرکای بشردوستانه است.

آنها با هم یک طرح ملی آمادگی و پاسخ به وبا را ایجاد کرده اند که فوری ترین مداخلات پاسخ مورد نیاز را شناسایی می کند و در عین حال نظارت و تشخیص فعال موارد را در نقاط داغ گسترش می دهد.

حمایت WHO

با توجه به کمبود کارکنان بهداشتی و تجهیزات پزشکی در کشور، سازمان جهانی بهداشت دو آزمایشگاه مرجع، سه زندان و 12 بیمارستان برای درمان وبا با معرف‌های آزمایشگاهی، کیت‌های درمانی و آزمایش‌های تشخیصی سریع ارائه کرده است.

آژانس بهداشت سازمان ملل متحد همچنین پرستاران و پزشکان را به عنوان ظرفیت اضافی برای بیمارستان ها در مناطقی که بدترین آسیب دیده اند، مستقر کرده است. سازمان جهانی بهداشت گفت که خرید و ذخیره سازی اضافی وبا نیز در حال نهایی شدن است.

علاوه بر این، WHO در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که شیوه های مدیریت بالینی مناسب، پیشگیری و کنترل عفونت، و پروتکل های آزمایش وبا برای تکمیل افزایش موارد وجود دارد.

به عنوان بخشی از واکنش اضطراری سازمان جهانی بهداشت به شیوع وبا در لبنان، اولین محموله دارو و کیت های تدارکاتی از مرکز WHO در دبی وارد شد.

به عنوان بخشی از واکنش اضطراری سازمان جهانی بهداشت به شیوع وبا در لبنان، اولین محموله دارو و کیت های تدارکاتی از مرکز WHO در دبی وارد شد.

آموزش در محل

در هفته‌های اخیر، WHO از مجموعه‌ای از آموزش‌های سراسری برای بهبود تشخیص و گزارش‌دهی به‌موقع موارد مشکوک، تقویت مدیریت بالینی و افزایش آگاهی در میان کارکنان بهداشتی عمومی و خط مقدم حمایت کرده است.

علیرغم کمبود جهانی واکسن وبا، سازمان جهانی بهداشت از وزارت صحت عامه حمایت می کند تا 600000 دوز را برای افراد در معرض خطر، از جمله کارگران خط مقدم، زندانیان، پناهندگان و جوامع میزبان آنها تامین کند.

با توجه به گسترش سریع شیوع، آژانس در تلاش است تا دوزهای بیشتری را ایجاد کند.

سقوط اقتصادی

آسیب پذیری مردم در لبنان به دلیل طولانی شدن بحران اقتصادی و دسترسی محدود به آب سالم و بهداشت کافی در سراسر کشور تشدید شده است.

خروج کارکنان مراقبت های بهداشتی، زنجیره تامین مختل شده، و منابع انرژی غیرقابل مقرون به صرفه، ظرفیت پاسخگویی بیمارستان ها و مراکز مراقبت های بهداشتی اولیه را تضعیف کرده است.

دکتر ابوبکر گفت: «هنوز فرصتی برای کاهش گسترش و تأثیر شیوع بیماری با افزایش مداخلات واکنشی، از جمله بهبود کیفیت آب و بهداشت وجود دارد».

بازگشت به اصول اولیه

ما همچنین باید آگاهی را در مورد چگونگی جلوگیری از عفونت وبا افزایش دهیم تا بتوانیم فشار را از روی بیمارستان ها برداریم. بهترین راه برای جلوگیری از شیوع وبا اطمینان از دسترسی مردم به آب تمیز و بهداشت و بهداشت مناسب است.

وی افزود: در بلندمدت، ما باید به عنوان بخشی از یک استراتژی جامع برای جلوگیری و توقف شیوع وبا، دسترسی جهانی واکسن را افزایش دهیم.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما