سازمان تجارت سازمان ملل خواستار توقف رشد ارزهای دیجیتال در کشورهای در حال توسعه است

این آژانس هشدار داد که در حالی که ارزهای دیجیتال خصوصی به برخی افراد و مؤسسات پاداش داده اند، دارایی های مالی ناپایدار هستند که می توانند خطرات و هزینه های اجتماعی را به همراه داشته باشند.

UNCTAD گفت که مزایای آن برای برخی بیشتر از تهدیداتی است که آنها برای ثبات مالی، بسیج منابع داخلی و امنیت سیستم های پولی ایجاد می کنند.

ظهور ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال روشی جایگزین برای پرداخت هستند. تراکنش ها به صورت دیجیتالی و از طریق یک فناوری رمزگذاری شده به نام بلاک چین انجام می شود.

استفاده از ارزهای دیجیتال در سطح جهانی افزایش یافته است با سرعتی بی سابقه در طول همه گیری COVID-19، تقویت روندی که قبلاً در راه بود. در حال حاضر حدود 19000 وجود دارد.

در سال 2021، کشورهای در حال توسعه، 15 کشور از 20 اقتصاد برتر را در مورد سهم جمعیت صاحب ارزهای دیجیتال به دست آوردند.

اوکراین با 12.7 درصد و روسیه و ونزوئلا به ترتیب با 11.9 درصد و 10.3 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

زیاد طلایی نیست

خلاصه اول – تمام چیزی که می‌درخشد، طلا نیست: هزینه‌های بالای بی‌قانونی گذاشتن ارزهای دیجیتال – دلایل جذب سریع ارزهای دیجیتال در کشورهای در حال توسعه از جمله تسهیل نقل و انتقالات و به عنوان پوشش در برابر ریسک ارز و تورم.

شوک های اخیر ارزهای دیجیتال در بازار نشان می دهد که خطرات خاصی برای نگهداری ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما اگر بانک مرکزی اقداماتی را برای محافظت از ثبات مالی انجام دهد، پس مشکل به یک مشکل عمومی تبدیل می شودUNCTAD گفت.

علاوه بر این، اگر ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت به رشد خود ادامه دهند و حتی به طور غیررسمی جایگزین ارزهای محلی شوند، «حاکمیت پولی» کشورها ممکن است در خطر باشد.

UNCTAD همچنین خطر خاصی را که ارزهای باثبات در کشورهای در حال توسعه ایجاد می کند که تقاضای آنها برای ارزهای ذخیره برآورده نشده است، برجسته کرد. همانطور که از نام آن پیداست، استیبل کوین‌ها برای حفظ ثبات طراحی شده‌اند، زیرا ارزش آن‌ها به ارز، کالا یا ابزار مالی دیگری گره خورده است.

به برخی از این دلایل، صندوق بین المللی پول این دیدگاه را بیان کرده است که ارزهای دیجیتال به عنوان ارز قانونی خطراتی را به همراه دارند،آژانس گفت.

دومین خلاصه سیاست بر پیامدهای ارزهای دیجیتال برای ثبات و امنیت سیستم های پولی و به طور کلی برای ثبات مالی تمرکز دارد.

UNCTAD گفت: «این بحث وجود دارد که یک سیستم پرداخت دیجیتال داخلی که به عنوان یک کالای عمومی خدمت می‌کند می‌تواند حداقل برخی از دلایل استفاده از ارزهای دیجیتال را برآورده کند و گسترش ارزهای دیجیتال را در کشورهای در حال توسعه محدود کند.

به عنوان مثال، مقامات پولی می‌توانند یک ارز دیجیتال بانک مرکزی یا یک سیستم پرداخت سریع را برای افراد فراهم کنند، اگرچه اقدامات به توانایی‌ها و نیازهای ملی بستگی دارد.

با این حال، آنکتاد از دولت ها خواست تا ” حفظ صدور و توزیع وجوه نقدبا توجه به خطر عمیق تر شدن شکاف دیجیتالی در کشورهای توسعه یافته.

نگرانی های فرار مالیاتی

خلاصه خط مشی نهایی به این موضوع می پردازد که چگونه ارز دیجیتال به یک کانال جدید تبدیل شده است تضعیف بسیج منابع داخلی در کشورهای در حال توسعه، او نسبت به خطرات کم کاری هشدار می دهد و دیگر خیلی دیر شده است.

در حالی که ارزهای رمزپایه می توانند حواله ها را تسهیل کنند، UNCTAD نسبت به آن هشدار داده است همچنین ممکن است فرار مالیاتی و اجتناب از مالیات را فعال کند از طریق جریان های مالی غیرقانونی – شبیه بهشت ​​مالیاتی، که در آن مالکیت به راحتی قابل شناسایی نیست.

این آژانس افزود: «به این ترتیب، ارزهای دیجیتال ممکن است اثربخشی کنترل سرمایه را که ابزاری کلیدی برای کشورهای در حال توسعه برای حفظ فضای سیاست‌گذاری و ثبات اقتصاد کلان است، محدود کنند.»

محدود کردن رمزگذار

UNCTAD اقدامات متعددی را با هدف توقف گسترش ارزهای دیجیتال در کشورهای در حال توسعه شناسایی کرده است.

این آژانس از مقامات خواست تا مبادلات ارزهای دیجیتال، کیف پول دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز را تنظیم کنند تا از مقررات مالی جامع ارزهای دیجیتال اطمینان حاصل کنند.

علاوه بر این، موسسات مالی تحت نظارت باید از داشتن ارزهای دیجیتال، از جمله استیبل کوین، یا ارائه محصولات مرتبط به مشتریان خود منع شوند.

تبلیغات مرتبط با ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر دارایی های مالی پرخطر باید تنظیم شود.

به دولت‌ها توصیه می‌شود که یک سیستم پرداخت عمومی امن، قابل اعتماد و مقرون‌به‌صرفه ارائه کنند که با عصر دیجیتال سازگار باشد.

UNCTAD همچنین از هماهنگی مالیاتی جهانی در مورد معاملات مالیاتی و نظارتی و تبادل اطلاعات برای ارزهای دیجیتال حمایت می کند.

بعلاوه، کنترل سرمایه باید دوباره مهندسی شود تا آنچه آژانس به عنوان “ویژگی های غیرمتمرکز، بدون مرز و مستعار رمزارزها” توصیف می کند، در نظر گرفته شود.

برای گوش دادن به آخرین پادکست UNCTAD با تمرکز بر بالا و پایین‌ترین سطح دنیای ارزهای دیجیتال، اینجا را کلیک کنید.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما