سازمان جهانی بهداشت: زنان و کودکان بیشترین هزینه را برای «شکاف نابرابری» می پردازند

داده های این گزارش کاهش واضح و قاطع را در تقریباً تمام معیارهای اصلی رفاه دوران کودکی و بسیاری از شاخص های کلیدی اهداف توسعه پایدار (SDGs) نشان می دهد. از گذشته گزارش پیشرفت هر زن، هر کودک منتشر شده در سال 2020، ناامنی غذایی، گرسنگی، ازدواج کودکان، خطرات ناشی از خشونت شریک صمیمی، افسردگی و اضطراب نوجوانان افزایش یافته است.

قول حفاظت

گزارش با عنوان به قول وفا کن، توسط شرکای جهانی از جمله سازمان بهداشت جهانی (WHO)، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، آژانس سازمان ملل متحد برای سلامت جنسی و باروری، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، مشارکت برای مادران، نوزادان و کودکان منتشر شده است. سلامت (PMNCH) و شمارش معکوس تا سال 2030، خلاصه سالانه پیشرفت در پاسخ به استراتژی جهانی دبیر کل سازمان ملل متحد برای هر زن سلامت هر کودک برای زنان، کودکان و نوجوانان.

تخمین زده می شود که 25 میلیون کودک در سال 2021 یا کمتر واکسینه شده اند یا اصلاً واکسینه نشده اند – 6 میلیون بیشتر از سال 2019 – خطر ابتلا به بیماری های کشنده و ناتوان کننده را افزایش می دهد.

میلیون‌ها کودک در طول همه‌گیری، بسیاری از آنها برای بیش از یک سال از مدرسه غیبت کرده‌اند، در حالی که نزدیک به 80 درصد از کودکان در 104 کشور و منطقه به دلیل تعطیلی مدارس از دست دادن یادگیری را تجربه کرده‌اند.

10.5 میلیون والدین و مراقبان مفقود شده

از زمان شروع همه گیری جهانی، 10.5 میلیون کودک والدین یا مراقب خود را به دلیل کووید-19 از دست داده اند.

در قلب وعده های محقق نشده ما، عدم رسیدگی به نابرابری های فزاینده در ریشه بحران های جهانی است.آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: از همه گیری کووید-19 تا درگیری و وضعیت اضطراری آب و هوایی.

این گزارش اثرات این بحران ها را بر زنان، کودکان و نوجوانان، از مرگ مادران گرفته تا از دست دادن تحصیلات و سوءتغذیه شدید توصیف می کند.

کاهش شدید

رئیس سازمان جهانی بهداشت، تدروس آدهانوم گبریسوس، گفت: تاثیر طولانی مدت همه گیری کووید بر سلامت و رفاه زنان، کودکان و نوجوانان در حال آشکار شدن است. شانس آنها برای داشتن زندگی سالم و سازنده به شدت کاهش یافته است“.

با بیرون آمدن جهان از همه‌گیری، حفاظت و ارتقای سلامت زنان، کودکان و جوانان برای حمایت و حفظ بهبود جهانی ضروری است.»

کاترین راسل، رئیس یونیسف گفت این بیماری همه گیر خطراتی را برای همه جوامع آسیب پذیر ایجاد کرده است و پیشرفت هایی را که به سختی به دست آمده برای زنان، کودکان و نوجوانان معکوس کرده است، “اما ما برای تغییر این وضعیت ناتوان نیستیم… با سرمایه گذاری در سیستم های مراقبت های بهداشتی اولیه منعطف و فراگیر و راه اندازی برنامه ها. ایمن سازی روتین، تقویت نیروی کار بهداشتی، ما می توانیم اطمینان حاصل کنیم که هر زن و هر کودکی می تواند به مراقبت هایی که نیاز دارد دسترسی داشته باشد برای بقا و سعادت

دانش‌آموزان در برنامه یادگیری تسریع‌شده در مرکز آموزشی Kashojwa، اوگاندا شرکت می‌کنند.

دانش‌آموزان در برنامه یادگیری تسریع‌شده در مرکز آموزشی Kashojwa، اوگاندا شرکت می‌کنند.

حقوق عقب نشینی

«در یک رویارویی افزایش فشار سیاسی علیه حقوق و حقوق جنسی و باروری در بسیاری از کشورها، زنان، کودکان و نوجوانان امروزی از حمایتی که تنها یک دهه پیش وجود داشت، بی بهره مانده اند.دکتر ناتالیا کانم، مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل، گفت: «بسیاری دیگر هنوز پیشرفت مورد نیاز خود را ندیده اند.

این گزارش شواهد گسترده‌ای ارائه می‌کند که کودکان و نوجوانان با فرصت‌های بسیار متفاوتی برای داشتن زندگی سالم بر اساس محل تولد، قرار گرفتن در معرض درگیری‌ها و شرایط اقتصادی خانواده‌هایشان مواجه هستند.

آمار گویای ماجراست

  • کودکی که در یک کشور کم درآمد متولد شده است امید به زندگی در بدو تولد حدود 63 سال است، در حالی که در کشورهای پردرآمد 80 سال است. در سال 2020، پنج میلیون کودک پیش از پنج سالگی جان خود را از دست دادند که عمدتاً به دلایل قابل پیشگیری یا قابل درمان بود.
  • اکثر مرگ و میرها و مرده زایی مادران، کودکان و نوجوانان تنها در دو منطقه متمرکز است – آفریقای جنوب صحرا و جنوب آسیا.
  • بیش از 45 میلیون کودک در سال 2020 از سوء تغذیه حاد رنج می بردنداین یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که آنها را مستعد مرگ، تاخیر در رشد و بیماری می کند. تقریباً سه چهارم این کودکان در کشورهای با درآمد متوسط ​​پایین زندگی می کنند.
  • فقط عالی 149 میلیون کودک در سال 2020 کوتاه‌قد می‌شوند. آفریقا تنها منطقه ای است که تعداد کودکان کوتاه قدی در آن طی 20 سال گذشته افزایش یافته است و از 54.4 میلیون در سال 2000 به 61.4 میلیون در سال 2020 رسیده است.
  • شش کشور با بیشترین تعداد آوارگان – افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو، اتیوپی، سودان، سوریه و یمن – این کشور همچنین در میان 10 کشور برتر ناامن غذایی قرار دارد.
  • یک زن در جنوب صحرای آفریقا حدود 130 برابر خطر مرگ علل مربوط به بارداری یا زایمان بیشتر از یک زن در اروپا یا آمریکای شمالی است.
  • میلیون‌ها کودک و خانواده‌هایشان از بدتر شدن سلامت جسمی و روانی ناشی از بلایای انسانی اخیر در افغانستان، اتیوپی، پاکستان، سومالی، اوکراین و یمن رنج می‌برند. در سال 2021، 89.3 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل جنگ از خانه های خود آواره شدندخشونت، آزار و اذیت و نقض حقوق بشر.

این گزارش از جامعه بین المللی می خواهد که به این مسیر آسیب رسان رسیدگی کند و از وعده های داده شده به زنان، کودکان و نوجوانان در اهداف توسعه پایدار محافظت کند.

این به ویژه از کشورها می خواهد که به سرمایه گذاری در خدمات بهداشتی، مقابله با همه بحران ها و ناامنی غذایی و توانمندسازی زنان و جوانان در سراسر جهان ادامه دهند.

اجلاس جهانی بهداشت 2.6 میلیارد دلار برای ریشه کنی فلج اطفال متعهد شد

رهبرانی که روز سه‌شنبه در اجلاس جهانی بهداشت در برلین گرد هم آمدند، متعهد شدند ۲.۶ میلیارد دلار اضافی برای راهبرد ۲۰۲۲-۲۰۲۶ برای ابتکار جهانی ریشه‌کنی فلج اطفال (GPEI) برای ریشه‌کن کردن فلج اطفال تأمین کنند.

این رشد تاریخی در رویدادی به میزبانی وزارت فدرال همکاری اقتصادی و توسعه (BMZ) در آلمان رخ داد و این پول از تلاش‌های جهانی برای غلبه بر موانع اخیر برای ریشه‌کنی فلج اطفال حمایت خواهد کرد.

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این بودجه اضافی به تامین مالی واکسیناسیون سالانه 370 میلیون کودک طی پنج سال آینده کمک می‌کند و نظارت بر بیماری‌ها در 50 کشور ادامه خواهد یافت.

هیچ مکانی امن نیست مگر اینکه فلج اطفال در همه جا ریشه کن شود. تا زمانی که ویروس هنوز در جایی در جهان وجود دارد، می تواند گسترش یابد – از جمله در کشور ما. سونیا شولز، وزیر همکاری اقتصادی و توسعه آلمان گفت: ما اکنون فرصتی واقعی برای ریشه کن کردن کامل فلج اطفال داریم و می خواهیم با هم از این فرصت استفاده کنیم.

ویروس فلج اطفال وحشی تنها در دو کشور وجود دارد – پاکستان و افغانستان. با این حال، پس از ثبت تنها 6 مورد در سال 2021، 29 مورد تا کنون در سال جاری ثبت شده است، از جمله تعداد کمی از اکتشافات جدید در جنوب شرقی آفریقا که مربوط به سویه ای است که منشأ آن در پاکستان است.

علاوه بر این، شیوع انواع فلج اطفال که می‌تواند در مکان‌هایی که افراد کافی واکسینه نشده‌اند ظاهر شود – همچنان در بخش‌هایی از آفریقا، آسیا و اروپا گسترش می‌یابد، با شیوع‌های جدیدی در ایالات متحده، اسرائیل و بریتانیا در ماه‌های اخیر.

اکتشافات جدید فلج اطفال در سال جاری در کشورهایی که قبلاً عاری از فلج اطفال بوده اند یک یادآوری واضح که اگر ما به هدف خود برای ریشه کن کردن فلج اطفال در همه جا دست یابیم، ممکن است دوباره در سطح جهانی ظاهر شود.تدروس رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما